A Hellebronth család támogatásával 1900-ban épült és Szent Mihály főangyal tiszteletére felszentelt Jász-Nagykun-Szolnok megyei templom – a kormány által meghirdetett Magyar templomfelújítási programnak köszönhetően – új külső szigetelést és festést kapott.
A megújult templom megáldásakor bemutatott főpásztori szentmisén, június 23-án Ternyák Csaba érsek szentbeszédében kiemelte:
a templom különleges, finoman megmunkált oszlopai és díszei a helyi hívek finoman megmunkált lelkét is tükrözik.
A templom belülről két fő részből áll, a szentélyből és a hajóból, mondhatnánk úgy is, hogy a bárkából.
Fontos, hogy Jézus ott legyen a mi bárkánkban, ennek a közösségnek a bárkájában. Ebben a templomban és életünk bárkájában is, hogy Krisztus hordozói legyünk.
Így tudjuk elűzni a félelmet, amely néha rátörhet az emberre – hangsúlyozta a főpásztor.
Őrizzük meg, vigyázzunk a hitünkre, hogy amikor nehézségekkel találkozunk, Jézusba tudjunk kapaszkodni és a segítségét kérni – buzdított szentbeszédében Ternyák Csaba. – Akiben van hit, abban nincsen félelem.
Ennek a mai napnak az a legkülönlegesebb üzenete, hogy
legyünk hálásak, hogy ott lehetünk Jézus bárkájában.
Valljuk meg a hitünket egymás előtt és mások előtt is – zárta szentbeszédét az egri érsek.
A szentmisét követően a hívek a papság vezetésével átvonultak a templomkertben található plébánia épületéhez, ahol a főpásztori áldást követően szeretetvendégséggel zárult az ünneplés.
*
A Szent István Rádió kérdésére Kis Zoltán projektmenedzser elmondta, hogy a plébánia épületét a Magyar Falu Program keretében több sikeres pályázatnak köszönhetően kívül és belül is felújították.
Első körben megújult az épület homlokzata; kicserélték a nyílászárókat; a tetőszerkezetre napelemeket helyeztek, amivel az energiaköltségeket csökkentették. Új beton faltőjárda készült. A belső helyiségekben cserélték a padlózatot, burkolatot. A belső nyílászárókat és a falakat lefestették. Megújult az elektromos hálózat, és korszerűsítették a fűtési rendszert is.
A Magyar Falu Program második sikeres pályázatának köszönhetően közösségszervező foglalkoztatására és eszközbeszerzésre került sor. Egy éven keresztül az ünnepkörökhöz kötődő közösségi programok, sport- és tábori foglalkozások erősítették a közösség összetartozását, a hitéletet és a nemzeti identitást a településen. A pályázat másik részéből a mindennapi működéshez szükséges audiovizuális eszközöket és mindennapi használati tárgyakat vásároltak.
A Magyar Falu Program keretében benyújtott harmadik pályázatának köszönhetően a helyi katolikus temető infrastrukturális fejlesztése valósult meg.
Szöveg és fotó: Kónya Éva
Forrás: Egri Főegyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria