Az eredeti épületet 335-ben szentelték fel, ez jelentős átalakításon esett át azután, hogy 1099-ben a keresztesek elfoglalták Jeruzsálemet a második keresztes hadjárat során.
Minden évben, július 15-én a Szentföldi Kusztódia ferences szerzetesei ünnepélyes szentmisében emlékeznek meg a bazilika felszentelésének évfordulójáról.
„Mit is jelent számunkra ez az ünnep? Miért tulajdonítunk ekkora jelentőséget egy fizikai térnek? – tette fel a kérdést a homíliában Francesco Patton OFM szentföldi kusztos. – Ez a hely tanúja volt a názáreti Jézus halálának és feltámadásának, ezért hitünk és reményünk forrásozik belőle.”
Jeruzsálem elfoglalása után a keresztesek számos templomot újra akartak építeni, köztük a Szent Sír-bazilikát is. Az őskeresztény épületeket (Anasztaszisz, Golgota, Martürion) az új bazilika foglalta magába. Létesült egy nagy presbitérium is – amely ma a görög ortodox Katholikon –, mely köré több kápolna épült, Krisztus passiója egyes mozzanatainak szentelve. Az észak-déli tengelyt adó kereszthajó magába foglalja a Golgota szikláját is.
Az ünnepélyes szentmise kezdetén a kusztos megtömjénezte az üres sírt, amelyre az evangéliumos könyvet helyezték. Az oltár az Angyal-kápolnában állt, a sírral szemközti aediculában. Az ige liturgiáját a kis szentélyen kívül, a felajánlást belül végezték.
Francesco Patton kusztossal két koncelebráns léphetett be az apró helyiségbe: Stéphane Milovitch OFM, a Szent Sír őre és Carlos Malfa, az argentinai Chascomús eremitus megyéspüspöke.
„A hely, ahol vagyunk, és a szövegek, amelyeket olvastunk, mind arról beszélnek, hogy Jézus valóban meghalt és valóban feltámadt – emelte ki a kusztos. – Ez a hely ezért a keresztény bizonyság és remény forrása. Ez a hely maga is tanú. Amint az angyalok hirdették az asszonyoknak Jézus feltámadását, az Egyház is felkínálja nekünk ezt az üzenetet, a hit és a remény szilárd alapját.”
Az ünnepi liturgiát élőben közvetítették, a felvétel visszanézhető a kusztódia Facebook-oldalán. A Christian Media Center videós összeállítását ITT tekinthetik meg.
A Szent Sír-bazilika ismertetője pdf-ben ITT olvasható.
Forrás és fotó: Custodia Terrae Sanctae
Magyar Kurír
(vn)
Kapcsolódó fotógaléria