Az eseményre Bácsalmás, Bácsbokod, Bátmonostor, Csátalja, Drágszél, Dunafalva, Dusnok, Gara, Géderlak, Miske, Nemesnádudvar, Sükösd és a vendéglátó település, Vaskút lányai, asszonyai, fiai és férfiai a különböző bácskai nemzetiségek népviseleteibe öltözve hozták el római katolikus templomaik hordozható Mária-szobrait.
A 145 éves Szentháromság-templomban az ünnepi szentmisét Vass Huba esperes, címzetes prépost és Szűcs Tibor plébános celebrálta.
Vass Huba prédikációjában a család fontosságát, az emberi élet tiszteletét, az egyházi hagyományok ápolását, megőrzését, valamint a máriás hagyományok és értékek fiatalabb generációk számára történő továbbadását hangsúlyozta.
„Mária tiszteletét és szeretetét igazolják a máriás ünnepek: Gyümölcsoltó Boldogasszony, Kisboldogasszony, Nagyboldogasszony, Sarlós Boldogasszony. Ahol szükség van ránk, ott szolgáljuk csendben és szerényen hitünket, vallásunkat.
Aki Máriát hordozza, Istent is hordozza. Vallásunk, identitásunk, múltunk, jelenünk és jövőnk része.
Ezek az értékek számunkra hitet, lelkierőt és támaszt nyújtanak. A régi hagyomány szerint jelentős katolikus ünnepeken, körmeneteken a népviseletbe öltözött fiatal máriás lányok énekelve, imádkozva, vállukon vitték templomuk Mária-szobrát, kérve Szűz Mária közbenjárását, hogy a Jóisten védje meg településüket minden bajtól, betegségtől, természeti csapástól. A szolidaritás, kölcsönös segítségnyújtás, összetartozás érzése nyújt vigaszt a mindennapok gondjainak, nehézségeinek megoldásában. Ezek az értékek számunkra hitet, lelkierőt és támaszt nyújtanak. Szűz Mária hite példaképül szolgál számunkra” – mondta.
A szentmisét követően a templomteret megkerülő körmeneten a szobrok hordozói, a szép számban megjelent hívek a Vaskúti Kraul Antal Fúvószenekar zenei kíséretével, Vörös Csaba vezényletével tértek vissza a templomi áldásra. A felső-bácskai Mária-szobrok hordozóinak találkozója a Boldogasszony, Anyánk Mária-himnusszal zárult.
A körmenet és a Mária-énekek a hívek számára az összetartozás érzését erősítették. Alszegi Zoltán polgármester megköszönte a segítők, szervezők munkáját, a jelenlévőket pedig meghívta a felső-bácskai Mária-szobrok hordozóinak 16. találkozójára, melynek tervezett időpontja 2026. július 5.
Vaskút első, vályogból épített temploma 1765-ben készült el. Ezt a templomot 1877-ben lebontották. Az ehelyett felépített Szentháromság-templomot 1880-ban Latinovits Gábor kanonok, korábbi vaskúti plébános áldotta meg.
A neoreneszánsz stílusban épült, 49,25 méter hosszú, 18 méter széles, 11,45 méter belmagasságú, 30 méter magas toronnyal rendelkező templom freskói Lohr Károly, a festett üvegablakok Walter Gedeon munkái. A négy oltár közül a főoltár két szoborral Hensch Ignác budapesti szobrász műve. A két mellékoltárt Jakobey Károlynak a megfeszített Krisztust, illetve a Szeplőtelen Fogantatást ábrázoló festményei díszítik. A negyedik oltárt a Lourdes-i Mária tiszteletére állították 1918-ban.
Fotó: Gaugesz József; Vaskút Nagyközségi Önkormányzat/Papp László
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria