A szatmári egyházmegye múltja és küldetése – Ünnepélyes könyvbemutatót tartottak Szatmárnémetiben

Külhoni – 2025. március 26., szerda | 11:45

A Szatmári Római Katolikus Püspökség szervezésében március 22-én a szatmárnémeti Megmaradás Házában bemutatták A Szatmári Egyházmegye története a kezdetektől című kötetet. Az esemény méltó módon kapcsolódott az egyházmegye császári alapításának évfordulójához, lehetőséget teremtve arra, hogy az egybegyűltek visszatekintsenek az elmúlt több mint kétszáz év hitvalló örökségére.

Az ünnepi esemény kezdetén Schönberger Jenő szatmári megyéspüspök köszöntötte a megjelent főpásztorokat, helynököket, az egyházmegye papságát, a szerzetesnővéreket, a világi közéleti szereplőket és minden jelenlévőt.

Beszédében a főpásztor arra hívta fel a figyelmet, hogy az egyháztörténelem nem csupán események egymásutánja, hanem a Szentlélek működésének lenyomata, amely formálja közösségeink hitét, kultúráját és önazonosságát. Hangsúlyozta, hogy a bemutatandó kötet is ebben a lelkületben született: nemcsak a múlt emlékeinek gyűjteménye, hanem tanúságtétel is arról a küldetésről, amelyet az Egyház a jelenben is folytat.

A könyvet Tempfli Imre lelkipásztor, a kötet szerkesztője és a szerzőbizottság vezetője mutatta be. Elmondta: a könyv megírása régóta dédelgetett terv volt, amely még Reizer Pál püspök kezdeményezésére indult el, és amely évekkel később Schönberger Jenő püspök bátorítására és áldásával teljesedhetett ki. Bár az egyházmegye hivatalos alapítási dátuma 1804, a könyv Szent István koráig vezeti vissza a kereszténység jelenlétét a térségben, hangsúlyozva a hit erejét, amely nemzedékeken átívelve formálta a szatmári egyházközség életét.

A kötet nem csupán történelmi munka, hanem hitvallás is: célja, hogy bemutassa az egyházmegye múltját, szellemi és lelki örökségét, valamint azt a kulturális és társadalmi szerepet, amelyet az évszázadok során az oktatás, a nevelés, az egészségügy, a szociális ellátás és a közösségépítés területén betöltött. A könyv célja az emlékezés mellett a megerősítés: közösségépítés, a hit elmélyítése és a jövőbe vetett remény táplálása.

A könyvbemutató további részében a kötet szerzői osztották meg kutatásaik legfontosabb eredményeit.

A Kereszt és pogányság című fejezet tartalmát Baumgartner Bernadett ismertette K. Lengyel Zsolt nevében, aki egyetemi kötelezettségei miatt nem tudott személyesen jelen lenni az eseményen. A Kereszt és korona fejezet történelmi összefüggéseit Orosz Krisztofer foglalta össze; majd Tempfli Imre bemutatta a Kereszt és buzogány című fejezet tartalmát és annak történelmi hátterét. Baumgartner Bernadett a Kereszt és oltár című fejezethez kapcsolódó időszakról beszélt. A Kereszt a horogkereszt és a vöröscsillag árnyékában című fejezetet Turtureanu Róbert lelkipásztor elemezte; a kötet zárófejezetéről, a Kereszt és feltámadás című részről ismét Tempfli Imre szólt, bemutatva az egyházmegye legújabb kori történelmét.

A könyvbemutatót követően a meghívott egyházmegyék vezetői történelmi visszatekintések és személyes tanúságtételek formájában kapcsolódtak be a rendezvénybe.

Ternyák Csaba egri érsek beszédében kiemelte: Szent István király 1004-ben alapította meg az egri egyházmegyét, amelyből idővel olyan hatalmas fa sarjadt, amelynek vastag gyökerei és széles ágai más egyházmegyék megszületését is lehetővé tették.

A kassai főegyházmegye képviseletében Pásztor Zoltán püspöki helynök adta át Bernard Bober érsek üdvözletét. Beszédében hálát adott a közös gyökerekért, az elődök hitéért és örökségéért, és arra buzdított, hogy Isten áldásával építsék tovább a közös jövőt az egység és a remény jegyében. Hangsúlyozta, hogy reményei szerint a bemutatott kiadvány ösztönzést nyújt a hűségre és a testvéri szeretetre; végül imádságában a Szűzanya közbenjárását kérte az egész Kárpát-medence hívő népéért.

Lucsok Péter Miklós munkácsi megyéspüspök az egyházmegye életének legfontosabb fordulópontjait ismertette, és külön megköszönte mindazt a támogatást, amelyet a szatmári egyházmegye Munkács felé tanúsított, különösen kiemelve az imádságot a békéért, amelyet továbbra is kér.

A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye történelmi gyökereiről és újjászervezéséről Krakomperger Zoltán általános helynök szólt.

A nagyváradi egyházmegye múltbeli összefonódásairól a szatmári egyházmegyével, valamint a jelenlegi kapcsolatról Böcskei László nagyváradi megyéspüspök beszélt.

A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Marius Cîmpean, a román Vallásügyi Államtitkárság kabinetigazgatója is; beszédében hangsúlyozta a vallási, kulturális és lelki örökség megőrzésének fontosságát. Ünnepi gondolataiban Grezsa Csaba, Magyarország kolozsvári főkonzulja kiemelte: az egyházmegye története nemcsak hitéleti, hanem társadalmi és kulturális szempontból is meghatározó örökséget jelent, különösen a határon túli magyar közösségek számára.

A zárszóban Ilyés Csaba általános helynök, irodaigazgató, a rendezvény moderátora emlékeztetett arra, hogy az ünnepi esemény II. Ferenc német–római császár 1804. március 23-án történt alapító rendelkezésének évfordulóját ünnepli, amelyet VII. Piusz pápa 1804. augusztus 9-én pápai bullával szentesített. Ez a jóváhagyás tette teljessé az egyházmegye-alapítást Kassán és Szatmárban. A pápai alapítás évfordulója alkalmából a Szatmári Római Katolikus Püspökség tudományos konferenciát szervez a svábság jelentőségéről és a szatmári egyházmegyében betöltött szerepéről 2025. augusztus 7–8-án, ugyancsak a szatmárnémeti Megmaradás Házában, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várnak.

A rendezvény végén Schönberger Jenő szatmári megyéspüspök hangsúlyozta: a szatmári egyházmegye története egy élő közösség hitének, küzdelmeinek és áldozatainak tanúságtétele is egyben. A most bemutatott kötet nemcsak múltunk eseményeit tárja elénk, hanem segít jelenünket is új fényben szemlélni, és megerősít abban, hogy hivatásunkat ma is Krisztus evangéliuma szerint éljük. A kiadvány a történelmi hűség és a lelki örökség iránti elköteleződés jegyében született – emelte ki a főpásztor, köszönetet mondva mindazoknak, akik szerzőként, fordítóként, szerkesztőként, grafikusként vagy szervezőként hozzájárultak e nagyívű mű megvalósulásához. A könyv célja, hogy olvasói felfedezzék benne saját hitük gyökereit, és megerősödjenek a jövő kihívásaival szemben – mondta a püspök.

A könyvbemutató nem csupán egy kiadvány ismertetése volt, hanem lelki és történelmi találkozás is: hálaadás, emlékezés és megerősödés a küldetésben, amely arra hív, hogy Krisztus evangéliumát továbbadjuk a következő nemzedékeknek. A rendezvény tanúsága szerint múltunk gazdag öröksége nem csupán megőrzendő érték, hanem olyan élő forrás, amelyből ma is erőt meríthetünk – közösségeink hitének megerősítésére és jövőnk reményteljes építésére.

A 730 oldalas, színes képekkel illusztrált kötet eddig kinyomtatott példányai már a bemutató napján elfogytak. Új példányok március 26-tól elérhetők a szatmári püspökségen. Online rendelési igényt a puspokseg@ercsatumare.ro e-mail-címen lehet jelezni.

Forrás: Szatmári Római Katolikus Egyházmegye

Fotó: szatmári egyházmegye Facebook-oldala

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria