A Máltai Got Talent! rendezvény – idén a csongrádi Gondviselés Háza Fogyatékkal Élők Kisréti Otthona szervezésében – nemcsak a szervezet saját otthonait várta, hanem a dél-alföldi régióból és Szolnokról az értelmi sérültséggel, mozgáskorlátozottsággal és pszichoszomatikus fogyatékossággal élő embereket ellátó intézményekből 12 csoport is részt vett a rendezvényen.
Az előadások során Tót Edit jelnyelvi tolmács segítette a hallássérült emberek számára a könnyebb megértést.
Ének, tánc, versmondás, színpadi jelenet is volt az előadások között, amelyekkel a tizenkét bentlakásos intézmény mintegy száz, fogyatékossággal élő lakója lépett fel a második Máltai Got Talent! rendezvényen Csongrádon. A Ki mit tud? célja – amellett, hogy a sérültséggel élő emberek megmutathassák tehetségüket – az volt, hogy a nagyközönség is találkozhasson az intézményekben élő fiatalokkal, megismerjék elhivatottságukat és a velük-értük dolgozó szociális szakemberek munkáját.
A tehetségeket megmutató napnak mottója – „Velünk kerek a világ” – egyben a rendezvény hivatalos dalának címe is. A dalt a Gondviselés Háza Kisréti Otthonában élő Doktor István és az őt évek óta támogató és fejlődését segítő Seres Krisztián előadóművész együtt írta, és videoklip is készült hozzá.
A fellépőket és vendégeket Bedő Tamás, Csongrád város polgármestere; Jeney Gábor, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat dél-alföldi régiójának vezetője és Hurtony Alexandra regionális szakmai vezető köszöntötte.
Mintegy száz fellépő adott elő különböző műfajokban produkciókat a több mint háromszáz fős közönség előtt. A rendezvény azt is szolgálta, hogy minél szélesebb kör megismerhesse a fogyatékossággal élő emberek tehetségét, elkötelezettségét és a velük együtt dolgozó munkatársak sokszor emberfeletti munkáját.
A szervezők különösen fontosnak tartották, hogy a gyermekek, fiatal felnőttek is megismerhessék a sérült embereket, ezért meghívták a helyi általános és középiskolák tanulóit. Öt iskolából érkeztek diákok egy-egy tanóra keretében, akik előtte és utána pedagógusaikkal együtt beszélgettek az integrációról, a befogadásról és az elfogadásról.
A rendezvény házigazdája, a Gondviselés Háza Kisréti Otthon vezetője, Vass Mónika úgy fogalmazott, hogy a nap folyamán erőt adó volt megtapasztalni a fellépők buzgó, töretlen tenni akarását.
Az itt fellépő emberek sokszor korukat, egészségi állapotukat meghazudtoló energiával és lendülettel vetik bele magukat az újabbnál újabb kihívásokba. Adni akarásuk, önzetlenségük követendő példa az egész társadalom számára.
Külön köszönetet szeretnék mondani a csoportokat felkészítő munkatársaknak nagy szakmai felkészültségükért, a szervezőkészségükért, a tehetségek gondozásában vállalt szerepükért, a nagy-nagy szeretetért és türelemért.”
A szervezők hangsúlyozták, hogy a Máltai Got Talent! nem verseny, ezért minden fellépőt egyaránt ünnepeltek.
„Két mozgásos produkció azonban különösen nyomot hagyott a nézőkben és a többi fellépőben is. Az egyik a szolnoki Gondviselés Háza Liget Otthon kontakt tánccsoportja, amely három sérült fiatal és három fejlesztőpedagógus közös táncát mutatta be. A kontakttánc a testek párbeszéde. A végtelen szeretet, az összehangolódás és bizalom tánca volt ez. A másik megható produkciót a Kisréti Otthon lakói adták elő: A Csudakezek – Csudák Ezek formáció Tót Edit jelnyelvi tolmács vezetésével Péter Szabó Szilvia Csodaszép című dalát adta elő egy számukra ismeretlen, új nyelven, jelnyelven. Végtelenül megható pillanat volt, hogy a maguk is hendikeppel élő emberek, hallássérült embertársaiknak is adni akartak, és tudtak is adni valamit, ami nekik és róluk szólt” – mondta Vass Mónika intézményvezető.
A rendezvényt Csongrád Város Önkormányzata, a Mozi Menza tulajdonosa, Vígh Zoltán és a Fornetti támogatta.
Forrás: Magyar Máltai Szeretetszolgálat
Fotó: Máltai Got Talent!
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria