Beérett a magvetés. Tíz év után újra megszervezte kerületi nagytáborát a Közép-dunántúli Cserkészkerület. A Szentgál környéki erdőben több mint hatszáz cserkész táborozik, hat altáborban, július 16. és 23. között. Veszprém, Fejér és Komárom-Esztergom megye csapatai gyűltek össze a KNT-re.
Hosszan kanyarog a murvás ösvény a műútról a Főnök-rét felé. Egyre sűrűbb az erdő, az égig érő fák hűvösében haladunk. Feltűnik az első altábor, a Pilis, innen megyünk tovább, míg el nem érünk a Főnök-rétre, a hatalmas, faóriásokkal szegélyezett tisztásra. Messziről szól az ének, folyik az előkészület a szentmisére. Buja zöld minden, de szerencsére a sok esőt csak néhány dagonya jelzi. A fák sűrűjében mindenütt sátor. Gróf Gabriella, a nemesvámosi Csillagösvény cserkészcsapat egyik tagja mutatja be először a Bakony, majd a Mátra altábor körletét.
Impozáns kapu a Mátráé. Az őrsök már otthonosan berendezkedtek. Kész az alakulótér, áll a kereszt; a zászlót is felhúzták – rajta a KNT logója, melyet Vági Boglárka rajzolt a kerület által kiírt pályázatra.
Gabi 25 éves, elvégezte a segédtiszti képzést, a KNT-ben az adminisztráció a feladata. Lelkesen meséli: „Megerősítést kapok itt, a táborban. Sok felől jöttünk, annyira különbözőek vagyunk, de ez annyira jó. Mindenki más-más módon épít altábort, mennyire különböző megoldások születnek egy-egy helyzetre, problémára, és milyen jól tudunk együttműködni. Remélem lesz következő KNT.”
Most mindenütt csend van, a cserkészek már szentmisére készülnek.
A szentmise főcelebránsa és szónoka Udvardy György veszprémi érsek.
Evangéliumi történetet élünk át, a magvetés történetét – kezdi a homíliát a főpásztor. – Isten a magvető, aki soha nem fárad, nem un bele a magvetésbe. Mindig szól hozzánk, mindig bátorít és meghív, személyesen szól és felszólít. Növekedésre hív.
A példabeszéd azt mondja el, mi történik a vetéssel a mi válaszunk következtében. Ahhoz, hogy Isten igéje növekedni tudjon bennünk, szükség van a mi válaszunkra. Isten bízik abban, hogy megszólítása bátorítja, vigasztalja az embert, utat mutat neki. Táplálni akarja. Felszólítja, hogy amit hall, amit megért, azt tegye meg.
Milyen válaszokat adunk? Ha a mag az útszélre hull... – az ember maradhat távolságtartó, elutasító, mondván majd jelentkezik, ha szüksége van Istenre, de addig is maga akarja alakítani az életét. Ha a mag köves talajba hull... – annak az embernek a válasza, akit a harag, szűkkeblűség, sértettség irányít, nem tudja befogadni Isten kedves, szerető szavát. A tövis közé hulló mag növekedését elfojtják a növények… – annak az embernek a válasza ez, aki szeretne változtatni, de nem képes valódi változásra. Próbálkozik, de a bűnei nem engedik, hogy előrelépjen, növekedjen. Először meg kell tisztulnia, bocsánatot kell kérnie Istentől, és megkapni a feloldozást. Így tud megkönnyebbülni, és Isten bocsánatát hordozva továbbmenni. A nehéz teher lekerül az emberről, és szárnyakat kap a növekedéshez.
A jó földbe hulló mag esetén sem dőlhet hátra az ember. A földet gondozni, művelni kell. Ahogy az embernek is akarnia kell fejlődni;
akarni kell holnap jobbnak lenni, mint ma.
Ez pedig küzdelemmel jár.
Az érsek egy követhető módszert ajánlott: Mindennap egy jó tulajdonságot fejlessz és egy rossz tulajdonságon dolgozz. Tedd ezt fél éven át, mindig az az egy jó és az az egy rossz tulajdonság legyen a fókuszban. Ahogy a versenyfutó, aki mindig a következő lépésre koncentrál: egyik láb a másik elé, majd egyre gyorsabban előre. De azt az egy lépést mindig meg kell tenni. Így van önmagunk fejlesztésével is. Először fél éven át egy-egy tulajdonság, ez egy év múlva már két-két, öt év után tíz-tíz, és így tovább.
A tábor segít elindulni, lendületet venni.
Mindennap válassz egy jó tulajdonságot, amire törekszel, és egy rosszat – akár társaidtól is tanácsot tudsz kérni, mi legyen az –, ami ellen küzdesz. Imádkozunk a készségért és bátorságért a jóra. Higgyünk abban, hogy tudunk jók lenni!
A szentmisével megkezdődik a tábor, a bakonyi betyárok élete, ez ugyanis a keretmese.
Gere Márk atya, kerületi parancsnok elmondta, a keretmese a betyárok történetét idézi meg: amikor kitört a ’48-as szabadságharc, a betyárok lehetőséget kaptak harcolni Magyarországért, Kossuth meghívta ugyanis őket a seregbe, s ezzel esélyt adott nekik, hogy a törvénytelen létből átkerüljenek a törvényesbe. A tábor zárására jutnak el oda, megteszik-e ezt a lépést. Hazaviszik mindazt, amit megtanultak a harcok alatt, és ezzel életük más mederbe kerül, s fejlesztik a környezetüket is.
Udvardy György elmondta: abban látja a cserkészet jelentőségét, hogy integrált nevelést ad, a hit, az élet, a cselekvés, a döntés, a növekedés és a hagyomány realitásában.
Sokféle jó nevelési modell van az Egyházban, de a cserkészet, amely az élet realitásával hozza kapcsolatba a fiatalokat, kiemelkedik.
Itt túl kell élni, bírni kell meleget, hideget, esőt, kánikulát, le kell mondani sok mindenről – mindez a cserkészlét velejárója.
Benne van az élet próbatétele: a foglalkozásokban, táborokban, szolgálatokban – fogalmazott az érsek.
Megtudtuk, hogy gyerekként regnumi atyákkal találkozhatott. „Szerencsém volt, hogy ők neveltek, a cserkészetből sok eleme része volt az életünknek – mondta Udvardy György. – 13 éves koromtól egészen a papszentelésig jártam táborokba, utána pedig én szerveztem őket.
Szeretem a tábori létet, szeretem, hogy fel lehet építeni egy tábort a hit logikája szerint. Benne van a virrasztás, éjszakai zarándoklat, a rácsodálkozás a természetre, egy nap csend.
Olyan élményeket kaphatunk, amik nem részei az életünknek, noha nagyon hiányoznak.”
Gere Márk budapesti születésű. Hetedikes kora óta cserkész. A Szent Bernát Cserkészcsapat tagja volt, Brückner Ákos OCist szárnyai alatt. 1998-ban – éppen most 25 éve – fogadalmat tett a Mária Keresztes Közösségben, 2004-ben pappá szentelték. Jelenleg Nemesvámos plébánosa, ahol százfős cserkészcsapatot vezet, mellette 2015 óta a cserkészkerület elnöke.
Elmondta, 2017-ben nem volt elég vezető, hogy megszervezzék a KNT-t. Ezért elindult a belső építkezés, ennek az eredménye, hogy most több mint hatszáz gyerek itt táborozik. „Kiképeztünk sok fiatalt, akik ma dolgoznak.
Évek munkája érett be ebben a táborban.”
Varga Bálint táborparancsnok a nyitónapról beszélt. Nagy ünnep volt. 43 cserkészjelölt a nagytábor előtt tehetett fogadalmat. „Még egy hét van előttünk, a találkozás, együttlét megannyi élménye.”
Szerző: Trauttwein Éva
Fotó: Lambert Attila
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria