Magyar Kurír Szerkesztőség
Levélcím: 1364 Budapest, Pf. 41.
Telefon: 479-20-20 Fax: 479-20-21
E-mail:
mkkatolikus.hu
 
RSS - Hírlevél - Impresszum    
2010. szeptember 3. péntek
Hilda
HírekIfjúságCsaládMozgalmakÖkumenéSzemleProgramajánló

Országos
Egyházmegyék
MKPK
Határon túl
Külföld
Vatikán
XVI. Benedek pápa
 
Archívum
 
 
Keresés
 
 
A pedofíliával kapcsolatos írásaink
Hogyan újulhat meg az egyház a botrányok okozta válság után? – negyedik rész
Hogyan újulhat meg az egyház a botrányok okozta válság után? – harmadik rész
Hogyan újulhat meg az egyház a botrányok okozta válság után? – második rész
 
Megkérdeztük…
Feltehetem-e neked az igazi kérdésemet?
 
Bemutatjuk
Vallási turizmus szak indul Győrben
 
Dokumentumok
Életige – 2010. szeptember (Chiara Lubich)
Hívom a családokat! – 2010. szeptember (Bíró László püspök levele)
Erdő Péter bíboros szentbeszéde Szent István ünnepén
Alois testvér: Az ember jósága Isten jóságának visszfénye
Erdő Péter bíboros szentbeszéde Esztergomban, Nagyboldogasszony ünnepén
 
Háttér
Szent Mónika
Kalazanci Szent József
Szent Bertalan apostol
Eudes Szent János
Clairvaux-i Szent Bernát
 
Vélemények
Van jövő! – Böjte Csaba levele a tanévkezdésre
Hogyan újulhat meg az egyház a botrányok okozta válság után? – negyedik rész
Hogyan újulhat meg az egyház a botrányok okozta válság után? – harmadik rész
 
Homíliavázlat
2010. szeptember 5., évközi 23. vasárnap
2010. augusztus 29., évközi 22. vasárnap
 
Galéria
  Szent István ünnepén


 
Katolikus Rádió
 
Mária Rádió

Vianney Szent János gyakorlati tanácsai gyónóknak
június 8. 17:02


A papok leendő védőszentje, aki sokszor napi 18 órán át gyóntatta az Arsba özönlő bűnbánókat, a következő hat szempontot hangsúlyozta a szentgyónással kapcsolatban:

Az arsi plébános először is arra biztatta a bűnbánókat, hogy világosan, érthetően, töredelmesen gyónjanak. Megfelelő felkészüléssel – mondta – az is percek alatt elvégezheti gyónását, aki évek óta nem gyónt. A fecsegésre hajlamosaknak, akik szükségtelen részletekkel bővítették bűnvallomásukat, segített, hogy rövidebbre fogják és csak a bűn elkövetésének közvetlen körülményeire korlátozzák mondandójukat. Ezt elsősorban nem azért tette, hogy megrövidítse a gyónás idejét, hanem mert az volt a tapasztalata, hogy minél több részletet mond el a gyónó, annál kevésbé bánja a bűneit; ahelyett, hogy megfogalmazná bűnei indítóokát, különböző kiegészítésekkel próbálja megmagyarázni vagy kimagyarázni őket. „Kerüljétek a haszontalan vádaskodást! Pazaroljátok vele a gyóntató idejét, fárasztjátok a többi gyónásra várakozót, és kioltjátok az áhítatot" – tanította.

Másodszor: igyekezett eloszlatni a gyónásra készülők félelmeit. Tudta, hogy sokan azért nem akarnak gyónni, mert félnek, hogy mit gondol majd róluk a pap. Biztosította őket, hogy nem tudnak olyat mondani, amin a pap megbotránkozna. „Megalázó, amikor a bűneitekkel vádoljátok magatokat? A pap jól tudja, mire vagytok képesek." Majd elmondta, mit él át a pap, amikor a gyónó alázatosan és Isten irgalmában bizakodva vádolja magát: „A pap könyörületet érez irántatok – mondta –, veletek együtt zokog" (amit Vianney Szent János sokszor maga is megtett).

Harmadszor arra törekedett, hogy gyónói imádságos lelkülettel fogadják a szentségi feloldozást és megértsék jelentőségét. „Amikor a pap megadja a feloldozást, egyetlen dologra kell gondolnunk: hogy a Jóisten vére ömlik át a lelkünkön, hogy megmossa, megtisztítsa és olyan ragyogóvá tegye, mint a keresztség után volt." A feloldozás, akárcsak a keresztség, hatalmas csoda: a bűn miatt halott lélek feltámadásának csodája. Előfordul, főleg amikor sokan várakoznak szentgyónásra, hogy a gyónók már a feloldozás szövege alatt mondani kezdik a bánatimát. Az arsi plébános nem kedvelte az efféle „többfunkciós üzemmódot". Inkább azt tanácsolta a gyónóknak, hogy lassítsanak, és elmélkedjenek azon, mi is történik. Meg volt győződve róla, hogy így egyre jobban megszeretik a bűnbánat szentségét és egyre több gyümölcsét fogják élvezni.

Negyedszer: Vianney Szent János sokszor biztatta a híveket és a gyónókat, hogy imádkozzanak gyóntatóikért. „A bűnbánóknak azért kell imádkozniuk, hogy a Jóisten megadja gyóntatóiknak a szükséges megvilágosítást és kegyelmet" – mondogatta. Ő maga imádkozott és böjtölt a gyónóiért, és tőlük is ugyanezt kérte saját magáért és paptestvéreiért. Talán nincs még egy pap az egyháztörténelemben, aki nála jobban tudta volna, mekkora szüksége van a gyóntatónak az imádságra, hogy minden bűnbánó esetében hatékonyan cselekedhessen az Isteni Orvos nevében. Isten kegyelmére van szüksége, hogy ne csak a bűnt, hanem a bűnöst is megértse, hogy türelmes tudjon maradni azokkal, akik próbára teszik a türelmét, kedves az érzékenyekkel, határozott azokkal, akiknek egy egészséges lelki fenékberúgásra van szükségük; hogy együtt zokogjon azokkal, akik nem éreznek bűnbánatot, hogy reményt adjon az elkeseredetteknek, világos útmutatást az eltévedteknek; s hogy tudja, mit mondjon és mit ne, hogy a bűnös elforduljon a bűntől és hűséges legyen az evangéliumhoz.

Nagyon fontos, hogy a hívek, amint Vianney Szent János tanácsolja, imádkozzanak a gyóntató papokért. Aki nem pap, szinte el sem tudja képzelni, mennyire nehéz a gyóntatónak megtalálnia az igazságosság és az irgalom rendkívül kényes egyensúlyát, amikor például olyasvalakit gyóntat, aki égbekiáltó bűnt követett el. Alig tudja elképzelni, mekkora fájdalmat él át, amikor nem oldozhat fel valakit, aki nem hajlandó lemondani a következő bűnalkalomról; vagy amikor egy gyerek szinte megfagy, és nem hajlandó megszólalni a gyóntatószékben. Nehéz elgondolni, milyen az, amikor valaki teljesen érthetetlenül viselkedik, s mégis mintha erkölcsi útmutatást kérne, vajon bűnös dolgot tett-e. És szinte megoldhatatlan, amikor egy-egy gyónó olyan, munkahelyen vagy a családban felmerülő erkölcsi kérdésben kér útmutatást, amely előtt a legnagyobb teológusok is tanácstalanul állnának. S ha ráadásul mindez öt perccel a mise kezdete előtt történik...! Mindezek és még sok más ok miatt: imádkozzunk a gyóntatókért!      

Ötödször, a papok védőszentje mindig emlékeztette gyónóit, hogy ha Isten irgalmában szeretnének részesülni, nekik is irgalmasnak kell lenniük másokkal. „Ha nem bocsáttok meg az embereknek, Atyátok sem bocsátja meg bűneiteket" – mondja Jézus az evangéliumban (Mt 6,15). Sokszor a lelkükre kötötte, hogy a kapott feloldozás fejében hetvenszer hétszer kell megbocsátaniuk másoknak. „A Jóisten csak azoknak bocsát meg, akik megbocsátanak. Ez a törvény." 

Végül Vianney Szent János nemcsak megbocsátásra buzdította gyónóit, hanem arra is, hogy másokat is biztassanak Isten megbocsátásának elfogadására. A bűnbánat szentségének örömteli apostolaivá próbálta tenni őket, akik családjukban és tágabb környezetükben hirdetik, mekkora örömet jelent, hogy bűneik megbocsáttattak. Egyetlen boldog „ügyfél" tanúságtétele többet ér, mint száz szentbeszéd a bűnbánat szentségéről. Az, hogy robbanásszerűen nőtt a jelentéktelen kis Arsba érkező gyónók száma, nemcsak Isten kegyelmének és a plébános imáinak köszönhető, hanem a sok bűnbánó tanúságtételének is, akiknek örömteli beszámolói minden reklámnál többet jelentettek.

Nagy tanulság ez valamennyiünk számára azokkal kapcsolatban, akikről tudjuk: nagyon rászorulnak Isten irgalmára. Legtöbbször nem azzal tudjuk visszatéríteni őket, hogy nekik szegezzük: menjenek el gyónni – hanem azzal, hogy mi magunk szentgyónáshoz járulunk, és utána elmondjuk nekik, milyen hatalmas örömet jelent, hogy kiengesztelődtünk az Atyával.   

Összefoglalónk P. Roger J. Landrynak a catholicity.com internetes oldalon megjelent írása alapján készült.

Magyar Kurír


© Híreink „Magyar Kurír” forrásmegjelöléssel szabadon felhasználhatók.

Kapcsolódó hírek, cikkek
A derűs szenvedés titka – Vianney Szent János tanácsai július 9. 16:22
Vianney Szent János az imádságról június 26. 16:30
Vianney Szent János a mennyországba vezető útról június 14. 17:11
Vianney Szent János a mennyországról június 11. 14:18
Mégsem lesz minden papok védőszentje Vianney Szent János június 11. 11:42
Vianney Szent János legnagyobb kísértése május 27. 17:35
Miért tolongtak a gyónók Vianney Szent Jánosnál? május 21. 16:20
A bűnbánat jótékony hatásai március 19. 15:16
Alter Christus – rövidfilm Vianney Szent Jánosról és a papi identitásról március 18. 15:41
Gyóntatási továbbképzés Mátraverebély-Szentkúton 2009. november 24. 10:42
 
Eseménynaptár
 Kisboldogasszony-búcsú Pálosszentkúton (2010.09.04.)
 Egyházmegyei látónap Balinkán (2010.09.04.)
 A mátraverebély-szentkúti nemzeti kegyhely búcsúi (2010.09.04.)
 A magyarok Máriája, Szűz Mária tisztelete Magyarországon (2010.09.04.)
 Jászberény és Vác a ferences barátokra emlékezik (2010.09.04.)
 Salkaházi Sára-ereklyét helyeznek el a szegvári templomban (2010.09.05.)
 Isteni Irgalmasság szentév a Józsefvárosban (2010.09.05.)
 Egyházzenei szimpózium a Régi Zeneakadémián (2010.09.08.)
 „A testben élünk” – 22. Nemzetközi Biblikus Konferencia Szegeden (2010.09.09.)
 Mise az élet tiszteletéért (2010.09.09.)
 Teljes eseménynaptár >>
 
Evangélium+gondolatok
Búcsúzás, de nem végleg – 2010. augusztus 10.
A megbocsátás szelleme – 2010. augusztus 6.
Könyv- és filmajánló
Megjelent a 2. kötet: 365 gondolat a papság évére
Gianfranco Albano: Hittel és vérrel
Hirdetés
Megjelent a Martinus szeptemberi száma
A magyarok Máriája, Szűz Mária tisztelete Magyarországon
Mi hoz Önnek lelki megújulást Szent Jakab-évében?
Megjelent a Remény legújabb száma
Megjelent a 2. kötet: 365 gondolat a papság évére
Megjelent a Remény legújabb száma
Megjelent az Új Misszió augusztusi száma
Linkajánló
Olvasóink számára összegyűjtöttük néhány hasznos és érdekes honlap címét, amelyek linkjeit itt találják.
Hírlevél
Itt feliratkozhat ingyenes napi e-mailes hírlevelünkre.
 
 
A Vatikán honlapja


















 
Hírbeküldés: hirbekuldeskatolikus.hu
 

created by: Florka Kft.
designed by: BGS artPart