Ringelai és Győr kapcsolata feltehetően az 1697-es esztendőhöz köthető, hiszen a német település kegyura, a passaui püspök alkalmazásában álló Jakob von Urleinsberg a győri kép könnyezésének hatására már 1698-ban Mária-társulatot alapított, s megfestette a győri kegykép másolatát is. E kép a ringelai plébánia alapításakor, 1747-ben – Urleinsberg hagyatékaként – kerülhetett a Szent Mihály tiszteletére szentelt templomba. Bár a ringelai képen megőrződött felirat, Győr latin nevének (Jaurinum) említésével egyértelműsíti a kép eredetét, a festmény hosszú időre a templom padlására került, s Joseph Kaintz segédlelkész csak 1917-ben találta meg. A Szűzanya tiszteletére szentelt – 1920-ben épült – új templomba Matthias Siglmüller plébános kezdeményezésére, 1937-ben került a kép. Mivel a helyiek számára ismeretlen volt a Jaurini helynév, így a képet nem is kötötték Győrhöz. Csak a győri Isteni Megváltó Leányai zárdájának egyik korábbi növendéke, aki 1966-ban Ringelaiben tartózkodott, ismerte fel benne a győri kegykép másolatát.
A ringelai Gyermek Jézus-képet hagyományosan advent 3. vasárnapján keresték fel a zarándokok. Egy, a plébánián fennmaradt 1766-os fogadalmi kép azt bizonyítja, hogy a kép tisztelete már több mint kétszázötven éves.
A ringelai kép legújabb kori Gyermek Jézus-búcsújához egy szép népszokás, a szálláskeresés is kapcsolódott. A szombat esti ünnepi szentmise után, a templomtól a település főteréig a szállást kereső Máriát és Józsefet megszemélyesítő szereplőket a mécsesekkel és fáklyákkal vonuló hívek kísérték. A nagyobb középületeknél megálló, bebocsátást kérő és elutasított pár végül a főtéren felállított és élő állatokkal megjelenített betlehemi istállónál pihent meg. Az itt összesereglett hívőknek Krisztus születését az alpesi kürtöket megfújó pásztorok adták hírül, jelezve ezzel a búcsú kezdetét is. Az egész közösséget megmozgató szálláskeresés szokása sajnos a pandémia alatt megszűnt, az idei esztendőben a helyi fúvósok zenei kísérete mellett a főtérről indult a szentmisére a lámpás körmenet.
A búcsú ünnepi szentmiséjén a ringelaiek két meglepetéssel is készültek a győri vendégeknek. A helyi kisiskolások – tanítónőjük útmutatása alapján – eljátszották a Könnyező Szűzanya-kép történetét Galwaytől Győrön át Ringelaiig. A mise énekei közt pedig nemcsak a helyi búcsús ének hangzott fel, hanem a Mennyből az angyal is, gyönyörű magyar artikulációban. A főtérre vonulókat az adventi kézműves vásár színpadán karácsonyi dallamokat játszó fúvószenekar várta.
A megbeszélések alapján Ringelai és Győr kapcsolata a jövőben megélénkülhet. A tervek szerint jövő év májusában zarándokcsoport látogat Győrbe a Könnyező Szűzanya-kegyképhez, a Prohászka Ottokár Orsolyita Gimnázium pedig partneriskolával köthet együttműködési megállapodást.
Forrás: Győri Egyházmegye
Szöveg és fotó: Perger Gyula
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria