A napi evangéliumról elmélkedve arra biztatott, hogy a pásztorokat és a bölcseket utánozva ismerjük fel „a közelünkben lévő Jézust a szegényben, az eucharisztiában, az elhagyatottban, a fivérünkben, a nővérünkben”.
Az alábbiakban Ferenc pápa teljes beszédének fordítását közreadjuk.
Kedves testvéreim, boldog vízkeresztet!
Ma az Egyház Jézus megjelenését ünnepli. Az evangélium a bölcsekről szól, akik hosszú út után érkeznek Jeruzsálembe, hogy hódoljanak Jézus előtt.
Ha jobban megfigyeljük, felfedezünk valami furcsát: míg azok a bölcsek messziről érkezve megtalálják Jézust, addig a közeliek egy lépést sem tesznek a betlehemi barlang felé. A csillag vonzza és vezeti a bölcseket, akik hatalmas költségeket vállalnak, rááldozzák idejüket, vállalják a sok kockázatot és bizonytalanságot, melyek bőven akadtak azokban az időkben. Leküzdenek minden nehézséget, hogy eljussanak a Messiáskirályhoz, mert tudják, hogy valami egyedülálló dolog történik az emberiség életében, és nem akarnak lemaradni a találkozóról. Érezték belül sugallatot, és követték azt.
Ezzel szemben a Jeruzsálemben élők, akiknek a legboldogabbaknak és az indulásra leginkább készségeseknek kellett volna lenniük, mozdulatlanok maradnak. A papok, a teológusok helyesen értelmezik a Szentírást, és útmutatást adnak a bölcseknek arról, hogy hol találják meg a Messiást, de nem mozdulnak el „katedrájuktól”. Megelégszenek azzal, amijük van, és nem indulnak keresésre, nem gondolják, hogy megéri elhagyni Jeruzsálemet.
Testvéreim, ez a tény elgondolkodtat és bizonyos értelemben provokál bennünket, mert felvet egy kérdést: mi ma melyik kategóriába tartozunk?
Én ma melyik kategóriába tartozom? Inkább hasonlítunk-e a pásztorokhoz, akik még azon az éjszakán sietve a barlanghoz mennek, és a keleti bölcsekhez, akik bizakodva indulnak el megkeresni Isten emberré lett Fiát; vagy inkább azokhoz, akik, bár fizikailag nagyon közel vannak hozzá, nem nyitják meg szívük és életük kapuját, bezárkóznak, és Jézus jelenléte iránt érzéketlenek maradnak?
Tegyük fel magunknak ezt a kérdést! Én melyik csoportba tartozom?
A legenda szerint egy negyedik bölcs későn érkezett Jeruzsálembe, éppen Jézus keresztre feszítésének idején – ez egy szép történet, nem megtörtént esetet mond el, de szép történet. Azért késlekedett, mert megállt az úton, hogy segítsen minden rászorulónak, odaadta nekik a Jézusnak szánt értékes ajándékokat. A történet végén egy öregember lépett oda hozzá, és azt mondta neki: „Bizony mondom neked, amit a legkisebb testvéreim közül eggyel is tettél, nekem tetted.”
Az Úr tud mindarról, amit másokért tettünk.
Kérjük Szűz Mária segítségét, hogy a pásztorokat és a bölcseket utánozva fel tudjuk ismerni a közelünkben lévő Jézust a szegényben, az Eukarisztiában, az elhagyatottban, a fivérünkben, a nővérünkben!
*
A Szentatya szavai az Úrangyala elimádkozása után:
Kedves testvéreim!
Vízkereszt egyben a gyermekmisszió világnapja, amelynek idei témája: „Menjetek, és hívjatok meg mindenkit az ünnepre!” Üdvözlöm a világ minden tájáról érkezett misszionárius gyerekeket és fiatalokat. Bátorítom őket, hogy imájukkal és szolidaritássukkal továbbra is elkötelezetten segítsék más kontinenseken élő kortársaikat.
Örömmel küldöm legmelegebb jókívánságaimat a keleti egyházi közösségeknek, amelyek holnap ünneplik a szent karácsonyt. Különösen biztosítom imáimról azokat, akik a most zajló konfliktusok miatt szenvednek. Mindnyájuknak hozzon Jézus, a béke fejedelme békét és derűs nyugalmat!
Örömmel üdvözlöm a történelmi-népművészeti felvonulás résztvevőit. Az idei felvonulás középpontjában Amelia település és a szomszédos falvak, azok emberi és vallási értékei állnak. Köszönöm!
És ne felejtsünk el imádkozni a békéért: a meggyötört Ukrajnában, Palesztinában, Izraelben, minden háborúban álló országban, Mianmarban.
Köszöntöm a massafrai híveket, a „Tra Noi” mozgalom fiataljait, a carovilli „A történelem és hagyományok barátai” közösséget, valamint a Soriano nel Ciminó-i kórust. És üdvözlöm a háromkirályok nagy felvonulásának résztvevőit Lengyelországban, akik ezzel a kezdeményezéssel tanúságot tesznek a hitről Varsó és számos más lengyel város templomaiban és utcáin, de külföldön is, itt, Rómában is! Üdvözlet az összes lengyelnek!
Boldog vízkeresztet kívánok mindenkinek! Továbbra is imádkozzatok értem! Jó étvágyat az ebédhez! Viszontlátásra!
Fordította: Tőzsér Endre SP
Fotó: Vatican Media
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria