Kázár Ágnes orvos, a Feledhetetlen Alapítvány Kuratóriumának elnöke elmondta: a mérés alkalmával az első teendő a rizikófelmérő kérdőív, amelyet szív- és érrendszeri szűrés követ, majd látás- és hallásvizsgálat és önkitöltő memóriateszt következik.
Ezek a folyamatok egymásra épülnek annak érdekében, hogy lássák, ki az, aki memóriaproblémákkal küzd. Számukra ajánlják fel a demenciaszűrést, amelyen már csak azok vesznek részt, akiket az orvoskollégákkal együtt magas rizikócsoportba sorolnak a mérések alapján.
„A szűrés során memóriát szeretnénk mérni, s ahhoz, hogy a memóriánk jól működjön, az érzékszerveinknek épnek kell lenniük, s komfortosan kell hogy érezzük magunkat. Fontos, hogy ép látással, ép hallással szűrjünk, élettani vércukor- és vérnyomás-paraméterekkel. A pontos rizikóbesoroláshoz tudnunk kell, hogy a hozzánk fordulók milyen betegségben szenvednek, illetve milyen fizikai állapotban vannak” – mondta el Kázár Ágnes.
Arról is beszámolt, hogy tapasztalatuk szerint a kezdeti stádiumban mindenki észreveszi magán azokat a jeleket, amelyek egyfajta változást mutatnak. „Nem ilyen voltam eddig” – érzik a betegek. Ennek következtében szorongóvá, befelé fordulóvá válhatnak, kevesebbet járnak közösségbe, családi rendezvényekre, mert változást tapasztaltak saját magukon.
„Nagyon fontos, hogy aki észrevett magán ilyesféle változást, jöjjön el szűrésre – hangsúlyozza az alapítvány kuratóriumi elnöke. – A következő stádium sajnos már egy súlyosabb állapot, ekkor már a környezetnek tűnik fel, hogy valami nincs rendben. Itt még mindig időben vagyunk. Ez a két csoport lesz az, akik a korai felismeréssel terápiához juthatnak.
A demencia mögötti kórokokat külön kell választanunk. A demencia első nagy csoportját a neurokognitív zavarok, az idegrendszeri betegségek alkotják. Ebből a legismertebb az Alzheimer-kór – ismertette Kázár Ágnes. – A demenciatünetekkel jelentkezők mintegy hetven százaléka Alzheimer-kórban szenved. A többi harminc százalékból körülbelül huszonöt százalékot az éreredetű demenciák tesznek ki, a maradék öt százalékon pedig legalább százféle kórállapot osztozik.
Fontos tudni, hogy az Alzheimer-kór gyógyíthatatlan, „azonban ha időben történik a felismerés, léteznek terápiák, amelyekről azt gondoljuk, hogy a folyamatot lassítani tudják. Ha időben történik a felismerés, akkor van lehetőség ezeknek a terápiáknak a beállítására, és valóban évekkel lassítható a folyamat, vagy esetleg nem is csúszik át a súlyos stádiumba”.
A Szent Fausztina Irgalmasság Háza első alkalommal adott otthont demenciaszűrésnek.
„Amint hírét vettük a lehetőségnek, rögtön meghívtuk a Feledhetetlen Alapítvány munkatársait, hogy jöjjenek el hozzánk, és végezzenek Kaposváron egészségmérést és demenciaszűrést – mondta el Matykó Árpád orvos, a kaposvári Alzheimer Café vezetője. – Idősekkel foglalkozunk a városban, pontosan tudjuk, mekkora jelentőséggel bír egy ilyen alkalom számukra.
Nagy érdeklődés övezte az eseményt, a helyek szinte azonnal beteltek. Hatvan emberre hirdettük meg a programot, azonban több mint kilencvenen vesznek részt a mai alkalmon. Az a tapasztalatunk, hogy a szépkorúak egyre inkább érzik a szűrés jelentőségét, hiszen a felejtés betegségében szenvedő emberek száma folyamatosan növekvő tendenciát mutat.”
„Ezt a kórt egyfajta szégyenérzet veszi körül. Feladatunknak tekintjük, hogy ebből kilépve nézzünk szembe a betegséggel. Ennek érdekében különböző figyelemfelhívó eseményeket szervezünk, többek között az Alzheimer Café alkalmait, illetve pár héttel ezelőtt figyelemfelhívó sétára hívtuk az embereket Kaposvár belvárosába – emelte ki Matykó Árpád.
A jövőben szeretnének minél több időskorú embert megszólítani, illetve további szűrési alkalmakat is szervezni a városban.”
Forrás: Kaposvári Egyházmegye
Fotó: Kling Márk
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria