Január elején a hagyományos évkezdő találkozójukon a pápa a szentszéki diplomatáknak mondott beszédében a világjárványt követő lassú javulás képét vázolta föl, ez a vágy azonban az ukrajnai háború kitörésével hamar szertefoszlott. „Ahelyett, hogy visszatértünk volna a normális élethez, bekövetkezett az, amit el sem tudtunk képzelni. Két világháború, egy atomfenyegetéssel terhelt hidegháborús korszak után ismét fegyverek dörögnek Európában. Amikor a háború nem a múlt része, hanem a mindennapjainkhoz tartozik…”
Ez a tragédia ugyanakkor megmozgatta az emberiség lelkiismeretét, a szenvedés és halál szörnyű képeit látva sokan összefogtak, a szolidaritás és a testvériség jegyében humanitárius segítséget nyújtottak a bajban, befogadták a konfliktus elől menekülőket, nem törődve a kiadásokkal. Sok család megnyitotta otthonát ismeretlenek előtt, ez dicséretes. A pápa azonban figyelmeztetett: nem szabad elfeledkezni a világ más részein zajló háborúkról sem, amelyek nem kapnak akkora médiafigyelmet.
Ugyanahhoz az emberi családhoz tartozunk, ezért a segítség nem korlátozódhat egy földrajzi területre vagy személyes érdeklődésre,
legyen szó háborúról, klímaváltozásról, szegénységről, éhezésről, méltó munkáról vagy oktatásról.
A Szentszék számos csatornán keresztül folytatja munkáját a békés megoldások érdekében, valamint azért, hogy a társadalmi problémák okozta szenvedést enyhítsék. Ehhez a nemzetközi közösség részéről egységes válaszra van szükség. A diplomaták feladata éppen az, hogy a találkozás kultúráját építsék a párbeszéden keresztül, elősegítve a népek közötti kölcsönös megértést, a nemzetközi jog tiszteletben tartásával – hangsúlyozta Ferenc pápa.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria