„Az ő sebei szereztek nekünk gyógyulást” – Új kápolnát áldottak meg a pécsi Honvéd Kórházban

Hazai – 2024. június 14., péntek | 16:49

A pécsi Honvéd Kórházban a korábbi kápolnának átszervezés miatt idén májusban költöznie kellett. A kórház és a Pécsi Egyházmegyei Hivatal munkatársainak összefogása alig egy hónap alatt lehetővé tette az új kápolna kialakítását – adta hírül a Pécsi Egyházmegye június 13-án.

A Lellisi Szent Kamillról elnevezett kápolnát Máger Róbert püspöki irodaigazgató, a pécsi székesegyház plébánosa áldotta meg, szentmise keretében. Koncelebrált Kövesi Ferenc, a pécsi Szent II. János Pál-templom plébánosa, a kórház lelkipásztori szolgálatával megbízott pap és Mecséri István nyugalmazott lelkipásztor, kisegítő lelkész.

Az ünnepi alkalmon jelen voltak a kórház és a Pécsi Egyházmegyei Hivatal munkatársai, valamint az egyházmegye Betegek Gyógyítója Kórházlelkészségének önkéntes beteglátogatói.

Az újonnan kialakított szakrális térben Máger Róbert vizet szentelt, majd a szentelménnyel megáldotta a kápolnát, meghintve annak oltárát és falait.

A kápolna a megnyugvás helyszíne, ahol Istennel találkozunk – mondta prédikációjában a székesegyházi plébános. – Egy kórházi kápolna pedig különösképpen azt hirdeti, hogy Isten minden élethelyzetünkben jelen van, nem hagy magunkra a szenvedésben, betegségben, megpróbáltatásokban, amelyekkel mindnyájan szembesülünk.

Az ember minden korban és kultúrában próbál választ találni azon kérdésekre, miért van betegség, mit jelent a halál, miért nehéz az elmúlás kérdésével szembesülni. A hívő ember számára maga Isten adja meg a választ – emelte ki Máger Róbert.

Az üdvtörténetben Isten szeretetre teremtett és bizalmi kapcsolatra hívott minket. Minden rossz, ami a világban létezik, e bizalmi kapcsolat sérülését mutatja, ami miatt bizalmatlanok vagyunk Isten iránt, egymás felé szeretetlenek, s nem úgy viszonyulunk a teremtett világhoz, ahogy kellene. 

Emberi létünkben hordozzuk ezt a sérülést, és érezzük, hogy mi magunk nem tudjuk begyógyítani, de Isten igen; ezért jött közénk. Jézus felvette a mi emberi természetünket, emberi gyengeségünket. „A mi betegségeinket viselte, a mi fájdalmaink nehezedtek rá, az ő sebei szereztek nekünk gyógyulást.”

Jézus csodatételeinek nagy része csodálatos gyógyításról szól, amelyekben Jézus meglátja a beteg embert, a szenvedőt és meggyógyítja. Teszi mindezt azért, mert az emberekkel együttérző és a szenvedést vállaló Üdvözítő, aki magára veszi szenvedésünket, vállalja az emberi lét minden gyötrelmét, a kínszenvedést és a kereszthalált; értelmet ad a halálnak, a szenvedésnek, az emberi életnek.

A csodás gyógyításokkal Isten Fia valami sokkal nagyobb gyógyulást akar adni mindnyájunknak, ami egész személyiségünk, szívünk, lelkünk gyógyulását szolgálja, ami a lelki sebeinket tudja gyógyítani.

Az ember, amikor megtapasztalja saját határait és gyengeségét a betegségben, sok mindenre ráébred: hogy nem a saját ügyessége gyógyítja meg, és bár mindent megtesznek az orvosok, ápolók, a gyógyulás a betegben megy végbe – hangsúlyozta a székesegyház plébánosa.

Amikor a gyógyulásért imádkozunk, nemcsak a testünk gyógyulásáért és életünk meghosszabbításáért tesszük, hanem egy egészen más jövőre vágyakozva, amelyben nem lesz betegség, fájdalom és szomorúság.

Ez az abszolút jövő, amelyre Isten meghívott bennünket. Amikor betegek és gyengék vagyunk, és úgy érezzük, a földi biztonság, erő és fiatalság kicsúszik a kezünkből, ezt az abszolút jövőt fogadhatjuk be szívünkbe.

A betegekkel foglalkozóknak ezt az üzenetet kell saját személyükben hordozniuk és továbbadniuk a szenvedőknek, akik ezáltal megtapasztalják Isten szeretetét, aki betegségben és gyengeségben sem hagy magunkra minket. Ehhez erőt a Szent Kamill-kápolnába betérő orvosok, munkatársak a kápolna névadó szentjének életéből meríthetnek, aki a betegek iránti rendíthetetlen elkötelezettségről tett tanúságot. Bár számos akadályt gördítettek hivatásának gyakorlása elé, semmi sem tántorította el, hogy életét a betegek szolgálatára szentelje. Olyan munkatársakat keresett maga mellé, akik a betegekben meglátták a szenvedő Krisztust.

Mi magunk is így lehetünk az igazi erőnek, Istennek a szolgái, amikor megtapasztaljuk a ránk bízott betegek gyengeségét, szenvedését, és valami sokkal nagyobb erőnek, a szeretet erejének tudunk megnyílni – mondta Máger Róbert.

Hozzátette: Szent Kamill maga is sok betegséggel küzdött. Türelmesen hordozva azokat önmagát Istennek ajánlotta. Isten megtanít bennünket is a szenvedés türelmes hordozására, amiben óriási érték van, hiszen az ember személyisége fejlődhet általa. Megtanít a szenvedés, a betegség igazi értelmére.

Azt a szeretetet, amelyet továbbadunk a betegekkel való foglalkozásban, visszakapjuk, hiszen Krisztus tekint ránk a betegek arcáról, szeméből és minden embertársunk arcáról – emelte ki a püspöki irodaigazgató.

A szentmise végén Kövesi Ferenc kórházlelkész köszönetet mondott a kápolna kialakításában szolgálatot vállaló kórházi dolgozóknak, az egyházmegyei hivatal munkatársainak és a Betegek Gyógyítója Kórházlelkészség beteglátogató önkénteseinek.

Külön köszönetét fejezte ki az oltárterítő felajánlójának, valamint a Szent Kamillt ábrázoló festmény alkotójának, akik személyesen vettek részt a liturgián.

A pécsi Honvéd Kórház Szent Kamill-kápolnájában június 19-től kezdődően szerdánként 14 és 15 óra között imaórát vezetnek a kórházlelkészségi beteglátogatók; 16 órakor pedig szentmise kezdődik, gyónási lehetőséggel.

A kápolna Pécsett, a Honvéd Kórházban, a bőrgyógyászati klinika épületében található; megközelíthető az Akác utca felől.

Forrás és fotó: Pécsi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria