Koncelebrált Csordás Gábor plébános, egyházmegyei karitászigazgató; Zubály Lajos napkori plébános; Mosolygó Tamás görögkatolikus parókus. Az ünnepséghez később csatlakozott Lázár István baktalórántházi plébános, a napkori karitászcsoport alapító tagja is.
Az eseményen részt vett Gégény Béla, az egyházmegyei karitászszervezet első igazgatója; az egyházmegyei karitászközpont munkatársai; Borné Balogh Erika, a napkori karitászcsoport vezetője és a csoport önkéntes munkatársai.
Jelen volt Spinyhért Zsolt, Napkor polgármestere; képviseltették magukat helyi vállalkozók és támogatók is.
Zubály Lajos plébános a szentmise elején hálát adott Istennek, hogy ilyen hosszú idő óta aktívan van jelen a szeretetszolgálat a településükön, és megköszönte a Szent Erzsébet-karitászcsoportban tevékenykedő önkéntesek munkáját.
Az Egyház szép és különleges megnyilvánulási módja a szeretetszolgálat, ebben példaképünk a Boldogságos Szűz Mária, aki miután megtudta az angyaltól, hogy rokona, Erzsébet gyermeket vár, elindult, hogy segítsen neki, szolgálja őt, megmutatva szeretetét – mondta Palánki Ferenc püspök.
A főpásztor az evangéliumi szakasz (Lk 13,1–9) kapcsán homíliájában hangsúlyozta: gyakran elszörnyülködünk a világban történt rossz dolgokon, s bennünk van az is, hogy milyen jó, hogy nem velünk történnek. Jézus azt mondja: „Ha nem tartotok bűnbánatot, éppúgy elvesztek ti is mindnyájan.”
Egy kicsit mindannyian el vagyunk veszve, születésünktől kezdve közelítünk a halálunk felé.
Jézus küldetésének a lényege, hogy mi ne vesszünk el – mondta a püspök, idézve Máté evangéliumának részletét: „Az Emberfia azért jött, hogy megmentse, ami elveszett” (Mt 18,11).
Palánki Ferenc figyelmeztetett: sokszor másokat hibáztatunk, fölmentjük magunkat. A szeretetszolgálatban is vannak olyan tényezők, amelyek miatt elakadunk; segítséget kérnek tőlünk, de van, hogy elutasítjuk. Jézus arra hív:
ne azt nézzük, hogy megérdemli-e valaki a segítséget, vagy sem, hanem isteni szeretettel kezdjünk szeretni, amely nem kötődik feltételekhez.
Tegyük csendben a jót továbbra is, és végezzük a szolgálatot, amelyre Isten meghívott bennünket, hogy eljussunk a felnőtt kereszténységre, amikor már képesek vagyunk úgy szeretni, ahogyan Jézus Krisztus szeretett bennünket – buzdított a megyéspüspök.
A 30. évforduló előrehozott Szent Erzsébet-napi ünneplés is volt, amelyen köszöntötték a csoport újabb tagjait, és együtt elimádkozták a hálaadó karitászimát.
Zubály Lajos plébános egy-egy szál rózsával is megköszönte az önkéntesek szolgálatát. A rózsákat a munkatársak a szentmise végén kivitték a temetőbe az elhunyt karitásztagok sírjához.
A szentmise után, a Kerekerdő Turisztikai Központban folytatódó ünnepségen Borné Balogh Erika karitászcsoport-vezető bemutatta közösségük egész éves munkáját, kiemelve, hogy a helyi karitász szerves része a település életének. Jó kapcsolatot alakítottak ki az egyházmegyei karitásszal, a helyi önkormányzattal, a Német Nemzetiségi Önkormányzattal, a Polgárőrséggel, a Napkori Tűzoltó Egyesülettel, az iskolával, óvodával, a Gyermek és Családsegítő Szolgálattal, helyi vállalkozókkal és magánemberekkel.
Gyakorlatilag az egész település – a helyi karitászcsoport koordinálásával – együtt segíti a rászorulókat.
A karitásztagok között van, aki zarándokokat fogad; van, aki előimádkozó a reggeli szentmiséken és a temetéseken; van, aki a kisteherautóját bocsátja a szolgálat rendelkezésére; más fodrászként várja a rászoruló gyerekeket minden hónap első szerdáján; többen közülük betegeket is látogatnak.
A napkori Szent Erzsébet-karitászcsoport tagjai munkájukért országos és egyházmegyei elismerésben is részesültek. Borné Balogh Erika karitászcsoport-vezető elismerő oklevelet adott át kiemelkedő karitászmunkájáért a 82 éves Török Józsefné alapító tagnak, a 71 éves Lipták Józsefnének és Nagyné Varga Zsuzsannának, a csoport gazdasági vezetőjének.
Szöveg: Kovács Ágnes
Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria