Az ország egyik legnagyobb pszichiátriai kórházát 2022-ben vette át a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, az intézményt ekkor nevezték el a Szuverén Máltai Lovagrend első nagymesteréről.
A korábban Gálfi Béla pszichiáter nevét viselő kórházat 1957-ben alapították, az intézmény 1991-ben egyetemi oktatókórház lett, majd az idős betegek arányának növekedésére is tekintettel a Magyar Máltai Szeretetszolgálathoz került át.
A szoboravató ünnepségen Erőss Loránd, a Magyar Máltai Lovagok Szövetségének ispotályosa idézte fel az intézmény történetét, megemlítve, hogy az első páciensek a rehabilitáció során még mezőgazdasági munkát végeztek. Az intézményt fenntartó karitatív szervezetről kiemelte, hogy számos idős pszichiátriai beteget vett át, akikről a családjuk már nem tud megfelelően gondoskodni.
A hivatalos látogatáson Magyarországon tartózkodó Fra’ John Dunlap, a Szuverén Máltai Lovagrend nagymestere Boldog Gellértről beszélt, aki a 11. században az első kórházat vezette Jeruzsálemben, a rend intézményeiben pedig azóta is korra, nemre, felekezeti hovatartozásra való tekintet nélkül ellátnak mindenkit. A nagymester örömét fejezte ki, hogy a Máltai Szeretetszolgálat kórháza a rend első vezetőjének nevét viseli, követve szellemiségét is.
A szobrot Martos Levente Balázs, az Esztergom-Budapesti Főegyázmegye segédpüspöke, a Máltai Lovagrend tiszteletbeli káplánja áldotta meg. Beszédében kitért arra, hogy Boldog Gellért személye ma is fontos üzenetet közvetít, mert az első ispotály alapítója már több mint 900 évvel ezelőtt is a teljességet kereste az emberekben, akiknek nemcsak a testi, hanem a lelki szenvedése is gyógyírt kívánt, a Máltai Szeretetszolgálat kórháza pedig az ő példáját követi.
Forrás: Magyar Máltai Szeretetszolgálat
Fotó: Kovács Bence
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria