A jó vezető folyamatosan úton van – Bemutatjuk a Székesfehérvári Egyházmegye újmisés papját

Nézőpont – 2025. július 8., kedd | 20:20

A Székesfehérvári Egyházmegye hagyományainak megfelelően június 24-én, Keresztelő Szent János napján ünnepeltek papszentelést Székesfehérváron, a Szent István király székesegyházban. Spányi Antal megyéspüspök az ünnepi szentmise keretében Mesics Richárd János diakónust áldozópappá szentelte az egyházmegye szolgálatára. Az alábbiakban bemutatjuk az újonnan szentelt papot.

Mesics Richárd vallásgyakorló családban nőtt fel Székesfehérváron. Szülei nagy hangsúlyt helyeztek a négy gyermek hitéleti nevelésére. Tanulmányait Richárd a Szent Imre Általános Iskolában kezdte, majd ötödik osztálytól a Ciszterci Szent István Gimnáziumban folytatta. Plébániáján, Székesfehérvár–Öreghegyen ismerkedett meg a cserkészettel, és lett a mozgalom elkötelezett tagja. Szerencsésnek mondja magát, mert középiskolás évei végére már határozott elképzelése volt a jövőjét illetően. Az érettségi után jelentkezett megyéspüspökénél, és megkezdte a papi hivatás felé vezető útját Budapesten, a központi szemináriumban. Idén június 24-én szentelte őt pappá Spányi Antal megyéspüspök.

Richárd életében a ciszterci gimnázium jelentette az egyik legerőteljesebb hatást. „Nyolc év, annak minden szépségével és küzdelmével. Összezördülések és kibékülések, sok versenyhelyzet, egymástól különböző elképzelések ütközése. A közösség erejét mutatja, hogy mindezeken felül tudtunk kerekedni, és végül jó csapat lettünk.”

Belső formálódása szempontjából meghatározónak tartja a cserkészetet, amit viszonylag későn, tizenhárom évesen ismert meg. „Új perspektíva, új közösség és látásmód, új motiváció volt arra, hogy jobbá váljak” – így írja le, mit jelentett számára a mozgalom. Itt

megtapasztalta a befogadást, a közös értékek közös képviseletének erejét, a magyarság és a természet szeretetét, ugyanakkor a más kultúrákra való nyitottságot is. A cserkészet fizikai és mentális kihívást jelentett számára, és megadta neki azt az élményt is, hogy képes túllépni a korlátain.

„Fantasztikusan éreztem magam, és iránymutatást kaptam a jövőt illetően” – mondja. Még gimnazista volt, amikor elvégezte az őrsvezetőképzőt, később pedig segédtiszt lett. „Tovább akartam adni, amit kaptam, és vezetőként szívesen szántam rá a pluszmunkát.”

Papnövendékként is visszajárt a táborokba, főként a lelki programokért felelt. Érezte annak a felelősségét, hogy sok gyerek számára a cserkészet az a hely, ahol először találkozik a hittel. Ezért olyan alkalmakat szervezett, amelyek őket is megszólítják. Richárd papként jól tud majd építeni arra, amit a cserkészetben vezetőként, nevelőként megélt. „Úgy gondolom, az egyik erősségem, hogy képes vagyok fejlődni; látom, mik a hiányosságaim. Például ma is oda kell figyelnem a nyitottságra, a másik meghallgatására. Viszonylag határozott vagyok, így fontos vigyáznom arra, hogy amikor az elképzelésemet elmondom másoknak, közben nyitott legyek az ő gondolataikra is.

Jó vezetőnek lenni folyamatos úton levést jelent.”

Hivatása szempontjából Richárd meghatározónak tartja egyes papok tanúságtételét.

Nagyon hálás vagyok, mert sok jó példát láttam. Sokáig visszhangzott bennem egy-egy vallomás, s egy szentmisében én is ki tudtam mondani az igent Isten hívására.”

Diakónusi szolgálatán, Piliscsabán, Szilágyi Szabolcs atya mellett ismerkedhetett meg a papi élet mindennapi gyakorlatával. „Nagyon inspirál az, ahogyan Szabi atya hozzááll az emberekhez. Nyitott, egyszerre laza és komoly. Imádságos lelkületű, és építi a közösséget. A mindennapok lelkipásztorkodása során a legfontosabbnak a szentmisét és a szentgyónást tartja, ezek soha nem szenvedhetnek kárt. Azt keresi, merre akarja vezetni a Jóisten a közösséget. Ez példaértékű számomra.”

Richárd ezt a papi jelmondatot választotta: „Csak egy a szükséges.” „Ez mutatja számomra az irányt, azt, hogy a sürgés-forgásban soha ne feledjem, mi az, amit életté kell váltanom.

Mindennek az imádság legyen a forrása.

Sok mindent lehet jól csinálni. Ami az Istenből fakad, abból élet jön” – vallja.

Fotó: Lambert Attila

Trauttwein Éva/Magyar Kurír

Az írás nyomtatott változata az Új Ember 2025. július 6-i számában jelent meg.

Kapcsolódó fotógaléria