Ferenc pápa a párizsi békeima-találkozóra: Állítsuk meg a háborúkat, amíg még időben vagyunk!

Ferenc pápa – 2024. október 2., szerda | 15:51

Szeptember 22. és 24. között tartották Párizsban a nemzetközi békeima-találkozót a Sant’Egidio közösség szervezésében, az 1986-ban, II. János Pál pápa által Assisiben megkezdett lelki út szellemében. Ferenc pápa a találkozóra küldött szeptember 24-i üzenetében arra szólította a politikai vezetőket, hogy hallgattassák el a fegyvereket, a hívők pedig növeljék a testvériséget a világon.

„Állítsátok meg a háborút! Állítsátok meg a háborúkat!” – ezt kiáltja sok nép, az ő hangjukat hallatta a nemzetközi békeima-találkozó Párizsban, amelyre Ferenc pápa is eljuttatta üzenetét a politikai felelősökhöz fordulva.

„Már most pusztítjuk a világot. Álljunk meg, amíg időben vagyunk!” – írta üzenetében a pápa, amelyet a keresztény egyházak és közösségek, valamint a nagy világvallások képviselőinek és az eseményen részt vevő vezetőknek küldött – 38 évvel azután, hogy Szent II. János Pál pápa Assisiben megtartotta az első békeima-találkozót.

Ferenc pápa annak a kívánságának adott hangot, hogy az Assisi szellemében folytatott párizsi találkozó segítse a híveket a népek közötti testvériség erősítésében. A múltban túl gyakran használták fel a vallásokat a konfliktusok és háborúk táplálására, mutat rá a Szentatya. Ezzel szemben emlékeztet az emberi testvériségről szóló nyilatkozatra, amelyet az Al-Azhar Egyetem főimámjával együtt írtak alá a béke és az együttélés érdekében Abu-Dzabiban.

A vallások soha ne tüzeljenek háborúra és ne szítsanak gyűlölködést, ellenségeskedést, szélsőséges érzelmeket, ne szólítsanak erőszakra és vérontásra! Ezek a csapások a vallási tanok elferdítéséből erednek, valamint a vallások politikai célú felhasználásának eredményei, továbbá olyan vallási csoportok értelmezéséből fakadtak, melyek a történelem egyes szakaszaiban visszaéltek az emberi szívben lakozó vallásos érzülettel. A vallások nem szabad, hogy eszközzé váljanak a nacionalizmus, az etnicizmus, a populizmus formáinak táplálására.

Jaj annak, aki megpróbálja Istent belerángatni a háborús részvételbe!

– hangsúlyozta üzenetében a pápa.

A vallásoknak erősíteniük kell a békés szemléletet, mint ahogy a napokban megtartott párizsi találkozó is mutatta, amelyen a különböző kultúrájú és hitű férfiak és nők megtapasztalták az egyetemes testvériség erejét és szépségét. Legyünk a béke kézművesei, mert ha sokan folytatják a háborút, mindannyian dolgozhatunk a békéért! – buzdított az egyházfő.

Ferenc pápa köszönetet mond a Sant’Egidio közösségnek, amely szenvedélyesen és bátor kreativitással életben tartja Assisi szellemét. 1986 óta, amikor az első békeima-találkozót szervezték, számos sorsfordító esemény történt világszerte: a berlini fal leomlásától a harmadik évezred kezdetéig, a fundamentalista irányzat erősödésétől és a konfliktusoktól a klímaválságig, az új technológiák megjelenésétől a pandémiáig. Ma pedig korszakváltás közepén találjuk magunkat, amelynek nem ismerjük a kimenetelét. Szent II. János Pál pápa azon a történelmi eseményen rámutatott a hiteles vallási viselkedés és a béke java közötti belső összefüggésre, hogy elszakítsuk a történelem által örökölt megosztottságok vagy a modern ideológiák sorsszerű láncait. Assisi szelleme áldás a mai világnak, melyet túl sok háború és erőszak gyötör. Ennek a szellemiségnek kell még jobban fújnia a népek közötti párbeszéd és barátság vitorláit – mutatott rá Ferenc pápa.

Imádkozni kell a békéért, mert egyre nyilvánvalóbbá válik a kockázata annak, hogy számos konfliktus ahelyett, hogy megszűnne, veszélyesen kiterjed.

A hívők járuljanak hozzá a testvériség építéséhez és a társadalmon belüli igazságosság megvédéséhez! Találkozni kell, testvéri szálakat szőni, és hagyni, hogy az isteni sugallat vezéreljen minket, amely minden hitben lakozik, hogy együtt képzeljük el a békét minden nép között egy olyan világban, mely félő, hogy szétzúzódik a konfliktusokban és a háborúkban.

A béke nagy feladata bölcsességet kíván, vakmerőséget, odaadást és eltökéltséget – jelentette ki Ferenc pápa, majd emlékeztetett:

Isten álma a világ számára a testvériség minden nép között, ezért a hívők felelőssége, hogy az emberiséget ebbe az irányba tereljék.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Sant’Egidio közösség

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria