Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Év végi hálaadó szentmisét mutatott be Palánki Ferenc megyéspüspök a debreceni Szent Anna-székesegyházban december 31-én.
A főpásztor homíliájában úgy fogalmazott:
ne csak az eszünkkel, az értelmünkkel gondolkodjunk, hanem a szívünkkel is.
„Ahogyan a pásztorok örömmel vitték hírül mindazt, amit a gyermekről megtudtak, nekünk is ezt a lelkületet kell követnünk. A szívünkkel kell befogadnunk Isten szeretetének üzenetét, nem csupán az értelmünkkel.”
Az evangéliumi szakasz a pásztorok hitének egyszerűségére, valamint Mária alázatos és elmélkedő természetére mutat rá, aki mindent szívébe fogadott – mondta Palánki Ferenc püspök, hangsúlyozva: „Ezt a belső elcsendesedést és hitet kell magunkban is ápolnunk az új év kezdetén.”
A prédikációjában a megyéspüspök arra buzdította a híveket, hogy tekintsenek vissza az elmúlt esztendőre, és mérlegeljék, hogyan szolgálták Istent és embertársaikat. „Az év végén különösen fontos hálát adnunk mindazért, amit az Úrtól kaptunk, és mindazért, amit közösen megvalósítottunk” – mondta a főpásztor, utalva az egyházmegye lelki és közösségi építkezésére.
Palánki Ferenc püspök megemlékezett az egyházmegye elmúlt évben elért eredményeiről is. Elmondta, hogy több templom, plébánia, szociális otthon és bölcsőde újult meg és épült az év során, amelyek a közösségek megerősítését szolgálják. A 2025-ös esztendőben is folytatódik az intézmények fejlesztése és építése. A közösségépítésről szólva kiemelte: számos zarándoklat, találkozó, lelkinap és szentségimádási alkalom gazdagította a hívek életét.
A teljes beszámoló ITT olvasható.
*
Egri Főegyházmegye
Hálaadó szentmisét mutatott be Ternyák Csaba érsek december 31-én az egri bazilikában.
Az évet lezáró előesti szentmisében a Boldogságos Szűz Máriát mint Isten Anyját ünnepeljük, akinek oltalmába helyeztük az óévet, és akinek a segítségét kérjük az új esztendőben is – mondta szentbeszédében a főpásztor.
A szentleckében halottuk, hogy „amikor elérkezett az idők teljessége, Isten elküldte Fiát”.
Az idők teljessége azt jelenti, hogy a földi idő találkozik az Isten jelenével, amikor Szent Fia által belép a mi időnkbe.
Ez időszámításunk kezdete, kegyelmi idő, melyben megéljük az Isten kegyelmében való előrehaladásunkat is. Ternyák Csaba érsek rámutatott: Egyházunk arra tanít bennünket, hogy az esztendőt, miként napjainkat is, lelkiismeretvizsgálattal zárjuk, újra végiggondoljuk, ami történt, és hálát adjunk.
Az Egri Főegyházmegye nagy közössége számára ez az együttlét a hálaadás, számvetés ideje. „Mindenekelőtt szeretnék hálát adni a papszentelés nagy kegyelméért, hogy hét új pappal és három diakónussal ajándékozta meg Egyházunkat az Úr. Istennek legyen hála értük, ugyanakkor hálát kell adnunk azért a három paptestvérünkért is, akik aktív papok, plébánosok voltak, és akik december során eltávoztak tőlünk.”
Az egri érsek arra kérte a híveket, hogy imádkozzanak a hivatásokért, mert
nagy szükség van új papokra, hiszen a plébániai feladatokon túl a missziós tevékenység is a szolgálat része, amelyet a növekvő számú katolikus iskolák kapcsán vállalt az Egyház.
Sok év után újra lehetőség nyílt a szülők szándéka szerint is új iskolák nyitására, új óvodák nyílnak, épülnek, ami az egyházmegyei fenntartásba került Eszterházy Károly Katolikus Egyetemmel együtt az oktatás, nevelés széles spektrumát teszi lehetővé az egyházmegyében. Ternyák Csaba méltatta a világi munkatársak szolgálatát, a nővérek, hitoktatók, pedagógusok, az Egyház érdekében, a közösségünk érdekében végzett tevékenységét az oktatás és nevelés területén.
A főpásztor a főszékesegyház ünnepén tartott egyházmegyei találkozóról, a bazilika felújításáról is szólt, s elmondta: vannak még hátra munkálatok, a bazilika akadálymentesítésének tervei elkészültek, a régészeti kutatásokat azonban az időjárás hátráltatja.
Az egri érsek megemlékezett elődjéről, a hat évvel ezelőtt elhunyt Seregély Istvánról, aki hűséges pásztora volt Isten egri nyájának, s számos területen szolgálta az Egyházat. Tizenöt éven át, három cikluson keresztül ő volt a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, s az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának alelnöke is egy ideig. „Számos templomot épített a rendszerváltozás után, amikor sok városban, amelyek a szocializmus ideje alatt nőttek meg, nem volt templom. Gondja volt arra, hogy a híveinknek ezekben a városokban is méltó temploma legyen, ahol Istent dicsérhetik. Hálával emlékezzünk az ő szolgálatára.” Újraalapította a Pázmány Péter Katolikus Egyetemet, megalapította a Szent István Rádiót, számos iskolát, nevelési intézményt. „Az Úr legyen végső jutalma fáradhatatlan munkásságáért!”
A főpásztor megemlékezett a két évvel ezelőtt ugyancsak december 31-én elhunyt Joseph Ratzingerről, XVI. Benedek pápáról, aki a múlt század legnagyobb katolikus teológusa, a II. Vatikáni Zsinat szakértője, Szent II. János Pál pápa barátja, munkatársa és utóda volt a pápai szolgálatban.
A teljes beszámoló ITT olvasható.
*
Esztergom-Budapesti Főegyházmegye
Év végi hálaadó szentmisét mutatott be Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek az esztergomi bazilikában december 31-én.
A szentmisén Török Csaba, a Nagyboldogasszony és Szent Adalbert-főszékesegyház plébániai kormányzója mondott szentbeszédet.
Fotó: Mudrák Attila
*
Pannonhalmi Főapátság
„A remény zarándokai vagyunk. Annak a reménynek a zarándokai, amely a növekedés útját járja, ami még ha időnként lassan és kerülőkön át, de a megígért üdvösség felé vezet” – mondta Bokros Márk, a Pannonhalmi Főapátság perjele az év végi hálaadó liturgián, Mária, Isten anyja ünnepének első vesperásán.
A szertartáson részt vett a közösség tagjaként Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát is.
A vesperáson Péter első leveléből (1Pét 1,22–2,6) olvastak fel részletet, ezt követően hangzottak el Márk atya hálaadó gondolatai.
„A 2024-es év az ünnep éve volt számunkra –
a 800 éves bazilika élő kövei kísértek minket, hogy Ferenc pápa szavai szerint lelki emlékmű, az imádság helye és a testvériség hídja lehessünk.
Az év utolsó napján feltehetjük magunknak a kérdést, vajon mennyire sikerült valóságossá és megélhetővé tenni ezt a hármas küldetést az idei évben. Mi volt csak elszáradó fű, elhulló virág, és mi romolhatatlan mag, amelyből évről évre újjá tudunk születni? Hogyan építettük tovább magunkban és közösségeinkben a lelki házat, az Istennek tetsző áldozatot bemutatni tudó szent papságot? Mennyire tudtunk tanúságot tenni az élő kőről? Egy ilyen visszatekintésben persze ott van annak kockázata, hogy elégedetlenek legyünk. De ha tudunk Őbenne bízni, a kiválasztott, drága sarokkőben, akkor magunk előtt sem kell szégyenkeznünk.
Utunk a növekedés útja, nem a teljesítésé.”
A perjel többek között azért adott hálát, „hogy az imádságnak ez a háza egyre többek számára válik otthonossá – a Szent Három Nap vendégei, az ökumenikus bűnbánati liturgiára összegyűlt keresztyén testvérek, a liturgikus tanulmányi napok résztvevői, a lelkigyakorlatozók és a diákok, különösen is az újonnan érkezettek számára. Ahogy mi megéreztük és megízleltük már oly sokszor ezen a helyen, hogy jó az Úr, úgy igyekeztünk ebből valamit továbbadni az »Én bazilikám« vendégeinek és az adventi időben munkatársainknak. És dolgozunk azon, hogy ebben a házban maga az imádság is megújuljon – a zsoltárfordítások érzékeny csiszolása, az új énekek és olvasmányok, valamint egyéni, belső rezdüléseink által”.
Arról is szólt, hogy a testvériség hídja is erősebbé vált a számtalan találkozás vagy egyszerűen az apátsághoz való kapcsolódás révén.
Végül hálát adott azért is, hogy elkezdődött a jubileumi szentév, és útra kelhetünk a remény zarándokútján.
A teljes beszámoló ITT olvasható.
Forrás: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye; Egri Főegyházmegye; Esztergom-Budapesti Főegyházmegye Facebook-oldala; Pannonhalmi Főapátság
Nyitókép: Pannonhalmi Főapátság
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria