Mohács 500 – A Vatikánban is kutatják a csata egyháztörténeti vonatkozásait

Nézőpont – 2020. október 31., szombat | 12:00

Magyar identitásunk egyik meghatározó eseménye a mohácsi csata, melynek 500. évfordulójára 2026-ban emlékezünk majd. A Vatikáni Rádió interjút készített Fedeles Tamás történésszel, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) oktatási rektorhelyettesével, a PTE Egyháztörténeti Kutatócsoportjának vezetőjével a csata érdekességeiről, a magyar lélekre tett hatásáról és szentszéki vonatkozásairól.

Az 1526-os mohácsi kataklizma közismerten a magyar történelem egyik sorsfordító eseménye, amely mind a mai napig élénken foglalkoztatja a korszakot kutató szakembereket, valamint a széles nyilvánosságot. A Mohácsnál bekövetkezett csatavesztés körülményeit, az ahhoz vezető utat és az esemény következményeit az elmúlt időszakban számos – így politika-, had-, irodalom- és diplomáciatörténeti, régészeti, valamint geográfiai – nézőpontból vizsgálták, amely kutatások a közelmúltban számos új eredménnyel gazdagították ismereteinket.

Mindazonáltal az utóbbi években a magyar történelem e nagy horderejű eseményének feltárását célzó kutatási programokban egyáltalán nem kapott szerepet az egyháztörténeti megközelítés. Mindez pedig megkerülhetetlen, hiszen 1526. augusztus 29-én a magyar egyházi csapatok mellett a szentszéki segélypénzekből fizetett zsoldosok is harcoltak, továbbá az országért a magyar főpapi kar közel fele, köztük a keresztény sereg egyik fővezére, Tomori Pál kalocsai érsek, Szalkai László esztergomi érsek, Palinai György boszniai, Csaholyi Ferenc csanádi, Paksi Balázs győri, Csulai Móré Fülöp pécsi és Perényi Ferenc váradi püspök életét áldozta.

A PTE Egyháztörténeti Kutatóközpontjának és a Magyar Tudományos Akadémia–Pázmány Péter Katolikus Egyetem (MTA–PPKE) Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoportjának munkatársai éppen e sajnálatosan elhanyagolt területet kívánják beemelni a tudományos diskurzusba, egyúttal az érdeklődő nagyközönség figyelmét is fel szeretnék hívni az Apostoli Szentszék és a magyar egyház erőfeszítéseire a törökök elleni küzdelemben.

Meggyőződésük szerint ugyanis e nélkül nem lehet teljességre törekvő sem a Mohácsról alkotott képünk, sem pedig az 1526 köré épülő nemzeti emlékezetpolitika. A Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport a Vatikáni Apostoli Levéltárban és Könyvtárban, valamint a római és más olaszországi gyűjteményekben a magyar történelemre vonatkozó források feltárását és feldolgozását végzi évek óta.

A két kutatóhely tagjai közül többen a nemzetközi vatikáni kutatások elismert szakemberei. Az MTA–PPKE kutatócsoportja által gondozott, a Gondolat Kiadónál publikált Collectanea Vaticana Hungariae, valamint a PTE Egyháztörténeti Kutatóközpontjának kiadásában megjelenő Thesaurus Historiae Ecclesiasticae in Universitate Quinqueecclesiensi sorozatok nemzetközileg magasan jegyzettek.

A teljességet szem előtt tartó vállalkozás sikere érdekében a két kutatói közösség tagjai mellett több más intézmény országos, sőt nemzetközi elismertséggel rendelkező szakembere is részt vesz annak megvalósításában. A tervezett kutatási projekt koordinálását a PTE Egyháztörténeti Kutatóközpont vezetője, Fedeles Tamás, valamint Tusor Péter, az MTA–PPKE Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport vezetője végzik. A program szakmai irányítását Fedeles Tamás látja el.

A projektről további részleteket olvashatnak, illetve meghallgatható a Fedeles Tamással készült beszélgetés ITT.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News; Wikimedia Commons

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria

Fedeles Tamás történész A mohácsi csata egy 16. századi török miniatúránA mohácsi csata emlékműve