Megjelent az Új Ember 2021. február 7-i száma

Kultúra – 2021. február 3., szerda | 19:14

Az Új Ember idei hatodik számát ajánljuk olvasóink figyelmébe.

Lapunkban interjút olvashatnak a kilencvenéves Szabó Ferenc jezsuita szerzetessel. Életéről, a költészetről, a magyarságról, a katolicitásról beszélt lapunknak a teológus, tanár, költő, publicista, rádióműsor-szerkesztő, a Távlatok című folyóirat főszerkesztője.

A hit, a tudomány és a kultúra kapcsolatának új szempontjait Görföl Tibor teológus, a Vigilia folyóirat egy évvel ezelőtt kinevezett főszerkesztője világítja meg a vele készült beszélgetésben a lap 9. oldalán. Mint mondja, „a Vigilia hidat szeretne képezni a mélyen hívők, a kultúra iránt érdeklődők, az Isten-keresők és a vallás iránt többé-kevésbé közömbösek között. Tudjuk, hogy a Vigiliát olyanok is átlapozzák, akik közvetlenül nincsenek kapcsolatban a kereszténységgel. Egyfajta tágasságot, spirituális megközelítést, történeti érzékenységet, szellemi nyitottságot várnak, és ezt – reményeink szerint – meg is kapják”.

Február 7-én kezdődik a házasság hete. A rendezvénysorozat idei házaspárarca, nagykövete Pálúr János és Kornélia, akik harmincadik házassági évfordulójukra készülnek. Kornélia egy budapesti általános iskolában tanít, János ismert orgonaművész, a Zeneakadémia tanára. Négy gyermekük közül már csak a két kisebbik lakik otthon. Kapcsolatuk mindennapjairól és felemelő pillanatairól vallanak az Új Embernek.

Napjainkban a legkülönfélébb módokon kérdőjelezik meg a hagyományos identitásokat – mint a családi kötelék, a nemzeti és a vallási hovatartozás –, sőt még a biológiai nemek létét is vitatják. Az Új Ember Kiadványok legújabb kötetében Maria és Richard Büchsenmeister a felelős szexuális neveléshez szeretne támpontokat adni azoknak a szülőknek, akiknek gyermekei még a serdülőkor előtt állnak. A Beszéljünk róla! Szexuális nevelés a kisgyermekkortól a serdülőkorig című kötet megvásárolható az Új Ember könyvesboltban (Budapest, V. kerület, Ferenciek tere 7–8. Nyitvatartás: hétfő, kedd, csütörtök, péntek 9–17 óráig; szerda 10–18 óráig), vagy megrendelhető az Új Ember online könyváruházban.

A Mértékadó kulturális mellékletben A hit az, ami megtartja a határon túli magyarságot címmel interjút olvashatnak Diószegi Lászlóval, az egyházi, kulturális és történelmi emlékek helyreállításának munkálatait koordináló Teleki László Alapítvány igazgatójával. Idén tavasszal, legkésőbb nyár elején – ahogy a járványhelyzet engedi – átadják a borsi Rákóczi-várkastély felújított épületét. Az év végéig pedig legalább húsz jelentős határon túli magyar templom felújítása zárul le az alapítvány jóvoltából.

Kilencvenéves a Szegedi Szabadtéri Játékok. A kilencven nyár alatt több mint kétszázötven produkció mutatkozott be a színpadon csaknem ötmillió néző előtt; a szegedi az ország egyik legeredményesebb szabadtéri színházává vált. Emlékező írásunkban részletesen bemutatjuk a Tisza-parti „napfényes” város életének e kiemelkedő kulturális attrakcióját.

Mészáros Ákos a holland Rijksmuseum online tárlatát ajánlja. A múzeum ma is látható gazdag gyűjteménye a 19. század elejétől kezdve teljesedett ki; itt őrzik a világ legjelentősebb Rembrandt-gyűjteményét és még sok minden mást, nagyjából 700 ezer műalkotást.

A Mértékadóban Szőke Attila Szilárd és Szőke Etelka Közeledjetek! A párkapcsolat dinamikája című könyvéről is olvashatnak. A református lelkészházaspár kötetéből nemcsak arra a kérdésre kaphatunk választ, hogyan gondozhatjuk párkapcsolatunkat, hanem azt is megtudhatjuk belőle, hogyan lehet a házastársunk a múzsánk. A szerzőpárossal a közelmúltban megjelent kötetükről T. Németh László beszélgetett a házasság hete kapcsán.

A Természetrajz rovatban Schmidt Egon ezúttal a mezei pockok és egerek mindennapjairól, életmódjáról ír.

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria