A Kaposvári Egyházmegye is csatlakozott a katolikus szociális és gyermekvédelmi fórumhoz

Hazai – 2024. november 18., hétfő | 13:42

A Katolikus Szeretetszolgálat, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és az ÁGOTA Közösség által idén áprilisában létrehozott Katolikus Szociális és Gyermekvédelmi Szakellátásokat és Szolgáltatásokat Fenntartók Fórumához csatlakozott a Kaposvári Egyházmegye november 14-én. A fórum elsődleges célja az együttműködés, a közös gondolkodás és a közös érdekvédelmi rendszer kialakítása.

A megállapodást Varga László kaposvári megyéspüspök és Vajda Norbert, a Katolikus Szeretetszolgálat főigazgatója, a fórum elnöke a kaposvári püspökségen írták alá.

A Kaposvári Egyházmegye több száz rászorulónak nyújt szociális és gyermekvédelmi ellátást napi szinten, valamint több mint száz embernek ad munkát a szociális szférában. Az egyházmegyéhez jelenleg öt olyan intézményfenntartó szervezet kapcsolódik, amelyek nappali ellátást, valamint szociális szakellátást biztosítanak. Szeretetszolgálat, bölcsődehálózat és idősotthon mellett a szenvedélybetegek számára kialakított otthont is működtet az egyházmegye.

A fórum mint országos szakmai érték- és érdekszövetség a katolikus fenntartók összefogását tartja feladatának. Ennek része az új szakmai módszerek és szolgáltatási formák folyamatos megismertetése a katolikus szociális és gyermekjóléti alapellátási, gyermekvédelmi szakellátási szolgáltatókkal, intézményekkel. Közös szakmai kiadványok indítása, valamint rendszeres időközönként konferenciák szervezése is a tervek között szerepel. Kiemelt cél a szociális és gyermekvédelmi ellátórendszer fejlesztéséhez szükséges feltételek szervezésében való részvétel, valamint szakmai segítségnyújtás, ajánlások és útmutatók készítése.

„Azért vagyunk itt a mai napon, mert dolgunk van egymással. Mindannyian olyan emberekkel foglalkozunk, akik valamilyen módon rászorulnak a segítségre, kiszolgáltatottak, megcsúszott az életük, elveszett az önbizalmuk, s bár keresik, de nem találják a saját méltóságukat” – fogalmazott Vajda Norbert főigazgató köszöntőjében. „Azt gondoljuk, hogy mindannyian tudjuk azt, hogy ennek a fórumnak a szűkebb célcsoportja, a szenvedélybetegek miként élik mindennapjaikat.

S azt is tudjuk, hogy a szenvedélybetegség sosem csak az egyén problémája, hanem a közösségé, családjáé is. Ők ugyancsak befelé zárnak, igyekezhetnek titkolni ezt az állapotot. Nekünk, szakembereknek meg kell mutatnunk azt, hogy van kiút”

– hangsúlyozta Vajda Norbert, majd hozzátette: sokféle út, számos megoldás létezik még akkor is, ha a szenvedélybetegek adott esetben ebből egyet sem látnak.

Varga László megyéspüspök személyes hangvételű tanúságtételében elmondta: amikor kezdett kibontakozni a papi hivatása, akkor Isten összekapcsolta az életét a sérült, sebzett emberekkel. A kötelező katonai szolgálat ideje alatt leginkább börtönviseltek között volt, szabadidejét mozgássérültekkel és légzésbénultakkal töltötte Budapesten, majd találkozott a Hit és Fény Közösséggel, ahol értelmileg sérültekkel került kapcsolatba.

„Amikor plébános lettem, megosztottam az életemet két sérült emberrel, akik közül az egyik teljesen béna volt, tizennégy évesen megcsípte egy kullancs, az agyhártyagyulladástól lebénult, és harmincöt éve mozdulatlanul feküdt, mikor megismertem. Az édesanyja meghalt, és befogadtam a saját plébániámra. Megtanultam mindent, hogy miként kell gondoskodni róla, ezt nem tanították a szemináriumban. Csodálatos ajándék volt, mert azt éltem meg, hogy elérkezett Isten országa, Isten szereteturalma, mely a kapcsolatokban jelenik meg.

Amikor Jézus eljött, akkor osztozott a sérültek, sebzettek, kitaszítottak, megvetettek, lenézettek sorsában. Vállalta azt, s mindenki, aki osztozik a hasonló helyzetben lévő embertársaink életében, az Isten szeretetét éli meg azokkal szemben, akik valami miatt áldozattá váltak”

– fogalmazott a megyéspüspök.

Az ünnepélyes aláírást követően Kovács Gergely, a kaposvári INDIT Integrált Drogterápiás Intézet vezetője tartott előadást, majd Fazekas György, a Katolikus Alkoholistamentő Szolgálat lelkivezetője és a brazil alapítású, szenvedélybetegek rehabilitációját végző Fazenda da Esperança közösség által segített tagok tettek tanúságot arról, hogyan tértek vissza az függőségből.

Forrás: Kaposvári Egyházmegye

Fotó: Kling Márk

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria