A pápa látogatására készülnek Strasbourgban

Kitekintő – 2014. november 5., szerda | 9:48

A Szentatya november 25-én látogatást tesz Strasbourgban az Európai Unió intézményeinél. Az Európai Parlamenttől érkezett a meghívás, amelyhez csatlakozott az Európa Tanács is, így Ferenc pápa mindkét testület előtt beszédet mond.


Nemrég érkezett meg Strasbourgba Paolo Rudelli prelátus, a Szentszék új állandó megfigyelője az Európa Tanácsnál, aki Aldo Giordano prelátust követi a pozícióban.

Rudelli prelátus a Vatikáni Rádiónak nyilatkozva elmondta, nagy ajándék a pápa látogatása, amit hatalmas várakozás előz meg az európai intézményekben, érdeklődéssel tekintenek a pápa Európának szánt üzenete elé.

II. János Pál 1988-ban járt Strasbourgban, azóta sok minden megváltozott a kontinensen. A mai Európának újra fel kell fedeznie saját identitását és küldetését lakói és a világ számára. Az Európa Tanács képviseli a tágabb értelemben vett Európát az Atlanti-óceántól az Urálig, egyben a kontinens népeinek sokszínűségét és mély egységét. Az európai országok mai feladata, hogy újra felfedezzék ezt az egységet, vagyis azt, mi teszi őket európaivá, és mi a közös különbözőségükben. Az identitáskeresés során nagyon fontos saját gyökereink, eredetünk újrafelfedezése – mutatott rá Rudelli prelátus.

A pápa elfogadta mind az Európai Parlament elnökének, mind az Európa Tanács főtitkárának meghívását. Az Európa Tanácsnak 47 állam a tagja, az Európai Parlamentben 28 tagország van jelen. A testület az EU tagországait képviseli, és kifejezetten politikai intézmény, az állampolgárok által megválasztott képviselőkkel. Az Európa Tanács kormányközi szervezet. A két intézmény tehát egyaránt Európa szolgálatában tevékenykedik, de eltérő a feladatuk. Strasbourg nemcsak jelenéből, történelméből eredően is az európai kiengesztelődés szimbolikus városa.

Az Európai Unió jelképe a tizenkét csillag, amely Szűz Máriára emlékeztet, és erősen vallási szimbólum – fogalmazott Paolo Rudelli prelátus a Vatikáni Rádiónak nyilatkozva.

Néhány éve a Lautsi-ügy vita tárgyává tette a feszület mint vallási jelkép intézményekben való elhelyezését, amire aztán Európa erős választ adott – emlékeztetett a Szentszék új állandó megfigyelője az Európa Tanácsnál. – Úgy tűnik, egy érési folyamatnak vagyunk tanúi, talán Európa valóban átgondolja gyökereit. A nagy elgondolkodás pillanata ez minden tagország részéről, és ebben a helyzetben várjuk a Szentatya üzenetét.

Szöveg és fotó: Vatikáni Rádió

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria