Szent Mihály-szobrot avattak Veszprémben

Hazai – 2017. október 2., hétfő | 19:01

Nagy Károly címzetes apát, kanonok, a veszprémi székesegyház plébánosa áldotta meg azt a Szent Mihály-szobrot szeptember 29-én, ami közadakozásból épült fel a veszprémi Óváros téren.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

Szent Mihály Veszprém városának, a székesegyháznak és az érseki tartománynak – mely magában foglalja a Szombathelyi és a Kaposvári Egyházmegyét – a védőszentje. Az alkotás Madarassy István ötvös-szobrászművész munkája, mely Szent Mihály arkangyalt ábrázolja, amint a földet jelképező sziklán áll. A földön, azaz a sziklán vergődve, szemét Szent Mihályra szegezve a sátán fekszik, fölötte áll a főangyal, aki legyőzi a gonoszt. A szobor rézből készült, magassága 2,76 méter, alatta a szikla egy méter magas.

Az alkotás megáldásán Márfi Gyula érsek hivatalos elfoglaltsága miatt nem vehetett részt, köszöntő gondolatait Felker Zsolt, a Szent Mihály-székesegyház káplánja olvasta fel. Márfi Gyula levelében reményét fejezte ki, hogy a szobor hozzájárul ahhoz, hogy Szent Mihály főangyalnak tisztelete növekedni fog Veszprémben, Magyarországon és Európában is.

„Mindig, amikor szobrot adunk át, egy közösséget ünneplünk, egy olyan közösséget, ami szükségesnek tartotta az általa uralt térből egy darabkát valami másnak ajánljon fel – mondta Navracsics Tibor uniós biztos köszöntő beszédében. Mindenképpen egy közösség életjele egy szobor. Veszprém és Veszprém város közössége erős közösség, itt számos olyan középület, köztér létezik, amely közadakozásból jött létre. Ez mutatja, hogy a város és ennek a városnak a polgársága nem vár a segítségre, hanem kiáll a saját maga által fontosnak tartott dolgokért, ezt vállalja és nyilvánossá is teszi. Ez a szobor a bizonyíték rá, hogy a veszprémi embereknek mennyire fontos, hogy a város védőszentjének emléket állítson. Ez egy olyan pont a városban, ahol Szent Mihály szobrára tekintve eszünkbe jut, hogy most jól élünk, biztonságban, de ez nem örökre garantált és nem csak tőlünk függ. ”

Brányi Mária alpolgármester köszöntésében hangsúlyozta, hogy a Szent Mihály szobor nemcsak tárgyi mivoltával gazdagít bennünket, hanem a lelkünket megérintve gazdagítja közösségünket is.

Závodi Zsuzsanna református lelkész elmondta, hogy a Szentírás az angyalokról azt tanítja, ők Isten jóságának osztogatói és Isten jóságának szolgái. Amikor felnézünk erre az alkotásra jusson eszünkbe, hogy ebből a minőségi feladatból mi is kapunk. A jóság osztogatói lehetünk egy olyan világban, ahol nagy szükség van arra, hogy a jóság osztogatóival találkozzunk és mi magunk is azzá legyünk. Szeretettel és jósággal szolgálni Isten ajándéka minden utunkon.

Isó Zoltán evangélikus lelkész egyháza nevében megáldotta a szobrot. Azt kívánta, hogy hirdesse ez az alkotás Krisztus urunk győzelmét az élet és a halál fölött. Mikor erre járunk sohase feledjük, a Bárány vére által mi is részesültünk az Ő győzelmében és küldi védőangyalait mindannyiunk számára, hogy erejük által minden nap harcolni tudjunk a bűn ellen és a gonoszság erői ellen.

A zsidó egyház nevében Verő Tamás főrabbi hivatalos elfoglaltsága miatt nem tudott jelen lenni, köszöntő szavait Lancendorfer István budapest-kelenvölgyi plébániai kormányzó olvasta fel. Ebben kérte az Örökkévalót, hogy adjon erőt mindannyiunknak, hogy megtaláljuk mindazt, ami összeköt minket és Szent Mihály szobra is irányt mutasson az elfogadáshoz.

Nagy Károly apát-plébános meghatódva szólt arról, hogy a Gondviselés segítségével beteljesült egy álom. Ez a szobor is azt mutatja nincs eredmény áldozat nélkül. Erre tanítottak a szüleink is, mindenért meg kell küzdenünk. Hangsúlyozta, hogy így kell küzdenünk az üdvösségért is, így kell igent mondani az Isten ügyére, és ma így kell megküzdenünk a békért. Úgy szeretném átadni ezt a szobrot mindenkinek, hogy küzdjetek, küzdjetek a hitetekért, gyermekeitek boldogságáért, házasságaitokban a kitartásért, a családi békéért, papok a hivatásért ne fáradjatok bele és teremjük a békét így meg – mondta Nagy Károly.

Az alkotó, Madarassy István háláját fejezte ki, hogy elkészíthette a szobrot, és megköszönte alpolgármesternek segítő közreműködését. Elmondta nagy öröm és megtiszteltetés számára, hogy ezzel a szoborral adhat valamit a városnak.

A köszöntő beszédek után leleplezték az alkotást, melyet ezután Nagy Károly áldott meg, de előtte felajánlotta a várost, az érseki tartományt, a magyar népet és Európát, hogy a békéért merjünk áldozatot vállalni és ehhez segítsen minket bátorságával, hősisességével, kitartásával az égi seregek vezére, Szent Mihály arkangyal, majd jelképesen átadta a szobrot a városnak.

A szobor leleplezését egy kilencnapos lelki készület előzte meg, mely során szentmisével, előadásokkal, koncertekkel és kiállításokkal hangolódhattak rá az emberek a város védőszentjének ünnepére.

Forrás és fotó: Veszprémi Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria