A Women of Faith for Peace mozgalom az előítéletek és a gyűlölet falainak ledöntésére törekszik, új utakat keresnek, hogy a konfliktuszónákban lehetségessé váljon a párbeszéd.
Mintegy negyven, különböző vallásokhoz és generációkhoz tartozó nő gyűlt össze Montagnagában augusztus végén, hogy keressék a választ például arra a kérdésre:
Hogyan és milyen békéről beszélhetünk egy háborúban álló világban?
A mindennapi életben szeretnének új lehetőségeket találni a valódi párbeszédre; nem csak a konfliktuszónákban, hanem valamennyi feszült társadalmi helyzetben, valamennyi közösségben.
A rendezvény másik főszervezője a Project Shemà volt, mellettük részt vettek az eseményen a Caritro Foundation, az Emotions to Generate Change és a Lead Integrity képviselői is.
Az International Center for Peace Among Peoples központ 2024-ben a Pellegrino di Pace (A Béke Zarándoka) díjat a Women of Faith for Peace mozgalomnak ítélte oda.
A nyár végi találkozón részt vett Azza Karam, a Lead Integrity neves alapítója is. Az egyiptomi születésű holland professzor a jordániai Ammánban működő Vallásközi Tanulmányok Királyi Intézetének is munkatársa, illetve évtizedek óta magas pozíciókban vesz részt az ENSZ munkájában. 2019-től 2023-ig ő vezette a Religions for Peace (Vallások a Békéért) elnevezésű nemzetközi szervezetet, melynek több katolikus püspök és bíboros is tagja.
A Women of Faith for Peace mozgalom 15 évvel ezelőtt született Jeruzsálemben, alapítója Lia Beltrami rendező, író, emberi jogi aktivista, akit az észak-olaszországi találkozó kapcsán a Vatican News munkatársa kérdezett.
A vatikáni médiának adott interjúban Lia Beltrami megerősítette:
a hívő nők ténylegesen hozzá tudnak járulni a kiengesztelődéshez.
A megosztott népek, az egymás ellen harcoló népek konfliktusaiban mérhetetlen sebeket kap mindenki, amelyeket csak az állhatatosság és a kreatív női hozzáállás tud gyógyítani. A nőknek tisztában kell lenniük ezzel, mélyen megélni a saját hitüket és az elfogadást, és magukhoz ölelni azt, ami képes a gyógyításra.
Napjainkban, amikor a béke mellett elkötelezett emberek is kezdik elveszíteni a reményt és a lelkesedést, még fontosabb a Women of Faith for Peace szerepe, még inkább el kell kötelezni magunkat a béke mellett, hogy másokban is újra tudjuk éleszteni a lángot.
A ma tapasztalható helyzetet Lia Beltrami kettős háborúnak nevezte:
egyszerre zajlik a tényleges, fizikai háború, és vele egy időben a szavak háborúja,
a kommunikációs háború, amitől gyakran süketté válunk, és elveszítjük a képességünket az előrehaladásra.
Az alapító megjegyezte, a nők nagyon is sokat tudnak tenni a békéért. Ugyanakkor sajnálatos módon gyakran a döntéshozás szféráinak perifériáján maradnak. Lia Beltrami úgy látja, például Afrikában, mégha nincsenek is hatalmi pozícióban, a nők mégis a változás hajtóerői.
Kis dolgokkal, kis tettekkel is képesek valódi változást létrehozni, a kis közösségektől a hatalom szintjéig, és ebben támogatni kell őket.
Különösen azokban az országokban van szükség támogatásra, ahol tiltják a női önérvényesítést; ott kell láthatóvá tenni a helyzetet, beszélni róla, nem engedni, hogy feledésbe merüljön. A figyelem ráirányítása fontos eszköz abban, hogy bizonyos helyzetekről, témákról ne feledkezzünk el.
Lia Beltrami volt a 2024 májusában a Szent Péter téren rendezett Changes című fotókiállítás egyik kurátora is. A kiállítást bemutató videót ITT tekinthetik meg.
Forrás: Vatican News; Women of Faith for Peace Facebook-oldala
Fotó: Vatican Media; Lia Beltrami Facebook-oldala
Verestói Nárcisz/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria