Ferenc pápa vasárnap déli beszéde: A fecsegés károsabb a koronavírus-fertőzésnél!

Ferenc pápa – 2020. szeptember 6., vasárnap | 18:01

Szeptember 6-án a Szentatya a testvéri figyelmeztetésről szóló jézusi tanításról elmélkedett a déli Úrangyala elimádkozása előtt, utána pedig a téren egybegyűlt hívőket és zarándokokat köszöntötte.

Ferenc pápa teljes beszédének fordítását közreadjuk.

Kedves testvérek és nővérek, jó napot kívánok!

A mai vasárnap evangéliuma (vö. Mt 18,15–20) Jézus negyedik beszédéből származik Máté elbeszélésében, melyet „közösségi” vagy „egyházi” beszédnek is hívnak.

A mai szakasz a testvéri figyelmeztetésről szól, és arra hív, hogy gondolkodjunk el a keresztény lét kettős dimenziójáról: a közösségi dimenzióról, amely megköveteli az egymással való közösségnek, vagyis az Egyház egységének a védelmét, és a személyes dimenzióról, amely megköveteli, hogy figyeljünk minden egyes ember lelkiismeretére, és hogy tiszteletet tanúsítsunk iránta.

A hibázó testvér figyelmeztetésére Jézus helyreállító pedagógiát javasol. Jézus pedagógiája mindig helyreállító pedagógia; ő mindig helyreállítani, gyógyítani, megmenteni próbál. És ez a helyreállító pedagógia három lépésből áll. Először is azt mondja: „Intsd meg négyszemközt” (Mt 18,15), vagyis ne kürtöld szét a bűnét. Diszkréten kell testvérünkhöz fordulnunk, nem azért kell beszélnünk vele, hogy elítéljük, hanem hogy segítsük felismerni, mit tett. Hányszor megtapasztaltuk, hogy valaki odajön hozzánk, és azt mondja nekünk: „Figyelj, ebben hibáztál. Változtatnod kellene ebben egy kicsit!” Talán az elején mérgesek vagyunk, de aztán megköszönjük, mert ez a testvériség, a közösség, a segítség, a helyreállítás gesztusa.

És nem könnyű megvalósítani ezt a jézusi tanítást, több okból sem. Félünk, hogy testvérünk rosszul fog reagálni; az is megesik, hogy nincs elég bizalmunk iránta… És egyéb okok. De valahányszor megtettük ezt, úgy éreztük, hogy pontosan ez az Úr útja.

Előfordulhat azonban, hogy minden jó szándékom ellenére az első kísérletem kudarcot vall. Ebben az esetben ne add fel, és ne mondd: „Segítsen magán, én mosom kezeimet!” Nem, ez nem keresztényi. Ne add fel, hanem kérj segítséget másik testvértől! Jézus azt mondja: „Ha nem hallgat rád, vigyél magaddal egy vagy két társat, hogy kettőnek a tanúbizonysága vagy háromé tanúsítsa a dolgot” (Mt 18,16). Ez a mózesi törvény előírása (vö. MTörv 19,15). Bár úgy tűnhet, hogy ez a vádlott ellen van, valójában arra szolgált, hogy megvédje őt a hamis vádlóktól. De Jézus tovább megy: a két tanúnak nem az a feladata, hogy vádoljanak és ítélkezzenek, hanem hogy segítenek. „Állapodjunk meg, te és én, menjünk, és beszéljünk vele, aki hibát követ el, aki bolondságot csinál. De testvérként menjünk beszélni vele!” Ez az a helyreállító hozzáállás, amelyet Jézus megkíván tőlünk. Jézus ugyanis számol azzal, hogy ez a kísérlet is – ez a második kísérlet a tanúkkal – kudarcot vallhat, ellentétben a mózesi törvénnyel, amely számára kettő vagy három személy tanúvallomása elegendő volt a büntetéshez.

Valóban megeshet, hogy két vagy három testvér szeretete sem elégséges, mert az illető makacs. Ebben az esetben – teszi hozzá Jézus – „mondd el a közösségnek” (Mt 18,17), vagyis az Egyháznak. Bizonyos esetekben az egész közösséget be kell vonni. Vannak dolgok, amelyek nem hagyhatják közömbösen a többi testvért: nagyobb szeretet kell a testvér helyreállításához. De néha még ez sem elég. Jézus azt mondja: „Ha a hívők közösségére sem hallgat, vedd úgy, mintha pogány volna vagy vámos” (uo.). Ez a látszólag meglehetősen megvető kifejezés valójában arra hív, hogy helyezzük testvérünket Isten kezébe: egyedül az Atya képes nagyobb szeretetet tanúsítani, mint az összes testvér együttvéve. Jézusnak ez a tanítása sokat segít nekünk, mert – gondoljunk csak egy példára –, amikor észreveszünk egy hibát, gyarlóságot, elbukást valamelyik testvérünkben vagy nővérünkben, az első dolog általában, amit teszünk, hogy elmondjuk másoknak, kifecsegjük. A pletyka pedig bezárja a közösség szívét, megtöri az Egyház egységét. A nagy pletykafészek az ördög, aki mindig elmondja mások rossz dolgait, mert ő a hazug, aki megpróbálja bomlasztani az Egyházat, elidegeníteni a testvéreket, hogy ne legyenek egymással közösségben.

Kérem, testvérek és nővérek, szedjük össze magunkat, és ne fecsegjünk! A fecsegés károsabb a koronavírus-fertőzésnél! Tegyünk erőfeszítést, és ne pletykáljunk! Gondoljunk Jézus szeretetére, aki magához engedte a vámosokat és a pogányokat, megbotránkoztatva ezzel a korabeli „helyes gondolkodású” embereket. Ezért nem fellebbezés nélküli ítéletről van szó, hanem annak felismeréséről, hogy emberi próbálkozásaink időnként kudarcot vallhatnak, és csak azt segíti a testvért szembenézni saját lelkiismeretével és felelősséget vállalni tetteiért, ha Isten elé áll. Ha nem sikerül eredményt elérni, akkor maradjunk csendben, imádkozzunk a hibázó testvérért, de sose szóljuk meg!

Szűz Mária segítsen bennünket, hogy a testvéri figyelmeztetést egészséges szokássá tegyük, hogy közösségeinkben mindig új testvéri kapcsolatokat alakíthassunk ki, amelyek a kölcsönös megbocsátáson és mindenekelőtt Isten irgalmának legyőzhetetlen erején alapulnak!

*

A Szentatya szavai az Angelus elmondása után:

Kedves testvérek!

Köszöntelek mindannyiatokat, rómaiak és más országokból érkezett zarándokok: családok, egyházközségi csoportok, egyesületek.

Külön is köszöntöm a római Észak-Amerikai Pápai Kollégium papnövendékeit; valamint a ljubljanai (szlovéniai) nagyszeminárium szeminaristáit. Köszöntöm a Cernusco sul Naviglio-i fiatalokat, valamint a chiusói és a maggianicói – sárga zsebkendővel – fiatalokat, akik a hitvallás letételére készülnek. Arra buzdítok mindenkit, hogy egyre szorosabb kapcsolatot ápoljon Jézussal, a Sarokkővel és a Jó Pásztorral.

Üdvözlöm a sclerosis multiplexben szenvedő női sportolókat, akik a Via Francigenán jöttek Sienából Rómába; továbbá a Santo Stefano Lodigiano-i fiatalokat, akik kerékpárral érkeztek egy jótékonysági kezdeményezés keretében. Mindkét csoport bátor volt; örömmel és bizalommal haladjatok előre!

Üdvözlöm a más országokból érkezett hívőket is! Látom, hogy vannak itt lengyelek, libanoniak, franciák, mexikóiak. Üdvözöllek mindnyájatokat!

Ti is bátrak vagytok, a Szeplőtelen Szűz Mária tisztelői, haladjatok előre!

Áldott vasárnapot kívánok mindenkinek! Kérlek benneteket, ne feledkezzetek el imádkozni értem! Jó étvágyat az ebédhez! Viszontlátásra!

Fordította: Tőzsér Endre SP

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria