Jézus kiűzte a kereskedőket a templomból, mert rablóbarlanggá tették atyjának a házát. Jézus tette a megtisztítás gesztusa, hiszen a templomot és azzal együtt Isten népét is megszentségtelenítették. Ez súlyos bűn és botrány – magyarázta a pápa.
Az egyszerű nép ellenben jó volt, járt templomba, és nem figyelt ezekre a dolgokra, Istent kereste, imádkozott… Valahol pedig be kellett váltani a pénzét az áldozatokhoz. Isten népe nem ezekért az emberekért járt oda, akik ott kereskedtek, hanem az Istenért járt a templomba. Mégis volt korrupció, mely megbotránkoztatta az embereket – emlékeztetett a Szentatya.
Majd felidézte Hanna, az alázatos asszony, Sámuel anyja bibliai történetét, aki a templomba ment, hogy kegyelmet esdjen fia számára. Csöndben imádkozott, csak ajkai mozogtak, miközben a pap és a két fia korruptak voltak, kihasználták a zarándokokat, és megbotránkoztatták a népet – mondta a páap. – Azt gondolom, hogy mi a templomban nem annyira a papi magatartásunkkal, hanem a gondolkodásmódunkkal okozunk botrányt, ez pedig a kereskedés és a nagyvilágiasság botránya… Templomba lépve sokszor látjuk a keresztség, az áldások, a szentmiseszándék árjegyzékét. Ez megbotránkoztatja az embereket.
Éppen csak felszenteltek, amikor egyszer egy egyetemisa csoporttal egy templomban voltam, ahol házasodni szeretett volna egy fiatal pár, mégpedig nászmise keretében. A plébánia adminisztrátora azonban elutasította őket, hogy nem lehet. De miért nem lehet nászmisével együtt? Hiszen a zsinat ajánlja, hogy mindig mise keretében legyen az esküvő. Mert húsz percnél hosszabb nem lehet a szertartás. De hát miért? Mert egymás után vannak esküvők. De mi nászmisét szeretnénk! Akkor fizessetek kettőt! És hogy nászmisés esküvőjük legyen, duplán fizettek. Ez a megbotránkoztatás bűne – szögezte le a Szentatya.
Ezután hozzátette: Jól tudjuk, mit mondott Jézus a botrányokozóknak: „Jobb, ha a tengerbe vetik magukat.” Amikor azok, akik a templomban dolgoznak – papok, világiak vagy asszisztensek – kalmárkodásba fognak, botrányt okoznak. Mi pedig felelősek vagyunk értük. És a világi hívek? Mert ha én ez a saját plébániámon látom, akkor bátran a plébános szemébe mondom. Hiszen az embereknek szenvedést okoz a botrány. Milyen érdekes, Isten népe megbocsátja a papjainak a bűnét a gyarlóságuk miatt, amikor elbotlanak; meg tudnak bocsátani. De két dolgot nem tud megbocsátani Isten népe: ha a pap túlságosan ragaszkodik a pénzhez, és ha sanyargatja a népet. Ezt nem tudja megbocsátani. És botrány, amikor a templom, Isten háza a kalmárkodás háza lesz, mint az említett házasságkötés esetében, amikor bérbe adták a templomot.
Jézus nem dühödött fel, mert a harag Istené; őt az Isten háza iránti buzgóság tölti el, hiszen nem lehet egyszerre két úrnak szolgálni: vagy az élő Istent imádom, vagy a pénzt – hangsúlyozta Ferenc pápa. – De miért is foglalkozik Jézus annyit a pénzzel? Mert a megváltás ingyenes, Isten ingyenes kegyelmét ő maga hozza el nekünk. Amikor azonban az egyház kalmárszelleművé válik, akkor az üdvösség már nem ingyenes ajándék. Jézus éppen emiatt ragad ostort, hogy ezzel a szertartással tisztítsa meg a templomot.
Ma az egyház Szűz Mária templomi bemutatására emlékezik. A Szűzanya tanítson bennünket, plébánosokat és mindenkit, aki lelkipásztori felelősséget hordoz, hogy tartsuk tisztán a templomot, fogadjuk örömmel az oda érkezőket, mintha közülük mindenki a Szűzanya lenne – zárta homíliáját Ferenc pápa november 21-én.
Forrás: Vatikáni Rádió
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria