A szentszéki közlemény szerint a szívélyes hangú megbeszélések során kiemelték a Szentszék és a Mozambiki Köztársaság között fennálló jó kapcsolatokat, amelyeket még jobban megszilárdított a két ország közötti, 2012-ben ratifikált kétoldalú egyezmény. Ebben az összefüggésben utaltak rá, hogy a katolikus egyház alapvetően hozzájárul az ország fejlődéséhez, nevelési és egészségügyi intézményein keresztül. Emellett fontos szerepet játszik a béke és a nemzeti kiengesztelődés elősegítésében. Végül kitértek a térség néhány kihívására, mint a leszerelés, a szegénység elleni küzdelem és a társadalmi egyenlőtlenség.
Itt jegyezzük meg, hogy Ferenc pápa tavaly áprilisban fogadta a Vatikánban a mozambiki miniszterelnököt. A mozambiki püspöki konferencia tagjai pedig legutóbb 2007-ben tettek ad limina látogatást a Szentszéknél.
A Mozambiki Köztársaság 1975-ben függetlenedett Portugáliától. Lakóinak száma becslések szerint 19,5 millió. Az etnikai csoportok között a legjelentősebb a népesség 99%-át kitevő bantuk száma, a fehérek aránya 0,1%. Az ország hivatalos nyelve a portugál, de a szuahéli és a bantu nyelv is használatos. A vallások szerinti megoszlás a következő: 26% animista, 24% katolikus, 23% nem vallásos vagy ateista, 18% muzulmán, 8% protestáns.
A függetlensége kivívása után marxista-leninista kormány került az ország élére, a baloldali rezsim 1990-ig tartott. A több mint két évig tartó tárgyalások után 1992-ben létrejött római megegyezés vetett véget a hosszas gerillaharcoknak. A közvetítésben jelentős szerepet vállalt a Szent Egyed közösség. Azóta a társadalmi, a gazdasági és oktatási helyzet lassan javul Mozambikban. A jelenlegi politikai és társadalmi feszültség és problémák – a szegénység, az analfabetizmus, a városok hanyatlása, a korrupció, az AIDS és az erőszak – bizonytalan helyzetet okoznak. Ugyanakkor a politikai hatóságok támogatják az egyház jelenlétét az egészségügyi és az oktatási szférában.
Mozambikban a katolikus egyház három főegyházmegyére és kilenc egyházmegyére oszlik, tizenkét püspök teljesít szolgálatot. Az országban működő világi mozgalmak közül legjelentősebb a Szent Egyed közösség, amely nagy szerepet vállalt a béke megteremtésében. Fontosak még a helyi ifjúsági mozgalmak, és nagy létszámban vannak jelen a női szerzetes kongregációk.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: ANSA
Magyar Kurír