Húsvét negyedik, Jó Pásztor vasárnapján Ferenc pápa ötvenedik alkalommal misézett internetes élő közvetítéssel, mióta március 9-ét követően bevezették a kötelező korlátozásokat. Ferenc pápa ezzel a napi szentmisével és az ott elhangzó homíliájával akar közel lenni mindazokhoz, akik bekapcsolódnak a közvetítésbe. Ez alkalommal a szentmisét a következő szándékra ajánlotta fel: „Három héttel az Úr feltámadása után az egyház ma, húsvét negyedik vasárnapján Jézust mint Jó Pásztort ünnepli. Ennek révén arra a sok pásztorra gondolok, akik szerte a világon életüket adták a hívekért a mostani pandémia idején, hiszen csak Olaszországban több mint száz pap vesztette el az életét. Gondolok továbbá a többi pásztorra és az orvosokra, akik gondját viselik a betegeknek. Szintén csak Olaszországban 154 orvos halt meg szolgálata közben. A pásztorok, papok és orvosok példája segítsen minket, hogy törődjünk Isten hűséges szent népével!”
A Péter apostol első leveléből való szentlecke a csendes békességről szól. Ehhez kapcsolva beszédét, így fogalmazott a pápa: „Vétkeinket saját testében fölvitte a keresztfára, hogy meghaljunk a bűnöknek, és az igazságnak éljünk. Az ő sebei szereztek számotokra gyógyulást. Olyanok voltatok ugyanis, mint a tévelygő juhok, de most megtértetek lelketek Pásztorához és oltalmazójához.” Jézust pásztornak látja Péter, aki a tévelygő juhok megmentésére jön, ahogy a válaszos zsoltár mondja: „Az Úr nékem pásztorom, ínséget nem kell látnom. Zöldellő mezőkön terelget engem, csendes vizekhez vezet, és lelkemet felüdíti.” János evangélista pedig – tette hozzá a pápa – „kapunak” mondja őt, amelyen keresztül belép a nyáj. Aki nem ezen a kapun keresztül jön, az tolvaj és rabló, ők az álpásztorok, akik sokan voltak a történelemben. Nem törődtek a nyájjal, csak a karrierrel, a politikával vagy a pénzzel. Ám az emberek ismerték őket és az Istent saját útjaikon keresték.
Ám amikor van egy jó pásztor, akkor a nyáj előtte megy. A jó pásztor meghallgatja a nyájat, vezeti őket és gondjukat viseli. A nyáj pedig tud különbséget tenni a pásztorok között és ebben nem hibázik, a nyáj bízik a jó pásztorban, Jézus Krisztusban. Csak a Jézushoz hasonló pásztor kelt bizalmat a nyájban, mert ő a kapu. Jézus stílusa legyen a pásztor stílusa! – kérte a pápa. Jézus a Jó Pásztor, mert ahogy a szentlecke mondja: „szenvedett értünk, példát hagyva nektek, hogy a nyomában járjatok. Amikor szidalmazták, nem viszonozta a szidalmat; amikor szenvedett, nem fenyegetőzött, hanem rábízta magát az igazságos Bíróra”.
Jézus szelíd volt, ami a jó pásztor egyik jellemzője. A jó pásztor szelíd, ami egy rejtett dolog, nem mutatja magát és nem is védekezik. A jó pásztor gyengéd, a közelség gyengédségével. Ismeri a juhokat egyenként, mindegyikkel külön-külön törődik. Ha pedig este hazatérve észreveszi, hogy egy hiányzik közülük, utánaered, megkeresi és vállára veszi. Ez a Jó Pásztor, Jézus Krisztus, aki elkísér minket az élet útján. És ő a pásztor, a nyáj és a juhok eszményképe, egy húsvéti eszménykép. Az Egyház húsvét első hetén énekli a frissen megkereszteltekről: „Ezek az új bárányok”. És ő az eszményképe a gyengédségnek, a jóságnak és a szelídségnek. Az eszmény az egyház, melyet Jézus akar, egyúttal pedig ő az, aki megőrzi ezt az egyházat. A mai vasárnap egy szép vasárnap, a béke, a gyengédség, a szelídség vasárnapja, mert a mi pásztorunk gondjába vesz bennünket. „Az Úr az én pásztorom, ínséget nem kell látnom” – fejezte be a 22. zsoltár idézetével homíliáját Ferenc pápa.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria