A Jáki Szaniszló Társaság a tagság feltételeként vállalta a mesterséges intelligencia emberközpontú megközelítésén alapuló oktatási-módszertani kutatás elvégzését, továbbá egy, a mesterséges intelligencia etikai kérdéseivel foglalkozó konferencia megszervezését.
A Római felhívás a mesterséges intelligencia etikájáért című dokumentumot a Pápai Életvédő Akadémia adta ki 2020 februárjában. A Jáki Szaniszló Társaság az első szervezet a régióból, amelynek csatlakozását a Vatikán elfogadta.
A Római felhívás a mesterséges intelligencia etikájáért egy hivatalos vatikáni nyilatkozat, amely a Pápai Életvédő Akadémia, a Microsoft, az IBM, a FAO és az olasz innovációs minisztérium támogatásával 2020. február 28-án adtak ki. A felhívás célja a mesterséges intelligencia etikai keretének megteremtése, és három hatásterület köré épül: etika, oktatás és jogok.
Emellett hat vezérelvet vázol fel a mesterséges intelligencia etikájára vonatkozóan: átláthatóság, befogadás, elszámoltathatóság, pártatlanság, megbízhatóság, valamint biztonság és a magánélet védelme – olvasható a Jáki Szaniszló Társaság honlapján.
A római felhíváshoz azóta több, mesterséges intelligenciát fejlesztő nagyvállalat is csatlakozott – mondta el Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát a Jáki Szaniszló Társaságról szóló, 2024 májusában készült interjúban.
A Jáki Szaniszló Társaság azt követően adta be csatlakozási kérelmét, hogy a társaság elnöke, Tóth András 2024 novemberében találkozott Andrea Ciuccival, a római felhívást gondozó Pápai Életvédő Akadémia főtitkárával a Vatikánban.
A Jáki Szaniszló Társaság feladata, hogy a 21. századi technológiákat, különösen a mesterséges intelligenciát vizsgáló teológiai, filozófiai, jogelméleti és egyéb társadalomtudományi kutatásokat végezzen, és ezzel foglalkozó kötetek megjelenését, illetve konferenciák, kerekasztal-beszélgetések megvalósítását támogassa. Feladata továbbá, hogy a Magyar Diplomáciai Akadémia és a Pannonhalmi Főapátság által fenntartott intézmények mesterséges intelligencia témakörhöz kapcsolódó képzéseit felkérésre szakmailag támogassa.
Szimbolikus, hogy a kortárs technológiák egyik legnagyobb ígéretének filozófiai és teológiai vizsgálata Magyarországon a bencésekhez is kapcsolódhat, akik történelmünk során számos ponton járultak hozzá a magyar nemzet lelki, kulturális, szellemi és gazdasági fejlődéséhez, például a korabeli modern mezőgazdaság, az oktatás vagy a kereskedelem terén. Az 1924-ban született Jáki Szaniszló a témát érintő munkásságán keresztül pedig a magyar bencés hagyomány ma is érvényes módon találkozik a mesterséges intelligencia teológiai és filozófiai kihívásaival – olvasható a Jáki Szaniszló Társaság honlapján.
A Pannonhalmi Főapátság és a Magyar Diplomáciai Akadémia közötti együttműködési megállapodással jött létre 2024 elején a Jáki Szaniszló Társaság, amelynek fő célja olyan teológiai, filozófiai és jogelméleti kutatások támogatása, amelyek a mesterséges intelligenciát állítják vizsgálatuk középpontjába.
Forrás: Jáki Szaniszló Társaság; MTI
Fotó: dokpenkwi.org; romecall.org
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria