A miskolc-mindszenti (Szent Péter és Szent Pál apostolokról elnevezett) plébánia hosszú idő óta szerette volna rendbe hozatni a kálváriát, amihez viszont jelentős anyagi források kellettek. A miskolci kötődésű, de Budapesten élő Piukovics család jóvoltából kapott lendületet a projekt, az ő jelentős anyagi hozzájárulásuk révén idén befejeződhetett a stációk restaurálása.
Piukovics Dániel szentbeszédében arról szólt, nem egy kivégzőeszközt ünneplünk, hanem azt a Jézus Krisztust, aki rajta függött a kereszten, és akinek a halála életet adott a számunkra. A kivégzőeszköz a gyalázat eszköze, mégis az Isten dicsőségének az eszközévé lett.
Minden elnyomotthoz van szava. A beteghez, a szegényhez, a számkivetetthez, az erőszak áldozataihoz, és felajánlja nekik a reményt, hogy Isten képes átváltoztatni szenvedésüket örömmé, magányukat közösséggé, halálukat életté.
A kereszt határtalan reményt ad a bukott világnak.
Ezért van a világnak szüksége a keresztre – mutatott rá a szónok. – A kereszt nem egy egyszerű szimbólum, nem egy társadalmon belüli csoportosulás jelvénye. A kereszt a reményről szól, a szeretetről és az erőszak nélküliség győzelméről az elnyomás felett.
A kereszt arról beszél, hogy Isten felemeli az alázatost, megerősíti a gyöngét, legyőzi a megosztottságot, és szeretettel felülkerekedik a gyűlöleten.
A mi Istenünk olyan Isten, aki törődik velünk. És amikor a keresztre feltekintünk, akkor nem egy erőszakos halált ünneplünk, hanem a szeretetnek ezt az isteni maximumát. Azt, hogy az Isten értékel engem olyan nagyra, hogy a szenvedést, a fizikai megsemmisülést se félje értem – mondta beszédében Piukovics Dániel.
A miskolci kálvária ünnepélyes megáldása a tervek szerint 2025 tavaszán lesz.
Forrás és fotó: Egri Főegyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria