A keresztényeknek és a muszlimoknak kötelességük szembenézni a vallási szélsőségekkel, hogy a következő nemzedékekre olyan Közel-Keletet hagyjanak, amely mentes ettől a csapástól, megvilágosítva a lelkiismeretet és az intelligenciát – hangsúlyozzák az ülésük végén megfogalmazott közleményben a pátriárkák.
Az Iszlám Állam által a Ninivei-síkságról elűzött százezer keresztény kapcsán a pátriárkák megdöbbenésüknek adnak hangot a felekezeti és vallási jellegű tragikus fejlemények miatt, amelyekre kevés példa van a történelemben. A közlemény kéri az arabokat és a muszlimokat, hogy szilárd álláspontot nyilvánítsanak ki a térségben történtekkel kapcsolatban. Arra buzdítják a muszlim vallási vezetőket, hogy tegyenek közzé vallási és politikai javaslatokat olyan törvények jóváhagyására, amelyek büntetik a kisebbségeket érintő vallási diszkriminációt.
A pátriárkák panaszkodnak a „félénk és nem megfelelő” muszlim, arab és nemzetközi állásfoglalások miatt. Véleményük szerint egyes európai államok súlyosbítják a helyzetet: a keresztények kivándorlására buzdítanak azzal az ürüggyel, hogy védelmezik őket. A libanoni keleti rítusú vallási vezetők elítélik ezt az ösztönzést.
A pátriárkák nem akarják hagyni, hogy megszűnjön a keresztény jelenlét a Közel-Keleten, ezért felhívással fordulnak az ENSZ Biztonsági Tanácsához, hogy hozzon döntést, amely elrendeli az irakiaktól elkobzott házak és javak visszaadását „minden lehetséges eszközzel”. A Nemzetközi Büntetőbíróság ítélje el a Moszulban elkövetett emberiség elleni bűntetteket, ahogy Gázában is – szólítanak fel a libanoni keleti pátriárkák.
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria