Az idei adventben éppen Szent Miklós emléknapjára esett a Mária Országa Imaközösség által szervezett elsőpénteki rózsafűzér-imádság a budai Várban álló Mária anya-szobornál. Ez volt a 60. imaalkalom, amelyhez a hívek a helyszínen, valamint az EWTN katolikus televízió és a Mária Rádió Facebook-oldalán keresztül is csatlakozhattak.
Kiss Antal, a Mária Országa Imaközösség alapító-vezetője köszöntötte a jelenlévőket, majd elmondta, hogy 2025. január 3-án lesz ötéves az imaközösség. „Nagy kegyelem, hála érte, hogy Magyarországért imádkozhatunk, engesztelhetünk” – mondta, majd hozzátette: „Tudjuk, hogy milyen beteg a világ, de a mai evangélium, a két vak meggyógyításának története útmutatás számunkra. A vak emberek Jézus után kiáltanak, aki végül megkérdezi tőlük, hiszik-e, hogy meggyógyítja őket. S azok válaszoltak, hogy igen, hiszik, s meg is gyógyulnak. Azért kell itt lennünk, imádkoznunk, hogy a hitet erősítsük magunkban a hazánkért, a világért.”
Kiss Antal hangsúlyozta: „Jézus születése ünnepének közeledtével különösen is gondoljunk azokra a gyermekekre, akik szülő nélkül, vagy bántalmazva, nehéz sorban élnek. Adja meg nekik az Úr, és segítse őket Szűz Mária, hogy szép életük lehessen, nehéz gyermekkoruk ellenére.”
A bevezető szavak után Kuzmányi István állandó diakónus, a Magyar Kurír és az Új Ember igazgató főszerkesztője tartott rövid elmélkedést.
A december 6-i ünnepről szólva kifejtette: „Ahogy görögkatolikus testvéreink mondják, Szent Miklós ünnepe elővételezi karácsonyt, a megtestesülés misztériumát.”
Majd felhívta a figyelmet arra, hogy amikor úgy érezzük, kézben tudjuk tartani az életünket, gondoljunk arra, hogy mi magunk semmit nem tudtunk tenni azért, hogy létre szülessünk; a létünket a szerető Isten adta.
A Jóisten arra hív, hogy tekintsünk életünk elejére, és lássuk be, hogy ő ajándékozott meg bennünket a léttel, s ez által mi is ajándékká lettünk,
s mindez lehetővé teszi, hogy valóban ajándékozókká is váljunk.
„Éppen Szent Miklós példája mutatja ezt. A szent püspök Myra városában kinyitotta a szivét a valóság felé, megismerte azokat az embereket, akik körülvették. A róla szóló történetek egyik üzenete, hogy
akkor válhatunk igazi ajándékozókká, ha ismerjük a valóságot és egymást,
ha ismerjük a családtagjaink, a szomszédaink, a munkatársaink örömét, bánatát; mindazokét, akikkel kisebb-nagyobb közösségben együtt élhetünk.”
A diakónus már karácsonyra tekintve rámutatott:
számunkra az ajándékozó a Mennyei Atya és az ajándék pedig maga Jézus Krisztus, aki megtestesült.”
Majd hozzátette: „a budai Várban álló Mária anya-szobor azt üzeni: Szűz Mária is ajándékként tekint az életére, és Krisztust adja nekünk, hazánknak és az egész világnak, azért, hogy rádöbbenjünk,
Isten szeret és megajándékoz bennünket.”
Kuzmányi István elmélkedése végén hangsúlyozta: „amikor adventben roratéra megyünk, imádkozunk, segítünk az embereknek, a tetteink, szavaink által az Úr ingyenes, önátadó szeretetére válaszolunk. Hiszem, hogy a Szűzanya segít minket ebben. Csatlakozzunk hozzá, hiszen ahogy ő, úgy mi is ajándékba kaptuk Jézust a Mennyei Atyától, a legfőbb ajándékozótól.”
Az elmélkedés után következett a rózsafűzér-imádság az egyre erősödő havazásban. Az előimádkozók a szőnyi Nagyboldogasszony Mária-kör tagjai voltak.
A rózsafűzért követően Kiss Antal mindenkit szeretettel meghívott a budai Vár rondelláján álló szoborhoz 2025. január 3-ra. Elsősorban azokat, akik az elmúlt öt esztendőben előimádkozók voltak az elsőpéntekeken.
A Mária Országa Imaközösség 60. imaalkalmának végén Kuzmányi István diakónus megáldotta a jelenlévőket, majd az esemény a Boldogasszony anyánk eléneklésével ért véget.
*
A Kiss Antal és felesége, Ágota által alapított Mária Országa Imaközösség célja a folyamatos ima Magyarországért. A közösség védnöke és lelkivezetője, Székely János szombathelyi megyéspüspök. Társalapítók: Eperjes Károly színművész, Csókay András idegsebész és Gaál Mária, az Egyházközségi Nővérek Társaságának vezetője.
A négyméteres Mária anya-szobor Mátyássy László szobrászművész alkotása, az Immaculata Alapítvány a Köztéri Szobrok Emeléséért elnevezésű, 2008-ban megalakult szervezet tervének megvalósulása. A bronzszobor „a feltétel nélküli szeretet, a szelídség és a békesség örök jelképeként áll a budai Vár fokán” – nyilatkozta Klukon Edit zongoraművész, az alapítvány alapító tagja a szobor 2013 novemberében történt felállításakor.
A múlt év szeptemberében elhunyt Dávid Katalin Széchenyi-díjas művészettörténész elemzése szerint a budavári Mária-szobor a győzelmet hozó Istenszülőt eleveníti meg: ez a Mária-ábrázolás a Theotokosz (Istenszülő) egyik ősi kompozíciója, amelyet az ikonográfia Nikopoia (Győzelemhozó, azaz a világ győzelmes királynője) címmel illet. Máriát álló helyzetben mutatja; isteni gyermeke a kompozíció tengelyében, frontálisan Anyja felsőteste előtt helyezkedik el. Mária méltóságot adó trónja lesz Fiának.
Fotó: Merényi Zita
Körössy László/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria