Szent Donát-búcsút ünnepeltek a kőszegi szőlősgazdák

Hazai – 2024. július 17., szerda | 14:06

Régi hagyománya és jeles ünnepe a kőszegi híveknek, szőlősgazdáknak, gazdálkodóknak Szent Donát búcsúja. A német származású gazdák a római katonaként ábrázolt Münstereifeli Szent Donát közbenjárását kérték július 14-én.

Korábban Kőszeg német település volt, így Münstereifeli Szent Donát ünnepéről szoktak megemlékezni a június 30. utáni első vagy második vasárnapon a kőszegi Kálváriatem plomban, illetve a mögötte található Szent Donát-kápolnánál.

A kőszegiek villámcsapás, jégeső és viharok ellen kérik Szent Donát közbenjárását évről évre. Ragaszkodnak ehhez a hagyományhoz, hiszen megtapasztalták a közelmúltban, hogy amikor nem tartották meg, 2016. július 12-én, hatalmas jégeső verte el az emléknapján a várost.

Az elmúlt két évben sem volt lehetőségük a híveknek megemlékezni a gazdák patrónusáról, ami a terményekben meg is mutatkozott. Erre mondta azt egy helyi gazda:

Komolyan kell venni Szent Donát tiszteletét, ez nem babra megy!”

Münstereifeli Szent Donát római katona volt, és a katolikusok szentként tisztelik. Hozzá köthető 166 körül a markomann dunai csatában történt csoda, amikor az aszály miatt esőért imádkoztak, és így heves zivatar tört ki, felfrissítve az embereket és az állatokat. Szent Donátot gyakran ábrázolják római katonaként pálmafával, villámmal, gabona- vagy szőlőtővel. Vihartól, villámlástól, jégesőtől és tűztől védő szentként tartják számon.

A kőszegi Kálvária Szent Donát-kápolnája (1891) úgy épült, hogy a hívek keresztbe tett téglákat hordtak föl kettesével a mestereknek.

A kápolnában Hanély Antal festményét helyezték el, amely Szent Donátot ábrázolja. A festményen több mint tíz éve Heitler András festőművész, restaurátor végzett javítást és állagmegóvást, mert korábban a vászon megrongálódott.

Kirner Antal Zoltán plébános a búcsúi szentmise homíliájában megemlékezve Szent Donát életéről, tetteiről, és beszélt védőszentjeink fontosságáról. Megosztotta: nagyon örül, hogy szülei annak idején az Antal nevet is választották neki. Védőszentjeink példás életükkel, cselekedeteik által tanítanak minket – emelte ki a plébános.

A szentmise utáni körmenetben a kápolnához menet elénekelték a hívek a Szent Donát-éneket, mind a 12 versszakával, ahogy ez a vasárnap reggeli német szentmisén is hagyományosan felcsendül, de német nyelven.

A kápolnánál a plébános könyörgő imát mondott, majd áldással zárult az emléknap.

Ilyenkor hagyományosan a szőlősgazdák megvendégelik a híveket a saját boraikkal a kápolnánál, aminek hatására jó gondolatok, kötetlen őszinte beszélgetések fakadnak.

A szőlőérés szempontjából, a kritikus időszakok (tavaszi fagyok, nyári esőzések stb.) átvészelésére szőlővédőszenteket hívtak segítségül elődeink. A szőlősgazdák, szőlőhegyek közkedvelt védőszentjei a Donát nevű szentek, akiket ábrázolásaik segíthetnek elkülöníteni.

Arezzói Szent Donát püspök, míg Münstereifeli Szent Donát római katona volt. Kultuszuk évszázadok óta keveredik. A katona Szent Donát, a Legio Fulminatrix (Mennydörgős légió) katonája volt, kezdettől fogva a villámcsapás, jégkár elhárításának védőszentjeként tisztelték. Liturgikus emléknapja június 30-a, míg a püspök Donáté augusztus 7.

Forrás: Szombathelyi Egyházmegye

Fotó: Szombathelyi Egyházmegye; Pexels.com

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria