„Valami bibliai van benne” – Bemutatjuk a domaszéki Zöldfás Lelkigyakorlatos Házat és Táborhelyszínt

Hazai – 2024. október 30., szerda | 14:19

A domaszéki Zöldfás Lelkigyakorlatos Ház és Ifjúsági Táborhelyszín 1992 óta fontos szerepet tölt be a Szeged-Csanádi Egyházmegye életében. Egész évben várja a táborozókat, kiránduló osztályokat, a lelkigyakorlatra, elcsendesedésre érkezőket, a családi és céges rendezvények résztvevőit. Az intézmény vezetőivel beszélgettünk.

„Most ismerem csak meg a futóhomok archaikus világát igazán a maga határtalan egével, vonzó és leverő fönségével. Most már tudom, hogy a mi a homoktenger igazi értelme. Van benne valami a nagy vizek folytonosságából, elsodró erejéből, megejtő bűvöletéből. Gyönyörű a homok világa, valami bibliai van benne. A szelekből mintha az ítélet angyalának harsonája zengene feléd: mennyi népet és kultúrát, mennyi szándékot temetett már maga alá. A homoki ember azonban munkával és hittel mintha kezdene győzedelmeskedni rajta. Ebben a hatalmas sivatagban délibábként hatnak az emberek és tanyák, a fák és a szőlők, a gólyafészkek és a kerti virágok: zenei akkordok, festői díszletek, az emberi színjáték drámai erőfeszítései próbálják kifejezéssé, alkotássá bűvölni az őstermészetnek ezt az erős, egykedvű világát.” (Bálint Sándor)

A hitvalló néprajztudós sorai megragadó erővel írják le azt a környezetet, ahol a Zöldfás Lelkigyakorlatos Ház és Ifjúsági Táborhelyszín áll. A Homokhátság tájegységén fekvő domaszéki épületegyüttes szinte önmagában áll a tájban, szabad a látóhatár.

Először iskolát építettek itt a tanyavilágban élő gyerekeknek. Klebelsberg Kunó kultuszminiszterként az 1920-as években hirdette meg dán mintára népiskola-építési programját. Az akkor felépült ötezer iskola egyike a domaszéki. 1938-ban, a Szent István-emlékévben és egyben a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus évében templomot is építettek a településen: ez a Szent István király templom.

A templom szomszédságában és oltalmában áll az az épület, amelyet a rendszerváltást követően ifjúsági lelkigyakorlatos és táborozó központnak szánt Kondé Lajos pasztorális helynök.

A létesítmény, melynek főépülete a Szent István Ház, 1992 óta fontos szerepet tölt be a Szeged-Csanádi Egyházmegye életében. Kinn a természetben, de mégis a város közelségében: Szeged mindössze tíz kilométerre van innen. A Szeged-Csanádi Egyházmegye Kateketikai Intézete (SZEKI) ajánlja az egyházmegye iskoláinak, katekétáinak – jó szállás- és táborozási lehetőség. Egész évben várja a táborozókat, kiránduló osztályokat, a lelkigyakorlatra, elcsendesedésre érkezőket, a családi és céges rendezvények résztvevőit.

Mojzes Katalin szálláshelyvezető, Molnár Szilveszter szállásoltatási menedzser és Kónya Mihály, a SZEKI operatív vezetője mutatták be a domaszéki létesítmény kínálta lehetőségeket.

„Időről időre elengedhetetlen az ember életében, hogy megálljon a mindennapok forgatagában, nyugalomban; csendben töltsön időt, hogy rendet tudjon teremteni önmagában. Fontos kizökkennie saját környezetéből, maga mögött hagyni a mindennapi élet történéseit. Kell egy hely, ami alkalmas erre az elmélyülésre, ahol az ember át tudja magát adni a Jóistennek. Vele töltve az időt válaszokat kap kérdéseire. A Zöldfás Lelkigyakorlatos Ház meg tudja adni az ehhez szükséges külső környezetet” – mutat rá az intézmény jelentőségére Kónya Mihály, a SZEKI operatív vezetője.

Kiválóak az épületegyüttes adottságai: 129 fő elszállásolására van lehetőség.

A házak többféle elhelyezési formával rendelkeznek. A főépület, a Szent István Ház egy- és négyszemélyes szobákat kínál. Az alsó szinten két közösségi terem – 100, illetve 50 négyzetméteres helyiségek –, a magasföldszinten 70 fős étkező, az emeleten kápolna, a tetőtérben tágas klubszoba található.

A szomszédos Szent Imre Ház kiváló osztályoknak; egy 16 és egy 14 fős hálóteremben van szálláslehetőség. Az egykori iskola a Boldog Gizella Épület, amelyben az osztályteremből közösségi teret alakítottak ki; van egy hozzá csatlakozó egyszerű előkészítő konyha. Tökéletes helyszín családi rendezvények, workshopok vagy kézműves-foglalkozások lebonyolítására.

A Zöldfás Lelkigyakorlatos Ház nagy parkjában 12 négyágyas kisház nyári szálláshelyet biztosít.

A központ kiemelkedő értéke a hatalmas, nyolcezer négyzetméteres parkosított füves kert, amely mind sportolásra, mind lelkigyakorlatos elvonulásra alkalmas.

A fák alá padokat állítottak pihenőszigeteket kialakítva. Színes madárvilág – zöld küllő, bagoly is él itt.

A SZEKI idén márciusban vette át a házat. A fenntartás mellett céljuk, hogy tartalommal és élettel töltsék meg az épületegyüttest. A Zöldfás Lelkigyakorlatos Ház két vezetője azóta a gondos gazda szemével van jelen. Munkájukat a szomszédban lakó házaspár segíti, ők szintén a magukénak érzik a helyet. Változások, fejlesztések sorát indították el.

Mostanra minden adott, hogy minden gördülékenyen menjen, és a vendégek jól érezzék magukat. Legutóbb a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium egy osztálya táborozott itt.

Októberben tartották a SZEKI szervezésében az első lelkigyakorlatot; a terv szerint havi rendszerességgel hirdetnek „csendes perceket”.

„Uram, taníts meg minket imádkozni…” (Lk 11,1) mottóval november 15–17. között lesz a következő lelkigyakorlat, melynek vezetője Veréb László, a szegedi Szent Gellért Szeminárium spirituálisa és Czakó Ágnes, a Segítő Nővérek Kongregációjának tagja lesz.

A térség bővelkedik programlehetőségekben. Szeged mindössze 20 perces utazással elérhető. A Szegedi Dóm Látogatóközpontban megtekinthető a székesegyház és a Dóm tér építéstörténetéről szóló kiállítás, a Szeged-Csanádi Egyházmegye liturgikus gyűjteménye, valamint a székesegyház elődtemploma, a Szent Demeter-plébániatemplom építéstörténete; látogatható továbbá a dóm nyugati tornyának kilátószintje. Szegeden a Móra Ferenc Múzeum, a vadaspark és a Napfényfürdő Aquapolis szerepel a kínálatban.

Mórahalmon az Ezer év parkja és a bivalyrezervátum, Domaszéken vasútmúzeum várja a látogatókat. Több fürdő is van a térségben, így Mórhalmon az Erzsébetfürdő, Makón a Hagymatikum.

A Zöldfás Lelkigyakorlatos Ház honlapján lehet tájékozódni a Szent istván Ház nyújtotta lehetőségekről.

Fotó: Kispéter Gábor

Trauttwein Éva/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria