A Nyíregyházi Egyházmegye papsága és a jelenlévők előtt borult le Szocska A. Ábel megyéspüspök, és a paptestvérek egymástól is bocsánatot kértek, hogy kiengesztelődve mindannyian tisztán kezdhessék el a nagyböjtöt.
Az elhangzó imaszövegek már tartalmaztak olyan könyörgéseket, melyek az Isten áldását esdeklik a böjtre, a bűnbánatra.
„Önmegtartózkodás által a testet megalázni mindnyájan kötelességünknek tartsuk, midőn a tiszta böjti időszakot töltjük, és a minket üdvözítő Urat imádsággal és könnyekkel kérleljük meg, és a gonosz cselekedeteket végképpen felejtsük el felkiáltván: Vétkeztünk ellened, Krisztus Királyunk, de mint hajdan a böjtölő Ninive városának, bocsáss meg nekünk is, és a Te mennyei országodnak részeseivé fogadj bennünket, ó Kegyelmes!
A kétségbeesés környez engem, Uram, ha büntetésre méltó tetteimre gondolok, mert íme megvetettem drága parancsolataidat, Üdvözítőm, életemet tékozlásban töltöttem el. Azért kérlek, megtisztítván engem a bűnbánat könnyeivel, böjt és imádság által, mint egyedül kegyelmes, világosíts föl engem, és ne utálj meg, ó jóságos Isten!
A böjt idejét ünnepélyesen kezdjük meg, a lelki harcnak alávetve magunkat tisztítsuk meg lelkünket, tisztítsuk meg testünket, s valamint némely eledelektől, úgy a lelki indulatoktól is tartózkodjunk, erényekben gyönyörködtetve szellemünket, melyekben szeretettel tökéletesítsük magunkat, hogy mindnyájan méltóknak találtassunk Krisztus Istenünk tiszteletreméltó kínszenvedéseinek és a szentséges Pászkának ünneplésére.”
A szertartás legkülönlegesebb része a térdhajtásos imádságok mellett maga a kiengesztelődés volt, melynek során a főpásztor nyilvánosan bocsánatot kért a hívektől és az egyházmegye papjaitól, leborulva az ikonosztázionnál ezekkel a szavakkal:
„Bocsássatok meg nekem, testvéreim, és imádkozzatok értem!”
Szocska Ábel püspök beszédében megszólította a jelenlévőket, és külön kiemelve a papságot arra emlékeztetett: Úr Jézus Krisztus arra hívott, hogy népe előtt jó példával járjunk elöl imádságban, kiengesztelődésben, jó cselekedetek gyakorlásában.
A kiengesztelődés a nagyböjt elején különös jelentőséggel bír. A böjtben igyekeznünk kell többek között lemondani bizonyos dolgokról, jó cselekedeteket végrehajtani, s mindezt azért, hogy általuk jobb papokká, Krisztusnak jobb gyermekeivé váljunk. Arra kell törekednünk, hogy az egymás közötti szeretetkapcsolatot erősítsük és ápoljuk, aminek egyik első lépése a kiengesztelődés – tette hozzá Szocska Ábel püspök.
„A papok bocsánatot kérnek, és a híveket is erre kell buzdítani.
Bocsáss meg nekem, testvérem, és imádkozz értem! Bocsásson meg nekünk az Isten, és áldjon meg téged!
– hangzik a párbeszéd ilyenkor közöttünk” – magyarázta a főpásztor.
A megyéspüspök visszatekintett az elmúlt időszakra, testvérei előtt pedig bűnbánatot gyakorolt, hogy ha esetleg püspökként nem volt mindig jó atyja papjainak, olykor nem tudott atyai szeretettel hozzájuk fordulni, nem tudta atyai szeretettel fogadni az őt keresőket, az elé hozott problémákat atyai bölcsességgel segíteni.
„Isten áldása legyen őszinte bűnbánatunkon!”
– kívánta mindannyiuknak.
A jelen lévő papok egyesével járultak a püspök és egymás elé: bocsánatot kérve és megbocsátva egymásnak, hogy tisztán kezdhessék el a következő szent időszakot.
A húsvétra felkészítő nagyböjt szigorú böjttel március 3-án, tisztahétfővel vette kezdetét.
Forrás és fotó: P. Tóth Nóra/Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria