„Szolgáljátok a szegényeket!” – A pápa előszava a Teréz anya két beszédét tartalmazó kötethez

Ferenc pápa – 2016. július 24., vasárnap | 11:00

A Boldog Kalkuttai Teréz anya két, eddig kiadatlan beszédét tartalmazó, „Szeressük, akit nem szeretnek” című könyvhöz Ferenc pápa által írt előszó a „Corriere della Sera” c. olasz napilap július 22-i, pénteki számában jelent meg.

Az Olasz Misszionárius Könyvkiadó (EMI) által gondozott kötet Boldog Kalkuttai Teréz anya két, eddig kiadatlan beszédét tartalmazza, amelyek témája: „a szegények reményt jelentenek”. Az egyik beszédet Teréz anya kétezer fiatalhoz, a másikat pedig ezer szerzetesnőhöz intézte 1973. október 18-án Milánóban.

„Az egyház nem egy NGO”, azaz az egyház nem egy civilszervezet – figyelmeztet Ferenc pápa a könyvhöz írt előszavában, majd hozzáteszi: „Szeretném, ha Teréz anyának ez a kifejezése szolgálna elmélkedésem hátteréül: »A civilszervezetek egy terven dolgoznak, mi pedig Valakiért (Krisztusért) dolgozunk.« Én is gyakran ismétlem, hogy az egyház nem egy NGO, mert Krisztusért és a szegényekért dolgozik, akikben Krisztus él, felénk nyújtja a kezét, segítségért kiált, kéri irgalmas tekintetünket és gyöngédségünket.”

A Szentatya, aki idén szeptember 4-én szentté avatja Boldog Kalkuttai Terézt, a Szeretet Misszionáriusai kongregáció alapítóját, a következő öt szóban foglalta össze a szövegre vonatkozó elmélkedését: ima, szeretetszolgálat, tevékeny irgalmasság, család, fiatalok.

Ima

A pápa emlékeztet: „Teréz anya minden napját szentmisén való részvétellel kezdte, és a Szentségi Jézus, a Végtelen Szeretet imádásával végezte. Így lehet a munkát imává változtatni. Ha belépünk Jézus érzelmi világába, akkor megízlelhetjük az életet és megújult tekintettel fordulhatunk azok felé, akikkel találkozunk.”

Szeretetszolgálat

A szeretetszolgálat azt jelenti, hogy részvétet érzünk a testben és lélekben szenvedők iránt, közelítünk a lét perifériáin élő emberekhez, akikkel nap mint nap találkozunk. Azt jelenti, hogy tanúságot teszünk Istenről, aki az emberiség minden sebét simogatásával enyhíti, tanúskodunk Isten jelenlétéről és közelségéről – fogalmaz a Szentatya az előszóban.

Tevékeny irgalmasság

A tevékeny irgalmasság vonatkozik mind a testi, mind a lelki cselekedetekre. Arra kaptunk meghívást, hogy minden embert gondjainkba vegyünk. A szegénység drámáját látva ébresszük fel alvó lelkiismeretünket, lépjünk be egyre inkább az evangélium szívébe, ahol a szegények az isteni irgalmasság kiváltságos helyét foglalják el – buzdít Ferenc pápa–. Teréz anya az evangéliumnak ezeket a lapjait élete vezérfonalává tette, amely az életszentség útja volt és számunkra is azzá válhat.

Család

A negyedik szó a család. Mint anyák és apák a családban tanulunk meg mosolyogni egymásra, megbocsátani egymásnak, megtanuljuk, hogyan fogadjuk be egymást, hogyan áldozzuk fel magunkat egymásért, megtanuljuk, hogyan ajándékozzunk, anélkül, hogy viszonzást várnánk, megtanulunk együtt imádkozni és szenvedni, örülni és egymást kölcsönösen segíteni. Erre szólít fel bennünket Teréz anya – hangsúlyozza a Szeressük, akit nem szeretnek című könyvhöz írt előszóban a Szentatya.

Fiatalok

Végül a pápa a fiatalokhoz szól, arra buzdítja őket, hogy építsenek hidakat, törjék meg a megosztottság, a visszautasítás, az egymástól való félelem logikáját, álljanak a szegények szolgálatába. Bátran vállalják az életet, amely Isten ajándéka. Ne hagyják, hogy ellopják tőlük a jövőt. „A legsúlyosabb betegség nem a lepra vagy a tuberkulózis, hanem a magány. Ez az oka olyan sok zűrzavarnak, megosztottságnak és háborúnak, amelyek ma sújtanak bennünket” – idézi Teréz anya szavait a pápa.

A legutóbbi statisztikai adatok szerint a Teréz anya által alapított, a Szeretet Misszionáriusai kongregációnak jelenleg 5305 tagja van, akik a világ 130 országában, köztük Magyarországon, 758 központban szolgálnak, élik hivatásukat.

Forrás: Vatikáni Rádió

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria