Senki se sértse meg a gyónási titkot – Dokumentumot tett közzé az Apostoli Penitenciária

Kitekintő – 2019. július 3., szerda | 17:37

Az Apostoli Penitenciária július elsején tette közzé azt a dokumentumot (úgynevezett Jegyzéket), mely megerősíti a belső fórum jelentőségét és a szentségi pecsét sérthetetlenségét. Mauro Piacenza bíboros, az Apostoli Penitenciária vezetője a Vatican Newsnak adott interjúban ismertette e Jegyzéket.

Márciusban tartotta, immár harmincadik alkalommal, az Apostoli Penitenciária a belső fórumnak (a lelki élet jogi bizonyítékokkal nem igazolható, belső világának) szentelt továbbképző kurzusát 750 pap számára. Ferenc pápa március 29-én kihallgatáson fogadta a résztvevőket. A Jegyzéket, amely a belső fórum jelentőségéről és a szentségi pecsét sérthetetlenségéről szól, a Szentatya jóváhagyásával Mauro Piacenza bíboros, főpenitenciárius és Krzysztof Nykiel prelátus, régens aláírásával tették közzé.

Piacenza bíboros a dokumentum ismertetésében elmagyarázza, hogy éppen Ferenc pápa emlékeztetett a belső fórum szentségi természetére, ugyanis az az „Isten és a hívő közötti kapcsolatok belső területe”. Ezt nem mindig értelmezték helyesen még az egyházi közösségen belül sem. A bíboros rámutatott: a pápa hangsúlyozta, hogy a belső fórum fogalmát komolyan kell venni, külső visszhangok nélkül, valamint ismételten leszögezte a szentségi pecsét teljes mértékű sérthetetlenségét. Ez ugyanis nélkülözhetetlen biztosítéka a kiengesztelődés szentségének.

Az Apostoli Penitenciária jól ismeri a szentségi titok, a titoktartás, a lelkiismeret sérthetetlenségének felbecsülhetetlen értékét – fejtette ki Piacenza bíboros. – Ezek olyan fogalmak, amelyeket ma, úgy tűnik, széles körben nem értenek meg, vagy egyenesen elleneznek.

A Jegyzék abból a megállapításból indul ki, hogy a mai, erősen mediatizált társadalomban a technológiai fejlődésnek és a kommunikációs eszközök alkalmazásának nem felel meg analóg módon az igazság keresésére irányuló elkötelezettség. Ehelyett inkább az a beteges vágy tapasztalható, hogy minél szélesebb körben terjesszék a híreket, legyenek azok igazak vagy hamisak, felerősítve vagy háttérbe szorítva azokat az érdekeknek megfelelően.

Ebben az összefüggésben olykor azt szeretnék, ha az egyházi jogrend összhangban állna azoknak az államoknak a jogrendjével, amelyekben jelen van, egyfajta korrektség és átláthatóság jegyében. Az Apostoli Penitenciária tehát sürgősnek tekintette, hogy emlékeztessen a szentségi pecsét abszolút sérthetetlenségére, amely isteni jogon alapul, kivételek nélkül. Ezért semmilyen politikai vagy jogalkotási kezdeményezés nem irányulhat a szentségi pecsét sérthetetlenségének megtörésére. Ezért alapvetően fontos, hogy hangsúlyozzák a gyónási titoktartás össze nem hasonlíthatóságát az orvosokat, gyógyszerészeket, ügyvédeket kötelező hivatali titoktartással. A gyónó ugyanis Istenhez beszél. Minden politikai cselekedet vagy jogalkotási kezdeményezés, amely a szentségi pecsét sérthetetlenségét kívánná megtörni, elfogadhatatlan támadás lenne a „libertas Ecclesiae”, az Egyház szabadsága ellen, amely nem az egyes országoktól, hanem Istentől kapja legitimitását.

A bíboros azt is hangsúlyozta, hogy a pap nem ura a gyónásnak, hanem Isten nevében cselekszik.

A Jegyzék elemzi a gyónás szentségén kívüli belső fórumok jogi-erkölcsi vonatkozását is. Ezeknek a kánonjog sajátos titoktartást biztosít. Foglalkozik a titkoknak azokkal a fajtáival is, amelyek kívül esnek a belső fórum területén, leszögezve a titoktartáshoz való természetes jog alapelvét. Piacenza bíboros továbbá kijelenti, hogy a Jegyzék szövege semmilyen módon nem akarja igazolni vagy bármilyen formában eltűrni a klérus által elkövetett visszaélések gyűlöletes eseteit. Semmilyen kompromisszum nem fogadható el a kiskorúak és a sérülékeny személyek védelmének előmozdítását és a visszaélés minden formájának megelőzését és megakadályozását illetően, mint ahogy ezt Ferenc pápa szüntelenül hangoztatja.

A Jegyzék azt is meghatározza, hogy a szentségi pecsét védelme és a gyónás szent mivolta soha nem jelentheti a rosszal való összejátszás valamilyen formáját. A kiengesztelődés szentségének struktúrájához tartozik, érvényességének feltétele az őszinte megbánás, a gyónó szilárd elhatározása, hogy törekszik a jóra, és nem vétkezik többé.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: ACI Stampa

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria