Homíliájában a Szentlélekről elmélkedve úgy fogalmazott: Isten szent Lelkét hívjuk segítségül, mert szeretnénk a külső kihívásoknak és belső igényeknek megfelelni. A Szentlélek ad lendületet nekünk, arra sarkall, hogy ne elégedjünk meg önmagunkkal, meglévő hitünkkel. Gyakorolnunk kell hitünket, s ebben is segít bennünket a Szentlélek, akit megkaptuk a keresztelésünkkor, majd megerősödtünk benne a bérmálásunkkor. Ezt azonban állandóan tudatosítanunk kell, meg kell élnünk, különben elhalványul. Hallgatok-e a bennem lakó és működő Szentlélekre? – tette fel a kérdést az érsek.
A Szentlélek vezet rá, hogy létezik jó és létezik rossz, bár a mai világ tagadja ezt. A jó és a rossz határa szívünk mélyén van, bátorság kell ahhoz, hogy újra és újra döntsünk a Szentlélek sugallatára a jó mellett.
A katolikus egyetemre érkező hallgatókban bizonyára vannak kérdések jövőjükkel kapcsolatban. Jézus tanítványai is hasonló érzésekkel lehettek az utolsó vacsora termében, amikor megtapasztalták Jézus hiányát. Bezárkóztak félelmükben: rájuk is az a sors vár, ami Jézusra? És akkor eljött a megígért Vigasztaló! Ezután bátran kiálltak a nép elé, s ma is a Szentlélek adja a bátorságot, hogy megvalljuk Jézus Krisztust, a keresztrefeszítettet és feltámadottat. Átalakítja Jézus a szívünket, és segít, hogy életünket jobbá tegyük.
A Szentlélek sarkall arra, hogy betérjünk a templomba, ahol Isten lakik. Az egri bazilika csodálatos épületének homlokzata hirdeti: „Venite, adoremus Dominum – Jöjjetek, áldjuk az Urat”, mégis igazi szépségét az adja, amikor vannak benne imádkozó emberek, egyetemisták. Megváltozik életünk, ha újra beengedjük oda Istent, nem elég ugyanis hinni Istenben, keresni is kell!
Ő is keres bennünket, s ha csendet tudunk teremteni önmagunkban, meghalljuk szelíd és halk szavát, mely a jóra indít.
Ferenc pápa is említi a „langyos” keresztényeket, akikből hiányzik a bátorság, a lélek. Egy katolikus egyetem tanáraiban és diákjaiban legyen spiritusz, s a Veni Sancte szentmise is erre szolgál, hogy erre irányítsa a figyelmet – hívta fel a figyelmet a főpásztor. Ma is ugyanaz a Szentlélek gyűjt egybe bennünket, aki pünkösdkor leszállt az apostolokra, ma is ez a Lélek építi az egyházat.
Ferenc pápa mostani apostoli útján számos országot felkeres és sokakkal találkozik, iszlám vezetőkkel, keleti vallások vezetőivel, s a fő téma a békés együttműködés és a párbeszéd. Az egri egyetem is megnyitja kapuit külföldi hallgatók előtt, befogadjuk más kultúrák hallgatóit, hogy megértsük,
a Szentlélek nem uniformizál,
mert mindenkinek van helye Krisztus Egyházában.
Saját életünkben is harmóniára, békességre van szükségünk, s ezt a Szentlélek adja. Ennek ellentéte a háború, az egymás elleni harc, mely nem az ő műve. A Szentlélek adja a harmóniát, és békességet teremt, ezt tapasztalták meg az apostolok is az első pünkösdkor, amikor ott volt velük Szűz Mária, akit mi is kérünk, tanítson meg bennünket a Szentlélek befogadására – zárta tanítását a főpásztor.
A szentmise után Pajtókné Tari Ilona rektor mondott köszöntőt, majd fogadalmat tettek az új egyetemi polgárok, s átvették jelképesen Eger város kulcsát.
Szerző: Bérczessy András
Fotó: Federics Róbert/Szent István Televízió
Forrás: Egri Főegyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria