A pápa Simona Brambilla nővért nevezte ki a Vatikán első női prefektusává

Ferenc pápa – 2025. január 6., hétfő | 21:35

Ferenc pápa Simona Brambilla nővért, a Consolata (vagy Torinói) Misszionáriusok olasz származású rendi nővérét nevezte ki január 6-án a Megszentelt Élet Intézményeinek és Apostoli Élet Társaságainak Dikasztériuma prefektusává. A szolgálatában segítője Ángel Fernández Artime bíboros, mint prefektushelyettes.

Simona Brambilla nővér, aki március 27-én tölti be 60. életévét, korábban a Consolata Misszionáriusok főnöknője volt.

Az Institutum Missionum a Consolata 1923-ban nyert pápai jóváhagyást, alapítója Szent Giuseppe Allamano. A Consolata misszionáriusai jelenleg 28 országban vannak jelen Ázsiában, Afrikában, Európában és Amerikában. Tagjai főként Afrikában és Latin-Amerikában végeznek misszionáriusi szolgálatot.

Ferenc pápa hétfőn, vízkereszt ünnepén nevezte ki őt a Megszentelt Élet Intézményeinek és Apostoli Élet Társaságainak Dikasztériuma prefektusává. Simona nővér ugyanennek a dikasztériumnak a titkáraként 2023. október 7-e óta tevékenykedett, és ő az első nő, akit a Szentszék egyik dikasztériumának élére, annak prefektusává neveztek ki.

Ferenc pápa Ángel Fernández Artime bíborost – akit 2023. szeptember 30-án konzisztóriumon kreált bíborossá –, a dikasztérium pro-prefektusává nevezte ki.

Simona Brambilla nővér korábban többek között Mozambikban volt missziós nővér. Hivatásos ápolónő volt, mielőtt csatlakozott a missziós nővérek rendjéhez, amelyet 2011-től 2023-ig vezetett.

2019. július 8-án a pápa először nevezett ki hét nőt a Megszentelt Élet Intézményeinek és Apostoli Élet Társaságainak Dikasztériuma tagjává. Később Brambilla nővért először a dikasztérium titkárává, most pedig prefektusává választották.

Ferenc pápa pontifikátusának kezdete óta megnőtt a nők jelenléte a Vatikánban. A Szentszékre és a Vatikánvárosi Államra egyaránt kiterjedő, 2013 és 2023 közötti időszakra vonatkozó átfogó adatok szerint a nők aránya 19,2 százalékról 23,4 százalékra emelkedett.

A 2022-es Praedicate Evangelium apostoli konstitúcióban felvázolt módon a pápa lehetővé tette, hogy laikusok, köztük nők is vezethessenek egy dikasztériumot, és prefektusok lehessenek; ami korábban a bíborosok és érsekek számára volt fenntartva.

A Vatikánban Ferenc pápa pontifikátusa alatt korábban két nőt nevezett ki vezető pozícióba. 2016-ban Barbara Jattát nevezte ki a Vatikáni Múzeumok igazgatójává, amelyet hagyományosan laikus férfiak vezettek. 2022-ben Raffaella Petrini nővért pedig a Vatikánvárosi Állam Kormányzóságának főtitkárává nevezte ki, mely hivatalt korábban általában püspök töltött be.

Több női titkár is szolgál a Vatikánban, például Gabriella Gambino, és Lina Ghisoni akik a Világiak, Család és Élet Dikasztériumának helyettes titkárai, míg Carmen Ros Nortes nővér a Megszentelt Élet Intézményeinek és Apostoli Élet Társaságainak Dikasztériuma titkárhelyetteseként szolgál.

Emilce Cuda a Latin-Amerikai Pápai Bizottság titkára; Nataša Govekar a Kommunikáció Dikasztériumának teológiai-pasztorális osztályát vezeti; Cristiane Murray a Szentszéki Sajtóközpont igazgatóhelyettese; Charlotte Kreuter-Kirchof pedig a Gazdasági Tanács helyettes koordinátora. A francia származású Nathalie Becquart nővér pedig a püspöki szinódus főtitkárságának altitkára.

2024. december 13-án a pápa Simona Brambilla nővért és María Lía Zervinót, a Katolikus Nőszervezetek Világszövetségének (WUCWO) korábbi elnökét nevezte ki a főtitkárság 16. rendes tanácsának tagjaivá. María Lía Zervinót már korábban, 2022-ben kinevezték a Püspöki Dikasztérium tagjává.

Forrás és fotó: Vatican News angol nyelvű szerkesztősége

Kuzmányi István/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria