A szalézi rend káptalanja megválasztotta Don Bosco 11. utódját

Megszentelt élet – 2025. március 27., csütörtök | 18:35

A Don Bosco Szalézi Társasága 29. Egyetemes Káptalanja március 25-én, Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepén megválasztotta az új rendfőnököt Fabio Attard személyében. Ő Don Bosco 11. utóda, aki arra hivatott, hogy vezesse a szalézi rendet, és fenntartsa karizmáját a fiatalok, különösen a legszegényebbek és legsebezhetőbbek szolgálatában a világ 136 országában.

Február 16-tól április 12-ig tartják a Torinóhoz közeli Valdoccóban a Szalézi Kongregáció 29. Egyetemes Káptalanját, amely a 2025–31 közötti ciklust meghatározó döntések időszaka. A magyar tartományt Vitális Gábor tartományfőnök és Kovács Sándor hivatáspasztorációs megbízott képviseli. A történelmi anyaházban összegyűlt kétszázhúsz tartományfőnök és a rend különböző területeiről érkező képviselők Fabio Attard atyát választották meg főrektornak, aki teljes mértékben megtestesíti a kortárs szalézi identitást. Egy 13 750 megszentelt életet élő személyből álló közösséget fog irányítani, akik az öt kontinensen 92 tartományfőnökségbe szerveződnek.

Fabio Attard 1959. március 23-án született Málta egyik szigetén, Gozón, és annak egyik városában, Victoriában végezte tanulmányait. Hivatása a gozói nagyszemináriumban töltött évei alatt (1975–78) kezdett kibontakozni. Ezt követően lépett be a szaléziakhoz mint jelölt, majd a máltai Dingliben, a Savio College falai között elvégzett tanulmányok után Dublinban kezdte meg a noviciátust. 1980. szeptember 8-án tette le szalézi szerzetesi fogadalmát az írországi Maynoothban. A Pápai Szalézi Egyetemen teológiai diplomát, majd a tekintélyes római Alfonsiana Akadémián erkölcsteológiai licenciátust szerzett. 1987. július 4-én szentelték pappá.

Misszionárius és nevelő a világ szolgálatában

Első lelkipásztori megbízatása során 1988 és 1991 között Tunéziában alapított új szalézi közösséget. 1993 és 1996 között Máltán, a Szent Patrik Szalézi Iskola és Szalézi Oratórium rektoraként tevékenykedett. 1996-ban Dublinba ment, ahol megírta erkölcsteológiai értekezését az anglikán vallásból katolikus hitre tért John Henry Newman lelkiismeretről szóló prédikációinak elemzéséből. Doktori disszertációját 1999-ben védte meg a Milltown Institute for Philosophy and Theology intézményében. Ezt követően a Pápai Szalézi Egyetem Teológiai Karának oktatója lett, ahol erkölcsteológiát tanított, az Alfonsiana Akadémián pedig doktori disszertációk témavezetője volt, és hozzájárult a jövő teológusainak tudományos képzéséhez.

Az ifjúsági szolgálat úttörője

Fabio Attard atyát 2008-ban, a 26. Egyetemes Káptalanon megválasztották az ifjúsági szolgálat főtanácsosának. 2014-ben újraválasztották második ciklusra; 2020-ig töltötte be ezt a tisztséget, vezetve a kongregációt a fiatalokért és a fiatalok körében végzett küldetésében.

Ez idő alatt jelent meg a Szalézi ifjúsági pasztorációs keretrendszer (2013), egy olyan alapvető dokumentum, amely naprakész iránymutatásokat kínál a szalézi lelkipásztori munkához világszerte.

Fabio Attard olyan világméretű kezdeményezéseket támogatott, mint „A család és az ifjúságpasztoráció” nemzetközi kongresszus (Madrid, 2017), és olyan tevékenységeket koordinált, amelyek célja az olyan problémák kezelése volt, mint a marginalizáció, a szegénység és a migráció. Ezen túlmenően megerősítette a missziós önkéntes programokat, valamint konszolidálta a műszaki és szakképzési oktatási rendszert (TVET) olyan kezdeményezéseken keresztül, mint a Don Bosco Tech Africa és a Don Bosco Tech ASEAN, valamint képviselte a szaléziakat az ifjúságpolitikával, a migrációval és a fiatalok foglalkoztatásával kapcsolatos jelentős nemzetközi fórumokon Brüsszelben és New Yorkban.

Híd a teológia és a lelkigondozás között

Fabio Attard adminisztratív feladatai mellett mindig is hídépítőként tűnt ki a teológia és a lelkipásztorkodás között. 2005-ben megalapította és irányította a máltai Pasztorális Képzési Intézetet, amely a lelkipásztori munkában részt vevő laikusok képzésével foglalkozik. Folytatta a tanítást a Pápai Szalézi Egyetem vendégprofesszoraként, hozzájárulva a szalézi nevelők és munkatársaik szellemi és lelki fejlődéséhez.

Az egyetemes Egyházhoz való hozzájárulását 2018-ban ismerték el, amikor Ferenc pápa kinevezte a Világiak, Család és Élet Kongregációjának (mai nevén: dikasztérium) tanácsadójává. Az ifjúsággal foglalkozó szinóduson (2018) való részvétele kiemelte elkötelezettségét, hogy hangot adjon a fiataloknak, és elősegítse nagyobb mértékű integrációjukat az Egyház életébe.

Főtanácsosi feladatának végeztével azzal bízták meg, hogy 2020-tól 2023-ig az európai szalézi és laikusképzést koordinálja. Ez a projekt vezetett a szaléziak és a laikus munkatársak képzésére irányuló mesterképzés létrehozásához, amelyet jelenleg a Pápai Szalézi Egyetem vezet.

Don Bosco küldetésének szolgálatában

Fabio Attard mély lelkiségével, karizmatikus látásmódjával, kiváló tudományos hátterével és több évtizedes tapasztalatával teljes mértékben felkészült arra, hogy a 21. században irányítsa a szalézi kongregációt és a Szalézi Családot. Megválasztása új korszakot jelent a rend számára, amely az ő vezetése alatt továbbra is növekedni fog az oktatás, az evangelizáció és a társadalmi átalakulás terén. Attard atya motiválja a szaléziakat, világi munkatársakat és fiatalokat világszerte, hogy továbbvigyék Don Bosco küldetését: Isten szeretetének tanúi és hordozói legyenek a fiatalok számára, különösen a leginkább rászorulók körében.

*

Fabio Attard, Don Bosco 11. utóda március 25-én, kedden, Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepén a valdoccói anyaház nagy előadótermében tette le esküjét. Rendfőnökként mondott első beszédében jövőképet és egyértelmű prioritásokat vázolt fel, gondolatébresztő kihívásokat fogalmazott meg. Meleg és közvetlen hangnemben szólva hangsúlyozta a szalézi identitás tisztaságának fontosságát.

Kiemelte, hogy akik a rendet szolgálják, nincsenek egyedül, hanem egy nagyobb dinamikába illeszkednek: „ahol Isten Lelke beszél…” Az emberi történelem „edényként szolgál egy olyan Isten erejének, aki továbbra is teremt, megvált és megszentel. Emiatt a rendtársaihoz intézett első buzdítása az volt, hogy „maradjanak nyitottak az üdvösség eme történetére, amelynek kezdete és vége Jézus Krisztusban van”.

Globális tapasztalataiból merítve megjegyezte, hogy a mai fiatalok egyetlen, összekapcsolódó faluban élnek, és alapvető kérdéseik ugyanazok, akárhol éljenek is, Vietnámban, Brazíliában, Spanyolországban, Indiában vagy máshol. Bár kérdéseiket ez az új korszak alakítja, az értelmes válaszok utáni szomjuk időtlen marad. „A szomjúság megvan – de vajon felismerjük? Ha valóban a fiatalok szolgái vagyunk, akkor olyan tereket, embereket és lehetőségeket kell biztosítanunk, ahol ezt a szomjúságot felismerhetjük, találkozhatunk vele, és – remélhetőleg – egy felajánlott pohár vízzel csillapíthatjuk.” 

„Szenvedélyünk az odaadásunk mércéje, hűségünk a próféciánk gerince – nincs alternatíva” – jelentette ki.

Beszélt a konfliktusövezetekben szolgáló szaléziakról: „Ezeknek a rendtársaknak szükségük van lelki közelségünkre, mert azért vannak ott, hogy tanúságot tegyenek – ők az új évszázad mártírjai.”

Végezetül Ferenc pápa nyomán ő is imát kért: „Imádkozzatok értem és azokért, akiket az Egyetemes Tanácsba választotok, mert mi egy közösség vagyunk, testvérek vagyunk.”

Forrás: Szaléziak.hu (1, 2)

Fotó: infoans.org

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria