A katekézist megelőzően az 1Kor 6,12–14 szövegrészt olvasták fel az Újszövetségből.
Az alábbiakban Ferenc pápa teljes katekézisének fordítását közreadjuk.
*
Kedves testvéreim, jó napot kívánok!
Ma van a kábítószerrel való visszaélés és a kábítószerek illegális kereskedelme elleni világnap, amelyet az ENSZ Közgyűlése vezetett be 1987-ben. Az idei év témája: „A bizonyítékok egyértelműek: a megelőzésbe kell befektetnünk”.
Szent II. János Pál kijelentette, hogy „a kábítószerrel való visszaélés minden közösséget elszegényít, amelyben előfordul. Csökkenti az ember erejét és erkölcsi tartását. Aláássa a nagyra tartott értékeket. Lerombolja az élni akarást és a hozzájárulást egy jobb társadalomhoz.” [1] Ezt teszi a kábítószerrel való visszaélés és a kábítószer-használat. Ne feledjük ugyanakkor, hogy minden drogfüggőnek „más és más a személyes története, melyet meg kell hallgatni, meg kell érteni, meg kell szeretni, és amennyire lehetséges, meg kell gyógyítani és meg kell tisztítani. […] Továbbra is – jobban, mint valaha – mint személyek méltósággal rendelkeznek, ők is Isten gyermekei.” [2] Mindenkinek van méltósága!
De nem hagyhatjuk figyelmen kívül a kábítószer-terjesztők és kábítószer-kereskedők gonosz szándékait és tetteit. Ők gyilkosok! XVI. Benedek pápa kemény szavakat használt egy terápiás közösségben tett látogatása során: „Azt mondom a kábítószer-kereskedőknek, hogy gondolkodjanak el, mekkora rosszat tesznek a társadalom mindenféle osztályához tartozó fiatalok és felnőttek sokaságának: Isten számon fogja kérni rajtuk, amit tettek. Az emberi méltóságot nem lehet így lábbal tiporni!” [3] A kábítószer lábbal tiporja az emberi méltóságot.
A kábítószer-függőség csökkentése nem érhető el a kábítószer-fogyasztás liberalizálásával – ez agyszülemény –, ahogyan azt néhány országban javasolták, vagy már meg is valósították. Liberalizáljuk, és az emberek még többet fogyasztanak. Mivel sok tragikus történetet ismerek a kábítószerfüggőktől és családjaiktól, meg vagyok győződve arról, hogy erkölcsi kötelesség véget vetni e veszélyes szerek előállításának és kereskedelmének. Mennyi halálkereskedő van – mert a kábítószer-kereskedők halálkereskedők –, akiket a mindenáron való hatalomhoz és pénzhez jutás logikája vezérel! Ez az erőszakot szülő, szenvedéshez és halálhoz vezető csapás bátor fellépést követel az egész társadalomtól.
A kábítószer-termelés és a kábítószer-kereskedelem közös otthonunkra is pusztító hatással van. Ez egyre nyilvánvalóbbá vált például az Amazonas-medencében.
A kábítószerrel való visszaélés és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem másik elsődleges módja a megelőzés, mely a nagyobb igazságosság előmozdításával, a fiataloknak a személyes és közösségi életet építő értékekre való nevelésével, a nehéz helyzetben lévők kísérésével és a jövőbe vetett remény adásával valósul meg.
Amikor különböző egyházmegyékbe és országokba utaztam, többféle, az evangélium által inspirált felépülő közösséget meglátogathattam. Ezek erős és reménykeltő tanúságot tesznek azoknak a papoknak, megszentelt személyeknek és világi hívőknek az elkötelezettségéről, akik az irgalmas szamaritánus példázatát gyakorlatba ültetik. Hasonlóképpen megerősítést kapok több püspöki konferencia erőfeszítéseitől, melyek a kábítószerfüggők kezelésével és a megelőzéssel kapcsolatos jogszabályok és igazságos cselekvési programok előmozdítására irányulnak, hogy megállítsák ezt a csapást.
Példaként kiemelem a La Pastoral Latinoamericana de Acompañamiento y Prevençión de Adicciones (PLAPA) [szenvedélybetegek kísérésének és függőségek megelőzésének latin-amerikai pasztorális szolgálata] hálózatot. E hálózat alapszabálya elismeri, hogy „az alkoholfüggőség, a pszichoaktív szerektől való függőség és a függőség egyéb formái (pornográfia, új technológiák stb.) […] olyan problémát jelentenek, amely megkülönböztetés nélkül mindannyiunkat érint, földrajzi, társadalmi, kulturális, vallási és életkori különbségektől függetlenül. A különbségek ellenére […] közösséggé akarunk szerveződni: megosztani a tapasztalatokat, a lelkesedést, a nehézségeket.” [4]
Megemlítem a dél-afrikai püspököket is, akik 2023 novemberében a „Megerősíteni a fiatalokat mint a béke és a remény ügynökeit” témáról tartottak találkozót. A fiatalok jelen lévő képviselői szerint ez a találkozó „jelentős mérföldkő az egészséges és tevékeny ifjúság felé vezető úton az egész térségben”. Ígéretet is tettek: „Elfogadjuk a nagyköveti és szószólói szerepet a kábítószer-használat elleni küzdelemben. Arra kérünk minden fiatalt, hogy mindig legyenek megértőek egymáshoz.” [5]
Kedves testvéreim, látva több millió ember drogfüggőségének tragikus helyzetét, valamint az ilyen kábítószerek illegális előállításának és kereskedelmének botrányát, „nem maradhatunk közömbösek. Az Úr Jézus megállt, közelment, és gyógyította a sebeket. Az ő közeledésének stílusában mi is arra kaptunk meghívást, hogy cselekedjünk, hogy megálljunk a törékenység és a fájdalom helyzetei előtt, hogy tudjuk meghallani a magány és a szorongás kiáltását, hogy lehajoljunk, hogy felemeljük és visszahozzuk az életbe azokat, akik a kábítószer rabságába esnek.” [6] És imádkozzunk azokért a bűnözőkért, akik kábítószert adnak a fiataloknak: ők bűnözők, ők gyilkosok! Imádkozzunk a megtérésükért!
Ezen a kábítószer elleni világnapon keresztényekként és egyházi közösségekként újítsuk meg elkötelezettségünket amellett, hogy imával és munkával küzdünk a kábítószerek ellen! Köszönöm!
JEGYZETEK
[1] Üzenet a kábítószerrel való visszaélésről és a kábítószerek illegális kereskedelméről szóló bécsi nemzetközi konferencia résztvevőinek (1987. június 4.).
[2] Beszéd a Pápai Tudományos Akadémia által a Kábítószerek: a kérdések, melyeket e világprobléma felvet és a rájuk adott lehetséges válaszok témáról szervezett találkozó résztvevőihez (2016. november 24.).
[3] Beszéd a Fazenda da Esperança közösséghez, Brazília, 2007. május 12.
[4] https://adn.celam.org/wp-content/uploads/2023/09/Carta-a-la-Iglesia-de-ALC-PLAPA-14sept2023-CL.pdf
[5] https://imbisa.africa/2023/11/21/statement-following-the-imbisa-youth-meeting/
[6] Üzenet az igazságügyi toxikológusok hatvanadik nemzetközi kongresszusa résztvevőinek (2023. augusztus 26.).
Molnár Tamás pozsonyi magyar lelkipásztor is részt vett a június 26-i általános kihallgatáson. A pápával való találkozásról így számolt be:
„»Isten hozta!« – mondta magyarul a Szentatya, miután olasz nyelven bemutatkoztam neki, mint a pozsonyi magyar katolikus közösség lelkipásztora. Örömmel fogadta az üdvözletet, melyet a felvidéki és a rám bízott pozsonyi magyar hívek nevében adtam át neki.
Jó érzés volt anyanyelvemen hallani Szent Péter apostol jelenkori utódának mosollyal és kézfogással kísért köszöntését. Annak a pápának, akit tavasszal a hálaadó nemzeti zarándoklat alkalmával meglátogattunk ott, »hol Szent Péter sírba téve, és Rómának dobog szíve«, s aki a múlt év tavaszán Budapestre látogatott, illetve aki 2021 szeptemberében szlovákiai apostoli látogatást tett, miután részt vett a Budapesten megrendezett 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus zárómiséjén.
E felejthetetlen élményeket felidézve imádkozzunk Szent Péter és Szent Pál apostolfejedelmek főünnepén is: »tartsd meg, Isten, Szentatyánkat, Krisztusnak helytartóját«, hogy a Szentlélek által vezetve mindannyiunkat segítsen a jó úton, az örök cél felé haladni!”
Fotó: Vatican Media
Fordította: Tőzsér Endre SP
Fotó: Vatican Media
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria