„Kertünk kincsei – Isten ajándéka” projekthetet tartottak a budapesti Szent Lőrinc-iskolában

Hazai – 2024. október 25., péntek | 11:01

Hetedik alkalommal rendezték meg a Szent Lőrinc Katolikus Általános Iskolában a „Kertünk kincsei – Isten ajándéka” projekthetet, idén október 14–18. között (hétfőtől péntekig), Kertünk és madarai alcímmel. Az alábbiakban az iskola beszámolóját szerkesztett formában közöljük.

Vácziné Boray Szilvia és Bokor Zsuzsanna tanárnők vezetésével a hatodik évfolyamosok prezentációkat készítettek az őszi kert madarairól – ezeket workshopok keretében elő is adták diáktársaiknak, sőt a környékbeli óvodákból, a Liliomkert Katolikus Óvodából és a Csemete Óvodából is fogadtak gyerekcsoportokat.

A héten az iskola 1–8. évfolyamos diákjai mindannyian befejezték A madarak énekelve dicsérik az Urat című kiállításra készített alkotásaikat, amelyek az iskolagalériában és a folyosókon láthatók.

A kiállítást az alkotókör vezetője, V. Péter Mária művésztanár így értékelte: „Ezek a sokatmondó életképek arra tanítanak mindannyiunkat, amire Ferenc pápa is felhívja figyelmünket, hogy legyünk hálásak a Föld teremtményeiért, mert »ha a hála hordozói vagyunk, a világ is jobbá válik.«”

A korábbi években már megszokott módon az osztályok az aulában elrendezett asztalaik díszítésével töltötték a projekthetet.

Az installációkban a kertjeink madarainak táplálásához, gondozásához kapcsolódó dolgokat helyeztek el: madáretető és -itató, madáreleség, magok és különböző termések, zöldségek és gyümölcsök jelentek meg az asztalokon.

Minden osztály elkészítette őszi ajtódíszét is, természetes és újrahasznosított alapanyagokból – ebben a családok aktívan részt vettek.

Október 18-án, pénteken reggelre a szülők segítségével az osztályok elkészítették projektheti süteményeiket. Mindenki annyit készített, amennyi elegendő volt arra, hogy a zsűri, az osztály pedagógusai és tanulói is meg tudták kóstolni. Alapanyagként zöldségeket és gyümölcsöket használtak. A legfinomabb süteményt készítő osztály a zsűri döntése alapján díjazásban részesült. A legfinomabb a körte- és almatorta, valamint a gesztenyefészek-torta volt.

A projekthét zárónapján

a Szent Lőrinc-iskola osztályai ünnepélyes keretek között egy évre örökbe fogadtak egy-egy fát.

A fogadalom szövegét a diákok írták. Minden osztály saját fogadalmat írt, amelyet az ünnepségen el is mondtak, az örökbefogadásról pedig oklevelet vettek át.

Az örökbe fogadott fákon feltüntették az örökbe fogadó osztály jelét és a fa nevét, magyar és latin nyelven egyaránt. Az osztályok feladata lesz az év során a fájuk gondozása.

A Budapest XVIII. kerületében található iskola udvarán – a kollégák irányításával, a szülőkkel és diákokkal együtt – többcélú tanösvénykorzót alakítottak ki, amelyet a zárónapon adtak át. A tanösvénykorzót Kuti Margit igazgató találta ki, tervezte és valósította meg; Kovács Ákos tanár a pályázatírásban nyújtott segítséget.

Az oktatási intézmény sikeresen szerepelt a MOL Új Európa Alapítvány Zöld Oázis pályázatán: a tanösvénykorzó anyagi támogatásán kívül elnyerték az ivókút, a szelektív hulladékgyűjtő és a rollertároló támogatását is. Adomirek Anna projektmenedzser jelenlétével megtisztelte az iskola ünnepségét.

A szép, kifejező illusztrációkat V. Péter Mária művésztanár és alkotókörösei készítették. Batáné Szegedi Hajnalka gazdasági vezető a beszerzésben és a pályázat elszámolásában nyújtott segítséget. Szécsi Árpád gondnoknak köszönhetően készültek el a házikó alakú információs élményszekrények, ehhez hozzájárult Metál Ildikó kertész munkája. A Toba család és az egész Szent Lőrinc-es közösség is sokat segített a projekt megvalósításában, mely a környezetvédelem, a közösségépítés és a hosszú távú szemléletformálás eszközévé vált.

A projekthét zárónapján Eredics Gergő érseki titkár és Faragó András káplán terményáldással egybekötött szentmisét mutatott be, és a tanösvénykorzót is megáldották.

A szentmisét díjátadó követte: a legötletesebb és legkreatívabb asztalt, a legszebb ajtódíszt és a legfinomabb süteményt egyaránt értékelték. A madarak énekelve dicsérik az Urat rajzverseny negyvenhárom díjazottja vehette át oklevelét és ajándékát.

Majd ünnepi műsorral folytatódott a nap: Kodály Zoltán Fütyül a rigó című szerzeményét adta elő az énekkar, Jäger Judit tanárnő vezetésével. Fellépett az iskola néptáncosainak Galagonya, Kabóca és Cinege csoportja; felkészítőjük Gorácz József tanár úr volt.

A jó hangulat közös táncházzal és Szent Lőrinc-es forgataggal folytatódott.

„Köszönjük a munkát Kuti Margit igazgatónak, a projekthét megálmodójának; Vácziné Boray Szilvia, Bokor Zsuzsanna és Nagy Borbála projektfelelősöknek; V. Péter Mária, Jäger Judit és Gorácz József művésztanároknak, Soósné Varga Mariann és Szarvas Attila igazgatóhelyetteseknek; iskolánk osztályfőnökeinek, valamint Cziráki Csenge és Paór Dániel 8. évfolyamos konferálóinknak.

Köszönjük Eredics Gergő és Faragó András atyának a szentmisét, Csizmár Enikő és Kiss Attila kollégáinknak a szentmisén való zenei szolgálatot, valamint a szülőknek a sok segítséget. Külön köszönjük a Szatmári-Ízek Kft. finom zöldségeit és gyümölcseit, amelyeket a projekthét során kóstolhattunk” – zárul az iskola beszámolója.

A személyes hangvételű, bővebb beszámoló ITT található, a teljes képgalériával együtt. 

Forrás és fotó: Szent Lőrinc Katolikus Általános Iskola, Budapest

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria