Véget ért a zarándokvezető-képzés a Faludi Ferenc Akadémián

Hazai – 2015. július 20., hétfő | 18:03

Április 30. és május 3., illetve június 4. és 7. között zarándokvezető-képzésen vehettek részt az érdeklődők a Párbeszéd Háza szervezésében, amely a július 2–5-éig tartó közös zarándoklattal ért véget – számol be Rudan Mária, a Faludi Ferenc Akadémia szakmai vezetője.

„Akármerre visz az út, a cél mindig ugyanaz: Jézus nevében és Jézusért útra kelni, hogy az út során az ő kegyelme átformáljon és új emberré alakítson.”

Ez a mottó adta a keretet a május és július között megszervezett zarándokvezető-képzésnek, amelyet a Faludi Ferenc Akadémia indított el. Az idei képzésnek a korábban Vértesaljai László SJ kezdeményezésére 2013-ban megvalósult zarándokvezetői tréning folytatásaként az volt a célja, hogy a zarándoklatok lelki és spirituális mélységeibe vezesse be mindazokat, akik elkötelezetten szeretnék építeni a zarándoklás kultúráját. A csütörtöktől vasárnapig tartó hétvégi képzések szakmai hátterét Gaál Zsófia, a Via Margaritarum Zarándokegyesület elnöke és Molnár András József, a Mária Út Egyesület alapítója, a megszentelt élet évében Lélek-Túrák néven ismert program szervezője állították össze, amelynek egyik alapját a Vértesaljai László SJ és Benkő Ágota által írt Zarándokolni jó című kötet adta.

A képzés három hosszú hétvégéje során a résztvevők elsajátíthatták a zarándoklással kapcsolatos alapvető elméleti és gyakorlati ismereteket. Előadás hangzott el többek között a zarándoklás népi hagyományairól, a zarándoklás spiritualitásáról és a zarándoklásról mint az evangelizáció új lehetőségéről. A képzés előadói voltak: Székely János esztergom-budapesti segédpüspök, Sajgó Szabolcs SJ, a Párbeszéd Háza igazgatója, Barna Gábor néprajztudós, Szilágyi Gyöngyi pszichiáter és hittanár, illetve Tornya Erika RSCJ.

A képzés résztvevői csoportos gyakorlatokon vettek részt, amelyek a segítő beszélgetésről, a csoportdinamikáról és a konfliktuskezelésről szóltak. A két hétvége keretében megvalósult képzés során a jelentkezők tehát mind elméleti, mind gyakorlati képzésben részesültek, ez utóbbi többek között helyszíni terepgyakorlatokat is magában foglalt. Ezek keretében térképészetet, valamint egészségügyi segítségnyújtást tanulhattak a leendő zarándokvezetők.

Az 50 órás képzés végeztével az elméleti ismeretekből tesztet írtak, illetve további, a képzés teljesítéséhez szükséges feladat volt egy saját zarándokplakát elkészítése, valamint a júliusi zarándoklat egy-egy szakasza elmélkedésének megírása, majd  a helyszínen annak vezetése.

Az egész képzés zárásaként a résztvevők a kurzus vezetőivel együtt  zarándoklaton vettek részt, amely Csobánkáról Visegrád érintésével Márianosztrára vezetett. A zarándokvezetési gyakorlat végén tizenöt résztvevő kaphatott tanúsítványt a kurzus elvégzéséről.

Az alábbiakban a résztvevők személyes vallomásaiból teszünk közzé részleteket:

„A képzésre azért jelentkeztem, hogy eddigi ismereteimet egy rendszerezett egész képben összefoglalva elmélyítsem. Mindezt megkaptam a felkészült előadóktól, akik sokszor a szinte lehetetlent megkísérelve törekedtek átadni mindazt, ami a kiszabott időkereten belül lehetséges volt. Ezenfelül kaptam új barátokat, értőbb megtapasztalást, és Isten megajándékozott egy új látással önmagamról.” (Gyula)

„Nagyon jól éreztem magam a zarándokvezető-képzésen. Remek előadók (köztük elismert szakemberek, egyetemi tanárok) és igényes előadások voltak. A képzés jellegének és a gyakorló zarándoklatnak köszönhetően igazi közösség kovácsolódott belőlünk. Számomra nagyon lelkesítő volt a képzés. Köszönet a szervezőknek.” (Ágota)

A szervezők további zarándoklással kapcsolatos műhelyek és hasonló zarándokvezető-képzések indítását tervezik a következő évben is, erről részletes információ található majd a Faludi Ferenc Akadémia honlapján.

Fotó: Molnár András József 

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria