Ezt megelőzően utolsó előadókként Fodor Réka – Afréka – orvos, aki Afrikában végez missziókat, valamint férje, Greguss Sándor szóltak a résztvevő fiatalokhoz és tettek tanúságot hitükről, életükről.
A zárószentmise főcelebránsa a találkozó elindítója, a rubinmisés Kerényi Lajos volt, akit a helyi egyházközség vezetője köszöntött a szertartás kezdetén.
Lajos atya elmondta: szerzetesként Fogolykiváltó Boldogasszonyról nevezett Kerényi Lajos a neve, annak jeléül, hogy hazakerült a hadifogságból, ezért sokat imádkozott édesanyja, aki éppen Kármelhegyi Boldogasszony napján tért az égi hazába. Gyengeségeinket sikerül legyőznünk, ha elégszer próbálkozunk – hangsúlyozta Lajos atya, és szentbeszédében megosztotta a jelenlévőkkel elhívásának történetét is. Fiatal ministránsként látomása volt, melyben Krisztus szolgálatra nevezte ki, s ezután is érezte, hogy az Úrnak szándéka van vele, s vezeti az úton.
Fontos kérdések foglalkoztatják az embert, miért vagyunk a világon, miért van halál, mi lesz utána... Az itt lévőket egy igény, egy vágy hozta ide, a kíváncsiság és a szeretet. A kérdésekre válaszolni kell, a hitre és a bizalomra alapozva, tudva, hogy a bűnös ember számára a bűnbánat szentsége a szerviz – hívta fel a figyelmet Kerényi Lajos. Az identitás elveszítése nagyon fáj az embernek – ezzel kapcsolatban háborús, hadifogságban szerzett tapasztalatairól szólt a lelkipásztor, s elmondta: imádsággal tartották egymásban a lelket. Betegen került haza, és tanulmányai után pappá szentelték. A szolgálatára felfigyelt a rendszer, zaklatni, üldözni kezdték, börtönbe is került, de Krisztus mindig elkísérte.
A jubileum alkalmából köszöntötte Kerényi Lajost Varga István, Egerszalók polgármestere is, aki elmondta, minden alkalommal részt vesz a találkozón és lelkigyakorlaton.
A szertartás végén Vízi János ifjúsági referens hírül adta Ternyák Csaba egri érsek üzenetét: 2023. július 13. és 16. között újra benépesülhet a szalóki templom és plébánia környéke.
A szentmise Kerényi Lajos atya rubinmisés áldásával ért véget. A szentmisét követően a szervezők közül a családapák a bibliai hagyományt követve, mely szerint különleges alkalmakkor maguk is adhatnak áldást, megáldották az ünnepeltet.
Forrás és fotó: Egri Főegyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria