KÉPGALÉRIA – klikk a képre!
– Mikor és hol jött létre a Katolikus Shalom Közösség?
– A közösséget 1982-ben alapították Brazília Fortalezza nevű városában Moysés Azevedo vezetésével, aki akkor egyetemista volt. Két évvel korábban levelet írt a Brazíliába látogató II. János Pál pápának, és ebben felajánlotta, hogy egész életét a fiatalok evangelizációjának szeretné szentelni, átadni nekik azt, amit ő ingyen, kegyelemből kapott, Jézus Krisztus végtelen szeretetét. Ebből a vágyból két év múlva valóság lett. Moysés Azevedo létrehozott egy szendvicsbár-kávézót Fortalezzában. Felismerte, hogy vannak olyan fiatalok, akik szívesen járnak lelkigyakorlatra, de szép számmal akadnak olyanok is, akik teljesen távol élnek az Egyháztól és Istentől is, őket csak elriasztja a lelki program. Egy kávézó viszont semleges hely, ahová a fiatalok bemennek pizzát enni, kávét inni, és eközben is van lehetőség arra, hogy megszólítsák őket az örömhírrel. Itt, a HungaRióban például péntekenként szentségimádást tartunk. Vannak köztünk olyan fiatalok, akik először csak azért jöttek be hozzánk, hogy megigyanak egy kávét, ma pedig már tagjai az imacsoportunknak. A kávézó kezdet lehet a megtéréshez.
A közösségünket egyébként 2007-ben elismerte a Világiak Pápai Tanácsa. Ma már a világ számos pontján vannak misszióink: Európában nyolc országban dolgozunk a fiatalokkal és a fiatalokért, dél-amerikai misszióink pedig több ezer tagot számlálnak. A közösségünk imádsággal, művészeten, zenén keresztüli evangelizációval, az emberek formálásával és szeretetszolgálattal szeretné elérni az embereket a világban, de különösen a fiatalokat.
– Budapesten mikor jött létre a Shalom Közösség?
– Magyarországra 2009-ben jöttünk. Két évvel korábban az alapítónkat fogadta Erdő Péter bíboros, prímás, akinek tetszett az elképzelésünk, ez tette lehetővé az ideérkezésünket. Kezdetben öten voltunk, valamennyien brazilok. Egy teljesen más világból érkeztünk, nem ismertük Magyarországot, kultúráját, történelmét. Mindezt meg kellett tanulnunk, megtalálni az utat az emberek szívéhez. Jelenleg már magyar tagjaink is vannak, összesen tizenketten. A Shalom közösségnek két fő ága van. Az egyik a misszionárius, ehhez tartozom én is, cölibátusban élek. A budapesti közösségünkben kilencen tartozunk ehhez az ághoz, nyolc brazil és egy francia. Két magyar tag pedig Brazíliában vesz részt képzésen. A másik ág az úgynevezett szövetségközösség, akik ide tartoznak, azok ugyanazt a lelkiséget élik mint mi, de a küldetésüket a világban végzik. Itt, Budapesten tizenkét magyar alkotja ezt az ágat. Nekik családjuk van, dolgoznak, a legkülönbözőbb területeken, és így tanúskodnak az evangéliumról. Van közöttük mérnök, pszichológus, jogász, tanítónő, biomérnök. Az ő küldetésük, hogy terjesszék a világosságot a sötétségben.
– Hogy működik Budapesten a Shalom közösség?
– Előadásokat, lelkigyakorlatokat, bulikat, kirándulásokat, koncerteket, színdarabokat, táborokat szervezünk, mindenféle olyan kreatív, fiatalos, lendületes programot, melyek vonzóak lehetnek a magyar fiatalok számára. A célunk, hogy sokszínű és új módokon, az öröm nyelvén szólítsuk meg azokat – vallásos és nem vallásos háttérből jövőket egyaránt –, akik még nem ismerik Krisztus szeretetét, hogy így személyes, egyéni, igazi tapasztalatot szerezhessenek a feltámadott Jézusról. Röviden szólva: tevékenységünk fő célja az evangelizáció és az új evangelizáció, kifejezetten a fiatalok körében. Természetesen azokról sem feledkezünk meg, akik régóta tagjai közösségünknek: jelenleg kétheti rendszerességgel futó imacsoportunk van, ahol a fiatalok dicsőítő imádságokon és tanításokon vesznek részt; ezek által formálódnak és haladnak testvéri közösségben a béke útján. Emellett a rendszeres Lectio Divina imádságokkal, lelkigyakorlatokkal és személyes lelki kíséréssel igyekszünk segíteni őket az evangéliumi örömhír megélésében és Istennel való kapcsolatuk mélyülésében.
– A közösség neve Shalom, héber szó, mely ezt jelenti: Békesség nektek! Így köszöntötte a feltámadt Krisztus a tanítványait. A névválasztás tehát különlegesen erős elköteleződést jelent a béke mellett?
– Lelkiségünk középpontjában a béke áll. Az az igazi béke, melyet a feltámadt Jézus Krisztus adott a tanítványoknak, amikor a jól ismert „Békesség nektek!” szavakkal köszöntötte őket. Közösségünk a béke útját járja, misszionáriusaink pedig Krisztus békéjének követei és hivatásuk, hogy erről, a feltámadt Krisztustól kapott igazi békéről tanúskodjanak a világban.
– Az augusztus 8. és 12. között a Balatonnál, Révfülöpön rendezendő Acamp’s Nyári Fesztivál vallásos szervezetek által működtetett tábor. Miként fogalmazódott meg önben az ötlet, hogy megszervezze ezt a fesztivált?
– Ez egy régi álom megvalósulása. Brazíliában, a közösségünk megalakulásának helyszínén, Fortalezzában és más, kisebb városokban is minden évben rendezünk hasonló, ötnapos fesztiválokat, melyeken a résztvevők száma százezertől egymillió főig mozog. Korábban már tartottunk Magyarországon kisebb táborokat, de ez a mostani sokkal nagyobb lesz azoknál. Meg kellett várnunk, hogy a Jóisten is igent mondjon a tervünkre, hiszen mindennek Tőle elrendelt ideje van. Ez a fesztivál különleges, nemzetközi lesz. Körülbelül ötszáz fiatalt várunk a világ különböző országaiból. Ez az esemény a hit elmélyítésének és mellette a szórakozásnak is helyet ad. Jelen lesz az alapítónk, Moysés Azevedo és a társalapítónk, Emmi Mogheira is. Előbbi tanúságot is tesz Isten életünket megváltoztató szeretetéről. Fellép a fesztiválon Brazília egyik legjelentősebb katolikus zenekara is, a Missionário Shalom, Isten dicsőségéről fognak énekelni augusztus 11-én, szombaton este. A fesztivál másik zenei különlegessége a magyar Eucharist együttes fellépése lesz. Ezek mellett lesznek színházi és táncelőadások, bulik DJ közreműködésével. Délelőttönként lelki programokat tartunk, lesz dicsőítés, szentségimádás, szentmisék, tanítások.
A fesztiválra elsősorban fiatalokat várunk, de minden korosztályt szívesen látunk. Nemcsak a híveket, hanem az Istentől, Egyháztól távol lévő érdeklődőket is. A fesztivál azon fiatalok részére is vonzó lehet, akik nem járnak templomba, nem nagyon érdeklődnek a keresztény tanítás iránt; megrendezése harmonizál Ferenc pápának a kilépő Egyházról vallott elképzelésével. El kell vinnünk Krisztus igéjét a nem hívőkhöz, közömbösökhöz is, hiszen Jézus maga mondta, hogy nem az egészségesekért, hanem a bűnösökért jött, nem az egészségeseknek, hanem a betegeknek van szükségük orvosra. A fesztivál részletes programja egyébként megtekinthető a www.acampsfestival.hu honlapon.
– Személy szerint mit vár ettől a fesztiváltól?
– Azt, hogy szép élményben lesz része mindenkinek, aki részt vesz ezen. Lehet, hogy sokan csak a strandolás vagy a zene, a buli kedvéért jönnek majd el, de soha nem tudhatjuk, hogy közben miként szólítja meg őket Isten, hogyan jut közelebb Jézus a fiatalok szívéhez. Mi hiszünk abban, hogy nem véletlenül vagyunk itt, Magyarországon, mint ahogy abban is, hogy ezáltal részt veszünk a magyar Egyház nagy missziójában, hozzájárulva a magunk szerény eszközeivel Isten országának építéséhez.
Fotó: Merényi Zita
Bodnár Dániel/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria