Interaktív ökumenikus estét szerveztek fiataloknak Budapesten

Hazai – 2025. január 24., péntek | 20:47

Az Ökumenikus Ifjúsági Iroda harmadik alkalommal szervezett találkozót különféle felekezetű fiataloknak a Krisztus-hívők egységéért megrendezett imahét közepén, január 23-án Budapesten, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) székházának kápolnájában.

A kápolnában több mint ötven fiatal vett részt az ökumenikus szertartáson, amelyet Fábry Kornél esztergom-budapesti segédpüspök, Gombkötő Beáta evangélikus egyetemi lelkész és Hajdú Bálint Kadosa, a Dunamelléki Református Egyházkerület Missziói Támogató Szolgálatának vezetője tartott az ökumenikus imahét istentiszteleti rendje alapján, amelyet idén a bosei (Olaszország) szerzetesi közösség alakított ki. 

Ebben a rendben zajlott az imahét nyitó istentisztelete is.

Az Ökumenikus Ifjúsági Iroda (ÖKI) fiataloknak szervezett imaestjén a bosei istentiszteleti forma interaktív alkalommal bővült: a jelenlévők személyes áldást kaphattak a különböző felekezetű vezetőktől (többek között Lápossy Pétertől, az apostoli nuncius titkárától is); mécseseket gyújthattak meg a Krisztus világosságát jelképező gyertyáról; imaszándékokat írhattak, amelyeket azután közös kosárba gyűjtöttek.

Fényképes tablón láthatták a 72 óra kompromisszum nélkül és a Közös Pont Fesztiválmisszió ökumenikus rendezvényeinek fontos pillanatait, valamint a kápolna falára helyezett szómontázs papírcetlijeire hangulatjeleket, lájkokat ragaszthattak, kifejezve véleményüket egy-egy témáról, fogalomról (bűnbocsánat, válás, evolúció, angyalok, pápa stb.).

Az ökumenikus esten Gombkötő Beáta evangélikus egyetemi lelkész, a Közös Pont Fesztiválmisszió egyik spirituálisa (katolikus részről Lápossy Péter katolikus pap végzi ezt a szolgálatot – a szerk.) biztatta a jelenlévőket a „katartikus élményt adó misszióhoz” való csatlakozásra, illetve az ÖKI szervezői a 72 óra idei rendezvényének előkészítésére-szervezésére is toboroztak önkénteseket.

Az imaesten az ökumenikus szertartás során  Fábry Kornél esztergom-budapesti segédpüspök mondott elmélkedést. Az idei imahét mottójához – a Lázár feltámasztásáról szóló evangéliumi részből (Jn 11,17–27) a Mártához intézett jézusi kérdéshez: „Hiszed-e ezt?” – kapcsolódva elsőként Lisieux-i Szent Teréz példáját említette, aki élete végén, kételyektől gyötörve, nagy betegen a saját vérével írta fel egy papírra: Credo (Hiszek!).

A hit tulajdonképpen bizalom, bizalom Istenben, s ez különösen a nehéz helyzetekben mutatkozik meg – mondta Fábry Kornél. 

Személyes példáját említette: amikor egy barátjával Taizéből Németországon keresztül hazafelé stoppoltak, és hat óra elteltével sem vette fel őket senki, a barátja pedig már a kétségbeesés határán volt, akkor ő egy rövid fohászt mondott: „Uram, én még bírom, de a barátom miatt, kérlek, segíts!” A történet duplán jól folytatódott, mert ezek után egy dél-afrikai misszionárius, majd hosszú út megtétele után a következő stoppolásnál ismét egy katolikus pap vette fel őket.

Fábry Kornél biztatta a fiatalokat, hogy nehéz helyzetekben is bátran döntsenek úgy, hogy elsőként Jézust kérdezik, hozzá fordulnak kérésükkel, és tartsanak ki az ő tanítása mellett, akkor is, ha az nem egyezik a világ szellemiségével. „S ha éppen nem jön össze valami? Dicsőség Istennek! Valami miatt úgy kell lennie. Ő biztosan tudja, miért. Ez a bizalom” – mondta a segédpüspök.

Az imahetet meghatározó evangéliumi szakasz egyik mondata köré építette fel igehirdetését Hajdú Bálint Kadosa református lelkész: „Nemde azt mondtam: ha hiszel, meglátod Isten dicsőségét?”

Jézusnak Mártához intézett szavai és a Lázár feltámasztásáról szóló történet egésze alapján a református lelkész Isten dicsőségének három megnyilvánulásáról beszélt.

Mint mondta, az Úr dicsősége mindenekelőtt abban áll, hogy minden, ami történik, az ő irányítása és uralma alá tartozik. S akkor mi a helyes hívő magartartás? Mária csak annyit mond Jézusnak Lázárról: akit te szeretsz, beteg. Feltárja a helyzetet, semmi mást nem tesz. Nem mondja meg, hogy a Mesternek mit kell tennie, nem ad neki tanácsokat. Ez a helyes hívő hozzáállás, amit meg kell tanulnunk, mert ez ad békességet – mondta a lelkész. 

Másrészt Isten dicsősége, jelenlétének súlya oly módon is megnyilvánul az életünkben, hogy adott esetben nem értünk történik valami (például egy betegség vagy valami más nehéz körülmény), hanem

azért, hogy az isteni jelenlét dicsősége mások számára ragyogjon fel – általunk. Életünk egy nehéz időszaka eszköz lehet az Úr kezében mások segítségére.

Harmadsorban Isten dicsősége megmutatkozik az Úr cselekvésének időzítésében is. Lázár feltámasztásának történetében láthatjuk, hogy Jézus vár, nem siet, és eközben a történet szereplőiben – akik mély válságot élnek át – valami érlelődik.

Jézus nem „szalad” meggyógyítani Lázárt. Nem a halált akadályozza meg, hanem a tettével  – Lázár feltámasztásával – azt üzeni, hogy a halálon túlra is elér az ő hatalma. Ez az üzenet pedig nagyon fontos jellé válik Mária és Márta számára: kellő időben nyernek bizonyosságot, hiszen hamarosan látják majd az Urat a Golgotára menni.

Jézus tehát velünk van, de nem a saját terveink, elképzeléseink szerint cselekszik a javunkra vagy éppen mások javára.                                                                      

Az ökumenikus ifjúsági esten a zenei szolgálatot alkalmi evangélikus zenekar látta el. Az ÖKI által szervezett alkalom estébe nyúló beszélgetéssel, agapéval ért véget.

Fotó: Lambert Attila

Körössy László/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria