Mi kell egy vidám és eseménydús naphoz egy szikrázóan napsütéses őszi szombaton? Jókedv, lelkes kíváncsiság, kihívás, meglepetés, odafigyelés, segítő szándék és persze mindezek összehangolása.
Szeptember 21-én minden adva volt, hogy hátizsáknyi élménnyel gazdagodjon minden résztvevő, próbára tegye önmagát, legyőzze az akadályokat, majd az újonnan megismert társaktól barátként vegyen búcsút „A sport egyenlővé tesz!” elnevezésű sport- és szakmai napon, amelyet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és az Audi Hungaria Zrt. közös szervezésében és a munkatársak önkéntes közreműködésével tartottak fogyatékossággal élő fiataloknak. Ráadásul az ellátottak „Tavaly is voltunk, ugye, jövőre is jöhetünk?” kérdése már reggel felvillantotta a következő sportnapot kívánságként, pedig még el sem kezdődött az idei.
Győrből és környékéről, valamint a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Nyugat-Dunántúli Régiójának Vas és Zala megyei intézményeiből érkeztek a fogyatékossággal élő fiatalok kísérőikkel Győrszentivánra.
Egy egész „sportcsarnoknyi” különleges játékos feladat, sport- és érzékszervi aktivitás kínált lehetőséget, hogy mindenki élményt szerezzen és nyertesként élje át a pillanatokat – a résztvevők és az önkéntes segítők egyaránt. A tizenegy intézmény száznegyven sportolni vágyó ellátottját és kísérőiket harminc máltais és negyven audis munkatárs várta, hogy önkéntes munkájukkal segítsék a sportnapot.
A világ legnagyobb járműmotorgyáraként ismert vállalat, az Audi Hungaria munkatársai éves önkéntes napjukon élen jártak a szolidaritásban és a közösségek támogatásában. A szeretetszolgálat dolgozóival szervezett közös sportnap a fiatalokért végzett összefogást szimbolizálta. A résztvevők a játékos formába csomagolt sportolás során ismét megtapasztalhatták a közös mozgás örömét, a segítők pedig ajándékként kapták az arcokról a siker, a közösségnyi szeretet és elfogadás mosolyait.
A reggeli érkezés során hamar megtelt a parkoló a szállító járművekkel. A regisztrációtól már színes karszalagos „sportolók” sorakoztak a megnyitóra, ahol nemcsak a karszalagok, hanem az intézményi és önkéntes-„mezek” is színesítették a Győrből, Csornáról, Keszthelyről, Iváncról, Csákánydoroszlóról, Zalaapátiból, Mindszentpusztáról, Tapolcáról és Kehidakustányból érkező csapatokat.
Az Audi Hungaria részéről elsőként Németh Kinga személyügyért és szervezetért felelős igazgatósági tag köszöntötte a jelenlévőket.
„Együtt vagyunk ezen a napon, a saját értékeink mentén kapcsolódunk egymáshoz. Fontos számunkra, hogy a társadalmi felelősségvállalással összeérjünk az önkéntes tevékenységben ma, tegnap és a jövőben is, hiszen vannak már felejthetetlen közös élményeink.”
Les Zoltán, az Audi Hungaria járműgyártásért felelős igazgatósági tagja arra buzdította a résztvevőket, hogy élvezzék a közösségben végzett mozgás örömét. A sport tényleg egyenlővé tesz, a sport nyelvét mindenki érti, és ezáltal megtapasztalhatjuk egymás szeretetét, amiből erőt meríthetünk.
A Máltai Szeretetszolgálat részéről Panker Mihály, a nyugat-dunántúli régió regionális ügyvezetője jókedvet, baráti öleléseket és jó sportolást kívánt.
Ráczné Németh Teodóra regionális szakmai vezető azt hangsúlyozta, hogy a tavalyi rendezvény után már ismerősként találkozhattak egymással a különböző intézményekből érkező fiatalok és az önkéntes segítők, a megszerzett és a most rájuk váró élmények pedig már a folytatáshoz is utat mutatnak.
Egy sportnap elengedhetetlen része a bemelegítés. Ezúttal zenés gyakorlatokkal a Győri Audi ETO KC játékosa, Veronica Egebakken Kristiansen kézilabdás irányítóként „vezényelte” a nap bajnokait, hogy ne csak lélekben, de testben is felkészülten kezdődhessen a sportnap.
Tizenhat csapat állt rajthoz, és „tette próbára” csapattagjait az állomásoknál, elűzve a félelmeket, teljesítve a kihívásokat, legyőzve az akadályokat, teret engedve a jókedvnek és sikerélménynek.
Ezúttal csak nyertesek távoztak a soron következő vidám „megpróbáltatáshoz”, amelyek között volt élő csocsó, curling, minigolf, darts, foci, fúvókás játék, bikatülök formájú erőmérő, számtoronyépítés és ügyességi sorverseny. S ha a versengés véget ért, jöhettek az érzékszervi aktivitások, ahol a hallás, a látás, a szaglás és a tapintás került mérce alá.
A szeretetszolgálat régiós jelnyelvi tolmácsszolgálatainak munkatársai a jelnyelvi játékokkal arattak sikert; a látássérülteknek szervezett pingpong, illattotó, játék taktilis kártyával sok próbálkozót vonzott, ahogy a kreatív kézművessarok színezői, a csillámtetoválás és kézműves-foglalkozás is.
Aztán a virtuális világba csöppenve a VR-szemüveg kézről kézre, pontosabban szemről szemre járt, majd a szerencsekerék forgatásával a standtól minden résztvevő nem is egy, hanem két ajándékkal távozott.
A nap folyamán jelen volt mindenhol egy kis különlegesség vagy meglepetés, az ebéd is „menőnek” számított, ahogy a fiatalok megjegyezték: a hot dogok, a kürtőskalács kedvenc kategóriás volt.
Minden résztvevő oklevelet és csillogó érmet vehetett át a szervezőktől a közreműködésért, amelynek szövege összegezte a sportnap célját és eredményét: „Legyőzted a félelmeidet, megbirkóztál az akadályokkal. A jövőben is keress új kihívásokat, és tedd próbára magad!”
A nap zárását éppoly vidámmá varázsolták a fogyatékkal élő fiatalok, mint ahogy megérkeztek, és izgalommal vetették bele magukat a mozgással teli programokba. A zenés-táncos zárópercek arról tanúskodtak, hogy jó közösségben nem könnyű elfáradni, még akkor sem, amikor az egész nap a sportolásról szólt. A búcsúzáskor pedig egy úti csomaggal ellátott színezhető hátizsákot akaszthattak vállukra a szervezők jóvoltából, és a hátizsákban újra elvitték magukkal az immár hagyományosnak mondható „A sport egyenlővé tesz!” elnevezésű nap idei élményeit is.
A kijáratnál ismét elhangzott a „Jövőre veletek, ugyanitt!” felkiáltás nemcsak a fiatalok részéről, de a máltais és audis önkéntesek is így köszöntek el egymástól is, hiszen a nap a közösségi értékek és sportélmények, a személyes találkozás mellett a társadalmi felelősségvállalásról is szólt.
Mindenki tevékeny résztvevője volt a mozgalmas napnak, ezúttal is a hegyek helyett saját magukat mozgatták meg egy nemes ügyért, és egyenlőkké váltak a közös sportolásban, miközben együtt újabb köveket bontottak le az előítélet láthatatlan bástyájáról. A sport egyenlővé tett mindenkit, együtt tapasztalták meg nemcsak a mozgás örömét, hanem azt is, hogy az akadályok ezúttal ismét a pályán maradtak.
Szalai Ferenc régióvezető úgy összegezte: „Erről a napról nem győztesként, hanem nyertesként távoztak a fogyatékossággal élők és az önkéntesek egyaránt.”
Szöveg: Pankerné Szabó Csilla
Fotó: Pankerné Szabó Csilla; Csapó Balázs
Forrás: Magyar Máltai Szeretetszolgálat
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria