A nándorfehérvári diadal 550. évfordulóján, 2006-ban a szegedi ferences rendház alsóvárosi kultúrházának munkatársai azzal a szándékkal hívták életre a Hunyadi János törökök fölött aratott győzelmére emlékező rendezvényt, hogy nemzeti gyásznapjaink mellett világraszóló győzelmeink előtt is méltóképpen tisztelegjenek.
A Kapisztrán Szent János vezetésével dél felé vonuló keresztesek 1456 nyarán megálltak a szegedi ferences rendház mellett, a mai Mátyás téren, így az emléknapoknak a helyszín révén közvetlen kapcsolatuk is van a történelmi eseménnyel.
A programok sora július 20-án, pénteken este a ferences kolostorban kezdődik: Cseh Valentin történész tart előadást a nándorfehérvári ütközetről.
Szombaton délelőtt az ünneplők Szeged belvárosában, a Klauzál téren gyülekeznek. A zenés-zajos menet dobosokkal, zászlóforgatókkal, hagyományőrzőkkel az alsóvárosi ferences templomhoz és kolostorhoz vonul, ahol hadi táborok, kézművesvásár és -foglalkozások várják őket. A látogatók megcsodálhatják az öltözeteket és a fegyvereket, megtapasztalhatják, milyen volt a tábori élet Mátyás korában, a fekete seregben. A Hunyadiak Örökében Történelmi Hagyományőrző Egyesület tűzfegyver-bemutatót és táncházat tart; az Aranygyapjú Társulat a Mátyás, az igazságos című bábjátékát adja elő. A Sárkánykönny együttes koncertjén középkori zene csendül föl. A programok sorát sötétedés után tűzzsonglőrök bemutatója zárja.
A Hunyadi János által vezetett keresztény magyar seregek 1456. július 22-én mértek megsemmisítő vereséget II. Mehmed (Mohamed) török szultán hadaira. A déli harangszó a keresztény világban azóta is a nándorfehérvári diadalra emlékeztet. A napot 2011-ben az Országgyűlés a nándorfehérvári diadal emléknapjává nyilvánította.
Forrás: MTI
Fotó: XIII. Nándorfehérvári Emléknapok/Facebook
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria