Imádkozom, hogy ez a fontos évforduló nagy örömet adjon és megújítsa hűségeteket a missziós tanítványi eszmeiséghez, amely Krisztusnak a szegények iránti kiemelt szeretetén alapul – írja levelében Ferenc pápa a négyszáz éve megalakult Misszióstársaság rendfőnökének. Páli Szent Vince 1625. április 17-én alapította a szerzetesi családot, de valójában 1617. január 25-re teszik születésnapjukat, mert ekkor érlelődött meg benne a hivatás, hogy elvigye az evangéliumot a szegényeknek.
Levelében a pápa végigtekintett a Misszióstársaság (lazaristák) első lépésein és fejlődésén, majd a Páli Szent Vince által az egyetemes egyháznak adott lelki örökségről, apostoli buzgalomról és lelkipásztori gondoskodásról elmélkedett. Szent Vince művének kiemelkedő jegyeit ma is hozzák a felszínre, hogy a fiatalok javát szolgálják – buzdított a Szentatya. Majd annak a reményének adott hangot, hogy a négyszáz éves jubileum megünneplése rámutat Szent Vince felfogásának jelentőségére azt tekintve, ahogy a szegényekben szolgáljuk Krisztust korunk egyházának megújulására, missziós tanítványokként, a rászorulók és az elhagyatottak segítésével a világ perifériáján, valamint az „eldobás” felületes kultúrájában a peremre szorulók között. Szent Vince példája ihlesse meg különösen a fiatalokat, akik arra hivatottak, hogy lelkesedésükkel, nagylelkűségükkel és egy jobb világ építése iránti aggodalommal vakmerően és bátran tanúskodjanak az evangéliumról kortársaiknak és mindenütt, ahol élnek.
Sokan választották a vincés lelkiséget a világ minden részén, és hősiesen tanúskodtak arról a szeretetről, mely „a megtestesült Isten Fiában égett”, és ami arra indította, hogy a szegényekkel és a kitaszítottakkal azonosuljon. Ma több mint száz ága van a népes vincés családnak, papok, szerzetesek, laikusok folytatják a karitatív munkát, vállalnak új missziókat, segítenek lelki vezetőként, a papság és a világiak képzésében. Ilyen többek között a Páli Szent Vince Társaság, amelyet 1833-ban alapított Boldog Ozanam Frigyes a szegények szolgálatára. A pápa megemlített továbbá két lazarista közösséget: az 1617-ben alakult Nemzetközi Szeretetegyesületet, és az 1633-ban létrejött Szent Vince Leányai Társulatot, melyeket Marillac Szent Lujzával együtt hívott életre az alapító. Abban az időben a szerzetesnők kolostorokban éltek, Szent Vince pedig azt kérte az apácáktól, hogy menjenek ki Párizs utcáira és gondozzák a szegényeket és betegeket. A nemzetközi szinten létező Vincés Család Szövetség a hajléktalanokkal foglalkozik, követve Szent Vince nyomdokait, aki 1643-ban Párizsban 13 házat hozott létre a szegényeknek azzal a céllal, hogy anyagilag elérhető szállást biztosítson a hajléktalanoknak.
A pápa apostoli áldását adta a lazaristákra és imáiról biztosította őket, hogy alapítójuk nyomán folytassák küldetésüket az alázat, az apostoli buzgalom útján. Páli Szent Vince így buzdította a kongregáció első tagjait: „Bátorság, testvéreim, megújult szeretettel ajánljuk magunkat a szegények szolgálatába, sőt keressük a legnyomorultabbakat és a legelhagyatottabbakat. Ismerjük el Isten előtt, hogy ők a mi uraink és gazdáink, és hogy nem vagyunk méltók arra, hogy alázatosan szolgáljuk őket.”
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria