A rajtvonalon Rien a francia Julian Alaphilippe, a 2020-as és 2021-es vb-győztes és az új világbajnoki mezt viselő belga Remco Evenepoel között helyezkedett el. A két bajnok megkérdezte tőle, hogy mit jelent ez az első alkalom és milyen kilátásokkal indul a versenynek. „Az eredményem nem számít, még akkor sem, ha mindent beleadok a versenyen” – válaszolta Rien. – Az Athletica Vaticana azért jött létre, hogy tanúbizonyságot tegyen arról, hogy még a sportban is lehet „mindenki testvér!” – fogalmazott a versenyző. Chiarra Porro szentszéki ausztrál nagykövet férje hozzátette: „Az igazi győzelem éppen az, hogy itt vagyunk a világbajnokságon, ahol megpróbáljuk alázatosan megélni a testvériség tanúságtételét, mert a sport még a legmagasabb szinten is alkalom lehet a leggyengébbek iránti figyelemre.”
Ennek jegyében a világverseny előestéjén az Athletica Vaticana kis létszámú delegációja az ausztráliai őslakos közösség egy képviselőjével találkozott. A találkozót az ország karitászszervezete, a sydney-i apostoli nuncius és a szociális lelkipásztori gondozásért felelős parramattai püspök kezdeményezte.
Ebben a találkozásban és meghallgatásban rejlik a „pápa csapata” sportélménye és a kerékpáros világbajnokságon való részvétel lényege. A szolidaritás konkrét gesztusa minden sportesemény alkalmával megismétlődik: a világbajnokságon ugyanúgy, mint egy kevésbé ismert versenyen egy római külvárosban. A vatikáni sportszövetség számára pusztán a sportolásnak nem lenne értelme. Az igazi „világbajnokságot” a legkiszolgáltatottabbak befogadását célzó napi sportkezdeményezések jelentik, amelyek ugyan kevésbé ismertek, de nem kevésbé fontos események.
A wollongongi UCI Road WorldChampionships 266,9 kilométeres távjával az idei szezon egyik leghosszabb versenye volt. A férfiak mezőnyversenyét a belga Remco Evenepoel nyerte meg, de szépen szerepelt az egyetlen magyar, Valter Attila is, aki a 23. helyen ért célba.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria