A szinodális Egyháznak nyitottnak kell lennie, mindenkit meg kell hallgatnia. Ha ez megvalósul, az egész társadalomra hatással lehet, és hasznos lehet mind a párbeszéd, mind a politika szempontjából – hangsúlyozta a Vatican Newsnak Gintaras Grušas bíboros, a CCEE elnöke, aki a szervezet alelnökével Német László bíborossal együtt kapott meghívást XIV. Leó pápától június 28-ára a Vatikánba. A találkozó alkalmat adott arra, hogy hangsúlyozzák közös vágyukat, az Európai Unió alapjául szolgáló értékekhez való visszatérést.
Kitartóan keresni az egyházak közötti egységet
„A pápa jól ismer minket; a Püspöki Dikasztérium prefektusaként az elmúlt két évben részt vett a plenáris üléseinken, ismeri a munkánkat. Jó kapcsolatunk volt, amely most is folytatódik” – mondta el az érsek, aki bemutatta a pápának a CCEE tevékenységét, amelynek nagy részét az ökumené és a béke előmozdítására irányuló munka teszi ki. Péter utóda megerősítette, hogy támogatja az evangélizációs missziót, amelyet lelkesedéssel kell végezni. Gintaras Grušas úgy véli, éppen ez az, amiről a pápa új szolgálatának első lépései óta beszél.
Az érsek – aki a litván püspöki konferencia elnöke is – emlékeztetett továbbá a CCEE múlt heti találkozójára Törökországban, ahol Bartholomaiosz pátriárkával megerősítették elkötelezettségüket, hogy együtt keresik az egyházak egységét.
A diplomáciában folyamatosságra van szükség a konfliktusok lezárásához
Nagy fájdalommal tekintenek az európai püspöki konferenciák az Európa szívében és a Közel-Keleten zajló konfliktusokra. „Imádkozni kell, imádkozunk. Ahogy az ukrajnai nuncius emlékeztet bennünket, imádkoznunk kell a béke csodájáért. És figyelmet kell fordítanunk a karitatív munkára is, hogy segítsünk a háború sújtotta embereken. Szükség van a politikusok, a háborúban álló felek közötti párbeszédre, hogy minél hamarabb tartós békét érjünk el.”
Gintaras Grušas hangsúlyozta, hogy „újra kell kezdenünk a diplomáciát, mert ez az út vezet az igazi békéhez. Diplomáciai téren mindig újra próbálkozni kell, folyamatos munkát kell végezni, nem egyszeri alkalommal. A párbeszédhez folyamatosságra van szükség”.
Litván érsekként hozzátette, hogy az ukrajnai orosz invázió aggodalommal tölti el a balti országokat, és elmondta: honfitársai örülnek, hogy Litvánia a NATO tagja.
Forrás és fotó: Vatican News olasz nyelvű szerkesztősége
Thullner Zsuzsanna/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria